שתף קטע נבחר

"תתנגדו להתנתקות, היא מכשירה טרנספר לערבים"

בתוך הכאוס הפוליטי שיצרה תוכנית ההתנתקות, כבר אי אפשר לדעת מי נגד מי. בימין גילו את הסרבנות וזכויות האדם, ועכשיו גם מודאגים שם כנראה מעתידם של ערביי ישראל. במכתב ששיגר איש אקדמיה מבוסטון מוזהרים חברי הכנסת הערבים כי חוקי פינוי-פיצוי ישמש בעתיד תשתית משפטית לטרנספר לערביי ישראל. ח"כ טיבי לא מתרגש: "אני שמח על הדאגה והחמלה שמביעים אנשי הימין הקיצוני לעתידם של האזרחים הערבים בארץ"

דוד בדין, איש אקדמיה וראש מכון בבוסטון לחקר המזרח התיכון, מצא נימוק מקורי לשכנע את חברי הכנסת הערבים להתנגד להתנתקות. המאבק היצירתי לגיבוש רוב בכנסת, בממשלה, או בציבור כדי להביא לדחיית התוכנית מיקד עצמו הפעם בח"כים הערבים.

 

בדין שיגר לחברי הכנסת מכתב בו הוא מזהיר אותם כי תוכנית ההתנתקות עלולה לשמש בעתיד כתשתית החוקתית לטרנספר של התושבים הערבים בישראל. וכך כותב בדין בשפה הערבית:

 

"ממשלת ישראל הניחה במהלך החודשים האחרונים את התשתית המשפטית לביצוע הטרנספר ובכלל זה גירוש תושבים מאדמתם, שליחתם לגלות, הריסת בתיהם והלאמת רכושם הפרטי. בנוסף לכך, הפיצויים שיינתנו עבור הגירוש הם מועטים ובלתי מספקים. החוקים אשר אישרה הכנסת לאחרונה עשויים לתת בידי כוחות הביטחון ובתי המשפט בישראל אמצעי ענישה קשים במהלך ביצוע הטרנספר. אמצעים אלה כוללים סמכויות מעצר נרחבות, קנסות כספיים, סגירת אזורים לאחר הכרזתם כ'שטח צבאי סגור', מניעת כניסה לאזורים מסויימים, הפקעת רכוש פרטי ועוד. חוקי הטרנספר הללו אושרו על ידי הממשלה והכנסת בישראל וכך גם בג"ץ.

  

"כעת עוסקים חוקי הטרנספר הללו במאות התושבים הישראלים ברצועת עזה. למרות זאת, תקדים חוקי הטרנספר וביצועו למטרות מדיניות-ביטחוניות עלול להיות מושת בעתיד על האזרחים הערבים בשטחים ובמדינת ישראל גם כן.

 

"גם אם לפני זמן קצר התנגד רוב הציבור בישראל למפלגות אשר קראו לגירוש הערבים מהמדינה, הרי שביצוע הטרנספר ואישור חוקים אלה על ידי הכנסת יעניק את הלגיטימציה למפלגות הישראליות אשר תומכות בטרנספר לנצל את המצב החוקי החדש כדי להגביר את הפופולריות שלהן. זאת, בידיעה כי המדיניות הזאת תוכל להיות מיושמת, בהסתמך על חוקי הטרנספר, נגד האזרחים הערביים המתגוררים בישראל ובשטחים".

 

טיבי: שמח על דאגת הימין הקיצוני לציבור הערבי

 

למרות הניסיון היצירתי נראה שבדין לא שיכנע את חברי הכנסת הערביים. "אני שמח על הדאגה והחמלה שמביעים אנשי הימין הקיצוני לעתידם של האזרחים הערבים בארץ", אמר ל-ynet בסרקזם חבר הכנסת אחמד טיבי. באשר לטיעון עצמו אמר טיבי כי "מדובר בטיעון ריק מתוכן. אני דוחה על הסף כל ניסיון להשוות בין הסטטוס של הערבים אזרחי מדינת ישראל שהם תושבים ילידים, לבין פורעי חוק בינלאומי ומתנחלים שהשתלטו על קרקע של עם אחר בכוח הזרוע, תוך הפרה של החלטות האו"ם והאמנות הבינלאומיות. תמיד התייחסנו להשוואה זאת בביטול ובשאט נפש".

 

טיבי מוסיף כי אין בליבו אמפתיה למתנחלים "החזרתם מאזור כיבוש לתוך מדינתם איננה טרנספר על פי כל דין. טרנספר הוא הוצאתם של אזרחים ילידים מאדמתם ומדינתם, לדוגמא – העברתם של תושבי אום אל-פחם לרשות הפלסטינית או לירדן, ואנו לא ניתן לזה לקרות לעולם. טרנספר הוא, לצורך העניין, גירוש יהודים בכוח הזרוע מתל אביב לקפריסין או מרוקו באמצעות מטוסים או ספינות – זה יכול להיחשב על פי החוק הבינלאומי כטרנספר. לכן, אין להתייחס למכתב הזה כבעל עניין. הטיעון הנדוש הזה הושמע בעבר על ידי חברי הכנסת מהימין הקיצוני".

 

ומה בדבר עיתוי שיגור המכתב? ח"כ טיבי אינו שולל את ההנחה כי ייתכן והוא נשלח לקראת הדיון בכנסת, בין אם ייערך ובין אם לאו ביום רביעי, ויעסוק בדחיית תוכנית ההתנתקות. "ייתכן שזה קשור לדיון ביום רביעי. אינני יודע מהם המניעים, אבל זה לא חשוב. הטיעון פשוט מגוחך".

 

כותב המכתב עצמו, דוד בדין, מסביר בשיחה עם ynet כי כל כוונתו היתה למנוע פגיעה בזכויות אדם, כפי שהתרשם שנעשתה בבג"ץ. "כשעליתי ארצה בשנת 1970 היו לי חששות שישראל תגרש את הערבים כפי שעשתה בראשית שנות החמישים. היום, 35 שנה אחרי, מדינת ישראל עושה מעשה בלתי מוסרי לאזרחיה. ברגע שבג"ץ אישר את המהלך, הבנתי שזהו תקדים גם לערבים ולכן אני קם ומתריע בימים אלה לדחות את הצעת החוק וזאת לקראת הדיון בכנסת המתוכנן ליום רביעי. אני לא אומר זאת מבחינה ימנית אלא מבחינה הגיונית. אם ההצעה לא תועלה לדיון זה יהיה טיפשי מאוד. אני מודאג מאוד בשביל כל אדם במדינת ישראל שפוגעים בזכויות האדם שלו. אני הרי נאמן לאתיקה של העבודה הסוציאלית שהיא המקצוע שלי".

 

בדין לא מתרגש מהטיעונים של טיבי, שסותרים את טיעוניו. "ח"כ טיבי לא התייחס לתוכן המכתב אלא רק לרגשותיו האישיים. החוק הבינלאומי מאפשר ליהודים לקנות חלקת קרקע בכל מקום ממערב לירדן וזאת לפי אמנת סן רמו מ-1923. אם הם רוצים ריבונות בעזה – בבקשה. אז שיתירו את קיומו של המיעוט היהודי כפי שאצלנו יש מיעוט ערבי. ובכלל, אני ער למצב הקשה שם – כתבתי ארבעה ספרים על עושק מחנות הפליטים ועל כך שמזניחים אותם במקום לטפל בבעיות שלהם".

פורסם לראשונה 04/07/2005 23:09

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"מגוחך". טיבי
צילום: רויטרס
השתכנעו? לא ממש
צילום: זום 77
מומלצים