שתף קטע נבחר

נאציזם איסלאמי

חכמי הדת של אל-קאעידה מדברים על "עליונות האומה הנבחרת" וגוזרים עונש מוות למיליוני כופרים המאמינים ב"דת הדמוקרטיה". זה כבר לא טרור, זה ג'נוסייד נאצי

מתקפת הטרור בלונדון מיקדה פעם נוספת את תשומת הלב העולמית לעבר האיום הטמון בטרור האיסלאמי. בדומה לפיגועים קודמים של אל-קאעידה, שוב עסקו הפרשנים בניתוח דפוסי הפיגועים של הארגון, תוך ניסיון לחפש את המניע בנסיבות פוליטיות - מחאה על המעורבות הצבאית הבריטית בעיראק, כינוס ה-G8 בסקוטלנד ועוד. על התופעה שמייצגת אל-קאעידה ראוי להתבונן גם מזווית ראייה שונה, רחבה יותר, המתעלה מעיסוק בהיבטים הטקטיים של הטרור, חשובים ככל שיהיו, ומחיפוש המטבע מתחת לפנס הפוליטי.

 

הטרור של אל-קאעידה שונה לחלוטין במניעיו ממאפייני הטרור שהכיר וחווה העולם מאז מלחמת העולם השנייה. אין זה טרור שנועד להשיג מטרות לאומיות מתוחמות לשטח גיאוגראפי מסוים הנתון במחלוקת, ואין הוא בבחינת פעולת תגמול. על אף הרגישות בישראל לשימוש במושג "נאציזם" שלא בהקשר לשואת יהודי אירופה,דווקא לאור לקחי השואה חשוב לקרוא לילד בשמו ולומר באופן ברור: האיסלאם הרדיקלי שמייצגים בן-לאדן ועֲדת תומכיו הגדלה והולכת, הינו ביטוי לצמיחתו של נאציזם איסלאמי המסכן את שלום העולם.

 

קווי הדמיון בין אל-קאעידה לנאציזם רבים. חכמי הדת של אל-קאעידה, סַעודים ברובם (ויש בהם גם פלסטינים), מדברים על "עליונות אומת האיסלאם הנבחרת", מחנכים את הדור הצעיר על ברכי תפיסת עולם הרואה בג'יהאד "מצוות עשה", שאין בה פשרות, עד להשלטת האיסלאם בעולם כולו. את שאר בני האנוש הם מקטלגים כ"אויבי אללה" שאחת דינם - הוצאה להורג. מדין זה לא יימלטו עוד "בני החסות" המסורתיים - היהודים והנוצרים, שזכו בעבר להגנה באיסלאם.

 

החידוש ההלכתי של חכמי הדת של אל-קאעידה קובע, כי הדמוקרטיה היא בגדר "דת כפירה חדשה". לפיכך, כל המאמין בדמוקרטיה או המקבל עליו את כלליה "כופר הוא ודינו מוות". על יסוד קביעה זו, פורסמו פסקי הלכה איסלאמיים המתירים לאל-קאעידה לרצוח 4 מיליון (!) אמריקנים לפי חכם דת אחד, ו-10 מיליון (!) לפי אחר. זה לא טרור, זהו ג'נוסייד. זה נאציזם. 

 

ראוי להקשיב היטב לחכמי הדת של אל-קאעידה; הם אינם מסתירים את תפיסתם ואת כוונותיהם. בפרשנותם האיסלאמית, הם קובעים כי אסור למוסלמים לסמוך על הנס ולקוות שהאל יביא את הניצחון על הכופרים, שכן את תפקיד הכרעת הכופרים והשמדתם הפיזית הוא הטיל על המאמינים המוסלמים. "אללה", כותב אחד מפוסקי ההלכה של אל-קאעידה, "יכול להשמיד את אויביו ללא צורך במתווך... כוחו הוא אינסופי... לכן, כאשר אללה מועיד למאמינים תפקיד בהשמדת הכופרים, הוא נוקט כך כביטוי מוסווה ליכולתו... השמדת הכופרים היא הלכה פסוקה, תקפה עד יום הדין, ומרכיבה העיקרי לא ימומש אלא בידי המאמינים, כלומר - בג'יהאד".

 

האתגר לעולם החופשי הוא איפוא לא רק "חיסול תשתיות טרור", אלא בלימת צמיחתו של נאציזם חדש בגרסה איסלאמית.

 

יהונתן דחוח הלוי, חוקר בכיר במרכז ירושלים לענייני ציבור ומדינה (JCPA)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לא סומכים על הנס: בן-לאדן
צילום: איי פי
מומלצים