שתף קטע נבחר

"דרושה האחדה אירופית לגבי פטנטים בתחום התוכנה"

אומרים אנשי-עסקים מהענף, בתגובה על כוונתו של הפרלמנט-האירופי להימנע מקבלת החוק בעניין זה

"אם לא יתקבל החוק", אשר מסדיר מעמד אירופי לפטנטים בתחום התוכנה, "נחמיץ הזדמנות-פז" - הצהירה היום (ג') התארגנות של יצרנים מהענף.

 

"כיום יש 25 דרכים לפרש הסדרי פטנטים באירופה" - הסביר מנכ"ל התאחדות ענף הטכנולוגיה של המידע והתקשורת האירופית (EICTA), מארק מק'גאן; "חוק זה יביא הארמוניזציה, ויפשט את העניינים".

 

בהתאחדות חברות 10,000 (ויותר) חברות הפועלות בתחומי 32 מדינות. חברות אלה - ובראשן סימנס מגרמניה, אלקטל מצרפת, נוקיה מפינלנד ועוד - נאבקות זה שנים אחדות למען חקיקת החוק.

 

כבר 5 שנים, הוא מתגלגל בצמרת האיחוד-האירופי. הנציבות גיבשה הצעת-חוק שמרחיבה את ההגנה על הפטנט שניתן לתוכנות-מחשב, כאשר התוכנה משמשת בהקשר של מימוש המצאות; כיום, ההגנה מטופלת בידי 25 המדינות-החברות - והצעת-החוק מכוננת טיפול כלל-אירופי.

 

אבל - כפי שציין אמש דובר ועדת החקיקה בפרלמנט - "נראה כי הולך וגדל המומנטום נגד החקיקה"; וחבר הוועדה קלאוס-היינר להנה, איש המפלגה הדמו-נוצרית (שמרנים) מגרמניה, מעריך כי הסירוב להצעת החוק הינו "אפשרות מאוד ריאלית".

 

ואכן - לפני ההצבעה על החוק, יש בפני המחוקקים 3 הצעות שעיקרן הינו דחייתו מכל-וכל. אלה מבטאות את העמדה של חסידי "הקוד הפתוח" - גישה התובעת כי עולם התיכנות יהיה חופשי מבחינת העברת המידע, ולא יהיה כפוף לחוקי הקניין-הרוחני של התאגידים אלא רק לזכות של היוצרים אשר מעוניינים לשלוט בתוצר עבודתם כולל להפיצן באורח חופשי. הם טוענים כי מתכנתים, ואף חברות תיכנות קטנות, עלולים להגיע אל פשיטת-רגל בגלל מאבקים משפטיים נגד ענקי התוכנה - על רקע הניסוח המעורפל של הצעת-החוק; והם חוזים כי החוק יניע או יזרז תהליך של האמרת מחירי התוכנה במקביל לירידת איכותה, וכי יגרום אובדן המוני של מישרות באירופה.

 

גם אם יובסו 3 הצעות הסירוב המוחלטות, ותתחיל ההצבעה על החוק עצמו - לא יהיה זה הליך קצר (כשעה) ובוודאי לא פשוט: הוגשו 178 הסתייגויות, המשנות את החוק בהיבטים חשובים (או חשובים-פחות); אם יתקבלו הסתייגויות אלה - שמעניקות הגנת-פטנט ל"תרומות טכניות" טהורות - יהיה צורך להקדיש זמן ארוך (חודשים) ליצירת טקסט אשר יתאים גם לחוק כפי שיתקבל וגם לחוק המקורי שאישרה מועצת-אירופה.

 

אפשרות זו אינה נראית טובה לאנשי ההתאחדות: "הענף אינו מחבב את עניין הפשרה הזו, שתצריך סחר-סוסים ארוך ומייגע" - אמר הדובר מק'גאן; "עדיף סירוב מכל-וכל".

 

במקרה שהאפשרות תתממש - הנציבות-האירופית אינה מתכוונת להגיש הצעת-חוק חדשה; זאת, אף-על-פי שקבעה כי החוק אשר גיבשה מהווה "חלק מהותי" מן התוכנית שלה בתחום הריפורמה הכלכלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנציבות תוותר על החקיקה המהותית-לרפורמה
מומלצים