שתף קטע נבחר

הפתרון של ארגנטינה לאנורקסיה: משטרת אופנה

לארגנטינאים נמאס מתופעת האנורקסיה, המתפשטת במדינה למימדים מטורפים. השבוע הכריזו שלטונות בואנוס איירס על 'חוק האופנה', שיחייב חנויות למכור בגדים במידות גדולות יותר. זה, מקווים שם, ישכנע את הנשים לחזור למידות נורמאליות

אלפי נשים צעירות ונערות בארגנטינה, הנלחמות מדי יום במשקלן, כבר מורגלות זמן רב בעודן מבקשות לרכוש לעצמן ג'ינס חדש בגזרה נמוכה או חולצת-בטן בחנויות הערים, לשמוע מן המוכרים הערות בוטות בישירות פוגעת, 'אין לנו בגדים במידה שלך!". תופעת הרזון בקרב הצעירות בארגנטינה הגיעה כבר למימדים מדאיגים. ארגנטינה נמצאת במקום השני בעולם במספר הסובלות ממחלות האנורקסיה והבולימיה, כשלפניה נמצאת רק יפן. כעת, בצעד כמעט נואש לפתרון הבעיה, בהוראה חדשה של השלטונות, יחויבו משווקי הבגדים ויצרני התעשייה להתחיל לשווק בגדים במידות גדולות יותר.

 

השבוע, מחוז בואנוס איירס, בו מתגורר כשליש מאוכלוסיית המדינה, כ-37 מליון איש, יצא בחוק חדש, המכונה בארגנטינה 'חוק המידות', מדווח 'רויטרס'. חוק זה מאלץ את כל חנויות הבגדים להגדיל בתוך חצי שנה את מלאי הבגדים לנערות ומתבגרות לשש מידות שונות בגדלים קבועים. בכדי לדאוג לאכיפת החוק החדש, יסתובבו ברחובות שוטרי 'משטרת האופנה' החדשה שתוקם, מצוידים בסרטי מדידה.

 

הולכים על מידות נורמאליות יותר

 

עד היום, הציעו החנויות בגדים במידה אחת או בגדים במידה סטנדרטית של S, M, L או XL. אולם המידות על-פיהן ניתפרו הבגדים היו תמוהות, כל-כך תמוהות עד כי אישה לא מלאה במיוחד לא הצליחה להשתחל גם לבגדים במידות הגדולות ביותר. כעת יחויבו היצרנים ליצור בגדים במידות מדויקות, בין 38 עד 48, תוך ציון מדויק של מספר הסנטימטרים בגזרה, כמקובל ברחבי העולם.

 

"יצרני בגדי 'המידה האחת' משתמשים כמודל בנערות לפני גיל ההתבגרות אך מנסים לשווק את הבגדים לכולן, כך שנערות רבות נאבקות על-מנת להיכנס לבגדים אלו, כדי להתלבש על-פי צו האופנה", הסבירה הפסיכיאטרית מייבל בלו, יו"ר האגודה למלחמה באנורקסיה ובבולימיה בארגנטינה. תופעת הפרעות האכילה בארגנטינה כה מושרשת, עד כי כיום אחת מכל עשר נערות סובלת ממנה. מוכרים רבים מודים, כי אפילו נשים אנורקטיות מתקשות לעתים למצוא בגדים מתאימים בחנויות נשים. המידות הזעירות אינן מתאימות אפילו למימדי גופן, הזעירים גם כך. לטענת בלו, חוקי האופנה החדשים עשויים לסייע במיגור התופעה.

 

ראשונים בניתוחים פלסטיים

 

בארגנטינה, הלחץ החברתי להיות 'יפים' ו'מדודים' הוא עצום. המדינה נמצאת באחד המקומות הראשונים בעולם בשיעור הניתוחים הפלסטיים והאסתטיים, כולל הגדלות חזה, אשר בין הדורשות אותן נמצאות נערות שרק מלאו להן 15 שנים. אחת מכל עשר פרסומות מסחריות מציגות מזון וגוף.

 

אבל מצבן של הנערות הארגנטינאיות שמימדי גופן אינם גפרוריים עגום עוד יותר. הן סובלות, לטענתן, לא רק ממחסור חמור במותגי אופנה, אלא גם מאפליה קשה. "בשבוע שעבר, שאלתי את אחת המוכרות אם היא יכולה לתת לבת שלי לנסות מידה גדולה יותר ונעניתי בשלילה. היא ענתה לי בחוצפה 'היא תקרע את המכנס'", סיפרה אמא לנערה בת 16. כעת, אמהות רבות במחוז בואנוס איירס מביעות שביעות רצון רבה מהחוק החדש. "אם לא יהיה חוק שיעזור לנו במאבק, ניאלץ בקרוב להתמודד עם נוער חולה", אמרה האם.

 

ואולם, מנגד, יצרני האופנה מביעים כעס רב על ניסיונות המדינה להתערב בעסקיהם. הם מביעים ספק רב האם החוק ישנה משהו בתופעת הפרעות האכילה. "זה לא יפתור דבר. אנשים שרוצים להיות רזים ימצאו דרכים לעשות זאת. מאידך, ישנם כאלו שרוצים לאכול. לו רצינו להלחם בהם, היינו צריכים להתחיל לסגור מסעדות", אומרת כרמן פרארי, שברשותה חנות אופנה. עוד לדבריה, מפעלי האופנה ידעו תמיד לייצר בגדים במידות גדולות יותר לפי דרישה וכן, לדבריה, חל שיפור רב בעיצוב משקלן של הנערות בארגנטינה לאחרונה. "נערות בנות 13 עד 16 היום, צורכות מידות גדולות יותר ממקבילות להן לפני 10 שנים. אז האנורקסיה הייתה מוחלטת", אמרה פרארי.

 

החוק עשוי להתרחב גם למחוזות נוספים במדינה, בעקבות ההכרה הכללית שם, גם בקרב הפוליטיקאים ונציגי חברה, כי חייבים לנקוט בצעדים דרמטיים כדי להלחם בהפרעות האכילה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בגדים בבואנוס איירס. המידות יעלו
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים