שתף קטע נבחר

האם מישהו מכיר את האישה שבתמונה?

כשהיתה בת 9 עזבה משפחתה של זרי בן-ארזה את קזבלנה ועלתה לישראל. בדוחק ובצפיפות שבתחנת הרכבת איבדה הילדה הקטנה את הוריה ואחיה. הם עלו ארצה, היא נותרה מאחור ואומצה על-ידי שכנה ערבית. "אני יודעת שאני יהודייה", היא אומרת."אני רוצה למצוא את המשפחה שלי ולעלות לישראל"

"אני יהודייה, אני רוצה למצוא את המשפחה שאיבדתי כשהייתי ילדה", אומרת זרי בן-ארזה (51) בשיחת טלפון מקזבלנקה שבמרוקו ופורצת בבכי. "כל יום כאן הוא סיוט בשבילי. אני רוצה לעלות לישראל". 


"אתם באמת מתקשרים מישראל?" זרי בן-ארזה בביתה (צילום: איי אף פי)

 

את סיפורה המדהים של זרי שמע אבנר פרץ (59), תושב נתניה שעלה ארצה ממרוקו לפני חמישים שנה. לפני כשבועיים יצא פרץ לטיול שורשים במרוקו. "בליל שבת התארחנו לארוחת ערב אצל משפחה יהודית בקזבלנקה", סיפר פרץ אתמול. "אצל אותה משפחה פגשתי אישה שסיפרה לי סיפור שהדהים אותי.

 

"היא סיפרה לי שנולדה למשפחה יהודית שגרה במקום שנקרא מלח', (אזור שבו חיו יהודי קזבלנקה – ר"ו). בשנת 1963, כשהיא הייתה בת תשע, הוריה החליטו לעלות לישראל. במהלך הדוחק, הצפיפות והמהומה בתחנת הרכבת היא איבדה את הוריה ואת אחיה ונותרה לבדה.

 

"אחת השכנות הערביות שלהן ראתה אותה שם, לקחה אותה אליה וגידלה אותה אצלה. היא גדלה שם, התחתנה עם ערבי וילדה חמישה ילדים – ארבעה בנים ובת אחת. היא סיפרה לי שעכשיו, אחרי שבעלה מת, היא רוצה לנסות ולמצוא את משפחתה שעלתה לישראל.

 

"הייתי המום. היא ביקשה שאעזור לה ונתנה לי את כל הפרטים שהיא ידעה. היא סיפרה שנולדה ב-15 באוגוסט 1954. לאביה קראו אליהו בן-ארזה, והוא צריך להיות כבן 80 היום. לאמה קראו תמו, והיא אמורה להיות כבת 72. היא סיפרה שהיו לה גם אחות ואח גדולים שעלו עם ההורים – האחות שרה צריכה להיות היום בת 58, והאח דוד צריך להיות היום בן 53".

 

"הייתי ילדה קטנה, אין לי תמונות או מסמכים"

 

בשיחת טלפון ממרוקו עם "ידיעות אחרונות" אישרה אתמול זרי בן-ארזה את הפרטים. "אתם באמת מתקשרים מישראל?" התקשתה להאמין ופרצה בבכי. "לפני שבועיים הלכתי לקהילה היהודית כאן במרוקו וסיפרתי להם את הסיפור שלי. אני נחטפתי ממשפחתי במהלך העלייה שלהם לישראל – הם בטח חשבו שאני מתה. הייתי ילדה קטנה, ואין לי שום תמונות או מסמכים, אבל אני יודעת שאני יהודייה וגם הילדים שלי.

 

"בקהילה היהודית הבטיחו לברר את העניין הזה עבורי. בינתיים אני גרה כאן באזור ערבי, שכונת עין-שוק בקזבלנקה. הבת שלי היא רווקה שחיה במצרים. אני פוחדת שהיא תתחתן שם עם ערבי ואני רוצה להביא גם אותה לישראל". גם שניים מבניה של זרי (16 ו-13) סיפרו בטלפון כי הם רוצים מאוד לעזוב את מרוקו ולעלות לישראל.

 

אם בני משפחתה של זרי, או מישהו המכיר אותם, מזהה את הסיפור – הוא מוזמן לפנות ל"ידיעות אחרונות" בטלפון 03-6082305 לקבל את הפרטים שיאפשרו ליצור קשר עימה.

 

השתתף בהכנת הכתבה מוריס אלקיים 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נולדה למשפחה יהודית באזור מלח' בקזבלנקה". בית הכנסת "בן הארוש" בעיר
צילום: איי אף פי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים