שתף קטע נבחר

האליברטון: חוזה נוסף בעיראק עם צבא ארה"ב

הצבא חתם על הסכם נוסף היקף של 5 מיליארד דולר בעיראק לביצוע עבודות בעיראק עם החברה, בראשה עמד סגן נשיא ארה"ב עד שנת 2000. ההסכם נחתם במאי, אך ההודעה נמסרה רק כעת, כי "הצבא לא חשב שיש צורך בהודעה כזו". סנאטור אמריקני: "למה שלא ניתן להאליברטון את המפתחות למשרד האוצר?"

הצבא האמריקני חתם עם חברת האליברטון על הסכם לביצוע עבודות בהיקף של 5 מיליארד דולר בעיראק. ההסכם נחתם במסגרת חוזה לוגיסטיקה ענק, שכבר הניב לחברה הטקסנית הכנסות בהיקף של 9.1 מיליארד דולר.

 

החוזה עם חטיבת קלוג בראון (KBR) של האליברטון נחתם במאי, אך פורסם רק אתמול (ד'). דוברת מפקדה בצבא האמריקני, לינדה ת'איס, אמרה: "לא מסרנו הודעה פומבית על ההזמנה הזאת מוקדם יותר, מכיוון שהצבא לא חשב שיש צורך בהודעה כזו".

 

סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, עמד בראש האליברטון בין השנים 1995 ל-2000. החברה נמצאת תחת ביקורת רבה בשל החוזים שקיבלה בעיראק מהממשל האמריקני, ומספר סוכנויות ממשלתיות חוקרים האם החברה ניפחה חשבונות וגבתה גביית יתר עבור חלק מהעבודות.

 

במרץ הוגש כתב אישום נגד עובד של KBR ונגד אזרח כווייתי, בגין חשד להונאת ממשלת ארצות הברית ביותר מ-3.5 מיליון דולר על ידי ניפוח עלותם של מכלי נפט. ההזמנה החדשה תהיה בתוקף עד סוף אפריל 2006, והיא אושרה למרות דו"חות צבאיים שמותחים ביקורת על התנהלות החברה, שפרסמו בשבוע שעבר מתנגדים לעבודת קלוג בראון בעיראק מהמפלגה הדמוקרטית.

 

קצינת רכש בכירה בצבא האמריקני אמרה בשבוע שעבר כי החוזים של האליברטון בעיראק היו הדוגמא הגרועה ביותר של ניצול חוזים לרעה שראתה בחייה. ב-KBR דחו את הטענה כ"רטוריקה פוליטית". גם סנאטורים אמריקנים מתחו ביקורת על העסקה החדשה. "למה שלא פשוט ניתן להאליברטון את המפתחות למשרד האוצר האמריקני ונאמר להם לכבות את האורות כשהם מסיימים?", אמר הסנאטור הדמוקרטי פרנק לאוטנברג.

 

KBR זכו בחוזה הלוגיסטי עם הצבא בדצמבר 2001. החוזה כולל תחומים רבים, ביניהם אספקת מזון לחילות האמריקנים, העברת דואר, שירותי כביסה ובניית בסיסים צבאיים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
האליברטון ממשיכים להרוויח בעיראק
צילום: איי אף פי
מומלצים