שתף קטע נבחר

Tekken 5: עולה על התקן

הגירסה החדשה של המשחק בן העשר מציעה מגוון תוספות וחידושים, גרפיקה מרשימה במיוחד וסאונד אמין. המשחק הטוב ביותר מסוגו

חברת Namco, יצרנית מכונות הארקייד, משחקי הקונסולות ועוד, כבר בת 50, אבל אינה מזדקנת. המשחק Tekken כבר בן 10 וממשיך לשלוט במכונות הארקייד ובקונסולת ה-Playstation 2. הכותר Tekken 5 עבור ה-PS2 אינו יוצא מכלל זה, ומציב רף חדש עבור ה-PS2 והז'אנר בכלל.

 

הכותר המוצלח ביותר עד כה היה Tekken Tag Tournament שקדם ל-Tekken 4.

המשחק, ששילב דמויות מהכותרים הקודמים יצא בסמוך להשקת ה-PS2 ובהחלט תרם להצלחתו. כעת, Tekken 5 חוזר על הנוסחה ובגדול.

 

הוא מציע את כל הדמויות מהעבר, תוספת של שלוש דמויות חדשות, משחקיות מאוזנת מתמיד, שיפור והרחבה של כל מצבי המשחק, שילוב משחקים ישנים וחדשים כבונוס וביטול ותיקון תכונות בעייתיות.

 

הסיפור

 

טורניר מלך אגרוף הברזל הרביעי הסתיים עם נצחונו של ג'ין קאזאמה, איש של כבוד, שבחר לחוס על חיי אביו של קאזויה מישימה וסבו היהאצ'י מישימה.

 

ברגע שקאזאמה עזב את מישימה זאיבאצ'ו איום חדש נחת על בני מישימה: הרובוטים מצבא הז'קים צנחו ממטוס ישר לגג. קאזויה הצליח לברוח והתפוצצות גדולה בלעה את הונמארו והיהאצ'י בתוכה.

 

רבים סברו אז כי זוהו סופו של מישימה זאיבאצ'ו עד שמחליף אנונימי הכריז על טורניר מלך אגרוף הברזל החמישי והקרבות החלו.

 

משחקיות

 

Namco הבינה שהזירות המפוצלות הסיטו את תשומת ליבם של השחקנים מהלחימה, שהיא לב ליבו של Tekken, אל עבר ניסיונות להעיף את היריב אל מחוץ לזירה, תוך בזבוז כמות נכבדת של מימד הבריאות. לכן בוטלו הזירות המפוצלות לחלוטין, וכפיצוי, נוספו תרגילים חדשים למבחר דמויות, שאותם ניתן לבצע בסמוך לגבולות הזירה.

 

מבחינה גרפית, כאשר פוגעים בגבולות הזירה או ברצפה עצמה, חלקיקים נשברים ועפים אך גבולות הזירה נשארים כפי שהיו והאפקטים הגרפיים נועדו רק להעצמת תחושת הקרב.

 

הפעם גם קשה יותר לבחור בתרגיל ולחזור עליו שוב ושוב אפילו באמצעות ג'ויסטיק זול עם פונקצית טורבו, זאת מאחר וה-CPU מזהה זאת, מסתגל ומשיב לחימה. לעיתים גם השחקן הטוב ביותר מתעייף מלחשב קומבינציות, כך שכאשר מכים סתם, כדאי מדי פעם להקיש משהו באקראי - במקרה הטוב נקלע לקומבינציה שתפתיע את היריב הממוחשב, במקרה הרע סתם נשבור את השגרה ואז נוכל להמשיל עם הקומבינציות הפשוטות.

 

הדמויות החדשות

 

המשחק החדש מציע שלוש דמויות חדשות, המצטרפות ל-30 הדמויות שחזרו מהכותרים הקודמים. אזוקה קאזאמה מיפן, אומן לחימה מסורתיות בסגנון הקאזאמה; פנג וי מסין, אומנית הקנפו הסיני; ורייבן המסתורי, שלאומו אינו ידוע, אמן לחימת הנינג'יטסו.

 

הדמויות שונות ומגוונות, לחלקן יש כוח רב וכמה עשרות מהלכים ותרגילים.

לאחרות יש פחות כוח, אך הן מציעות עשרות מהלכים, תרגילים וקסמים, בעזרתם ניתן להתמודד. הסוד לניצחון הוא לימוד מעמיק של הדמות ושלל מהלכיה, כאשר לימוד ותרגול יסודי יכולים לארוך מספר שבועות, ושליטה מלאה בדמויות רבות היא כבר מקצוענות לשמה.

 

המצבים השונים

 

מצב הסיפור המוגש בצורה יפה מנסה לחבר בין הדמויות לסיפור אחד שלם. לכל דמות יש מוטיבציה להיות המלך בטורניר אגרוף הברזל מסיבות כלכליות, נקמה או משהו אחר. לכל דמות יש לפחות דמות אחת לה היא נוטרת טינה או רואה בה אויב שיש ללמדו לקח.

 

נוסף על כך, לכל דמות יש את הסיפור המיוחד משלה המתחיל באמצעות קומיקס ובהמשך הסיפור מופיע סרט אחד או שניים, כאשר המרשים מכולם הוא סרט הסיום המיוחד עבור כל דמות במשחק.

 

מצב הארקייד של Tekken 5 משחזר את התחושה של מכונות ארקייד, והוא הושפע ממשחק המכות המתחרה Virtua Fighter 4: Evolution של Sega, ומאפשר להגדיר פרופיל עבור השחקן ורמה עבור המתחרה הממוחשב, כאשר ניתן להתחרות בהתאם לרמת ההתקדמות.

 

נוסף על כך, ניתן עכשיו להרוויח מעין כסף בהתאם לרמת ההישגים, ולרכוש באמצעותו פרטי לבוש מתוך מגוון רחב של אפשרויות.

 

המשחק כולל גם מצב אימון, המאפשר ללמוד את כל התנועות המורכבות והקומבינציות לפני שנכנסים לקרב במצב קרב השוואה. מצב התקפת זמן בוחן כמה מהר ננצח כשנתקדם תוך כדי לחימה ברמות השונות. במצב הישרדות הסיבולת עומדת במבחן עם מד בריאות יחיד נגד יריבים רבים.

 

Devil Within

 

מצב המשחק Devil Within הוא למעשה משחק בתוך משחק, שנראה כמו משחק פשוט בז'אנר פעולה/הרפתקה מגוף שלישי בו משחקים בתפקיד ג'ין קאזאמה המשוטט במבוך מלא באויבים שמגיעים ללא הרף משום מקום.

 

המטרה היא להביסם ולהגיע לקומה התחתונה בה ממוקמת מעבדה

ובה מתגלה כל האמת אודות קאזאמה. זוהי גם אחת מהדרכים לשחרר את דמות השד דויל ג'ין. המשחקיות מזכירה את הכותר הקודם של Namco בשם Death by Degree, בכיכובה של נינה ויליאמס, אומנית ההתנקשות החטובה.

 

Tekken 5 אינו מציע מצב און-ליין כלל, אך כפיצוי על כך, ישפאר הום-טק, הנציגה הרשמית של סוני בישראל, מתכננת לערוך גם השנה בישראל אליפות רשמית נושאת פרסים לזוכים. פרטים נוספים באתר www.tekken5.co.il.

 

גרפיקה

 

אם דאגנו להיכן נעלמו הכישרונות של Namco כשהרמה הממוצעת של הגרפיקה בכותרים האחרונים קפאה על שמריה - זו התשובה: כולם עסקו בקדחתנות במשחק הזה, ולא חסכו ברקעים, בטקסטורות או אפקטים על מנת לתת לנו את חוויית ה-Tekken 5 בדיוק כפי שציפינו לה ואף יותר.

 

האמריקנים אפילו נהנים מתמיכה מלאה ומרשימה בטלוויזיות המתקדמות ביותר, אבל גם על הטלוויזיות הרגילות שלנו (pal), מדובר באחד המשחקים היפים יותר שזכינו לראות על ה-Playstation 2 מעולם. המודלים של הדמויות עוצבו לפרטי פרטים, האנימציה, הן של הגוף והן של הפנים, פשוט מצוינת, הסביבות, שאת חלקן אנו מכירים מהעבר, נוצרו מחדש, וקטעי המעבר מרשימים מתמיד.

 

סאונד

 

פס הקול של המשחק הוא המוצלח ביותר מכל הגירסאות. האיכות של האפקטים משלימה את הגרפיקה בצורה מושלמת, ויוצרת את האווירה הדרושה למשחק מכות מודרני על גבי ה-Playstation 2.

 

האפקטים והקולות כמעט ואינם חוזרים על עצמם, זאת,

בזכות העושר הרחב של מגוון הקולות הייחודיים לכל דמות ודמות במשחק. הדיבוב יוצא מן הכלל, לכל דמות יש טקסטים שלמים מיוחדים לה ולרוב בשפה המקורית, בניגוד לפגיעה באיכות הדיבוב בעת תרגום הכותרים הקודמים במשחק לאנגלית.

 

מה שהפריע לנו קצת הוא אי השימוש בהדמיית סראונד, כפי שמקובל ברוב המשחקים החדשים, ולכן לא ממש מרגישים שנמצאים בעומק המשחק כמו במשחקים חדשים אחרים.

 

סיכום

 

Namco משקיעה לאחרונה מאמצים בהוצאת כותרים מושלמים ומקיפים, על מנת לבסס את מעמדה בתחומים שבהם היא שולטת. Tekken 5, שבהחלט נחשב בעיני רבים ככותר המכות הטוב ביותר בכל הזמנים - הן מבחינת המשחקיות, הגרפיקה, הסאונד וערך המשחק - הוא בהחלט צעד בכיוון הנכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים