שתף קטע נבחר

מאסר למג"בניקים שעינו פלסטינים

שלושה שוטרי מג"ב פשטו במדים על מעון של שוהים בלתי חוקיים, והוציאו אותם למסכת התעללות. ביהמ"ש קבע ש"הטילו כתם על מג"ב והמדינה כולה"

שלושה שוטרי מג"ב התעללו בשלושה פלסטינים, ששהו בארץ באורח בלתי חוקי. הבוקר (יום ה') גזר עליהם בית-המשפט עשרה חודשי מאסר בפועל ושמונה על-תנאי.  

 

בני טימסית, גיא צוריאל ושלומי מור-חיים שירתו כשוטרי חובה במג"ב. במארס אשתקד, סמוך לחצות, הגיעו לשכונת גני-אביב בלוד כשהם לבושים במדים, אך אינם בתפקיד. שם פגשו בשוטר ומתנדב של המשמר האזרחי, וביקשו מהם להסיע אותם לבית בו נמצאים שוהים בלתי-חוקיים. השוטרים הסיעו אותם בניידת למבנה ברחוב הרצל בעיר, שם ישנו שמונה פלסטינים תושבי הכפר יאטה.

 

השלושה העירו אותם משנתם בצעקות "משטרה", האירו עליהם בפנסים והורו להם לקום ולעמוד כשפניהם מופנות לקיר. צוריאל ומור-חיים דרכו את רובי האם-16 שלהם, הורו להם לשכב כשפניהם מופנות לרצפה והיכו אותם בראשם. לאחר מכן ערכו על גופם חיפוש, הורו להם למסור את תכולת כיסיהם ונטלו מהם סכומי כסף, מכשיר טלפון נייד ושרשרת. אז הורו להם לשכב על בטנם כשידיהם על עורפם, בעטו ברגליהם סטרו להם, תוך שהם מאיימים כי מי שירים את ראשו ייפגע.

 

מור-חיים אף שפך שמן וסוכר על רגלי הפלסטינים, וחבריו הורו להם לבצע "שכיבות סמיכה". לבסוף עזבו את המקום וחזרו לבסיס, שם חילקו ביניהם את הכסף ששדדו.

 

"שם רע למג"ב ולמדינה"

 

השלושה הודו בכתב האישום, שייחס להם עבירות של דרישת נכס באיומים, גניבה, דחיפה בנסיבות מחמירות ושימוש לרעה בכוח המשרה. הודאתם ניתנה לאחר הסדר טיעון, שבעקבותיו תוקן כתב האישום, וסוכם כי התביעה תגביל את עונש המקסימום ל-15 חודשי מאסר בפועל.

 

השופט צבי גורפינקל, מבית-המשפט המחוזי בתל-אביב, כתב בגזר-הדין: "מדובר בפרשה חמורה של ניצול כוח השררה שלא לצורך, לביצוע מעשה אלימות בשוהים בלתי-חוקיים וניצול המצב לגניבת כספם של אותם מתלוננים. הנאשמים לא פגשו במתלוננים במסגרת תפקידם, שבו התרחש אירוע כלשהו שהביא למעשים, אלא יזמו את האמור. הם התייחסו באופן מחפיר למתלוננים, התנהגו אליהם באלימות, היכו אותם, השפילו אותם וגנבו את כספם. אין כל הסבר או הצדקה להתנהגות זו, ומתח השירות הצבאי אינו הסבר שיכול להועיל בתיק זה".

 

השופט מוסיף וכותב כי ייתכן וקיימים מצבים בהם חייל נקלע, תוך ביצוע תפקידו, למצב בו הוא מאבד עשתונות ונוקט באלימות או בפעולות בלתי-חוקיות. אך כאן הנאשמים יזמו את המעשים ללא התגרות. השופט כותב כי נסיבות חמורות אלה אינן מאפשרות לקבל את המלצת שירות המבחן בעניינם, אשר קבעה כי יש להקל עמם, מכיוון שלא רק מדובר באלימות שבוצעה ללא צורך, אלא בנאשמים ש"הטילו כתם על שוטרי משמר-הגבול והוציאו שם רע למדינה אותה הם מייצגים בהיותם לובשי מדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"מי שיקום יחטוף". צילום ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים