שתף קטע נבחר

עונשו של ביבר חזר ל-56 ימי מאסר; מחבוש גם לנַגד

לאחר שחצי מעונשו בוטל בשל ליקויים בהליך השיפוטי, נשפט חייל ההנדסה שסירב לאבטח את עבודות הריסת המבנים הנטושים במואסי בפני מפקד אוגדת עזה. הוא נידון בשנית ל-28 ימי מחבוש בשל סירוב פקודה ועדיין מרצה 28 ימי מאסר בגין העלבת מפקד. בנוסף, נגד באגף התקשוב ירצה 21 ימי מאסר בשל סירובו להשתבץ לגדוד שייפנה יישובים

רב"ט אבי ביבר, חייל בגדוד הנדסה קרבית שסירב להשתתף לפני כשלושה שבועות במשימת אבטחה בעת הריסת מבנים נטושים ברצועה, נידון במשפט חוזר ל-28 ימי מחבוש בפועל בגין סירוב פקודה.

 

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות הצבאית להפחית מחצית מעונשו של ביבר, שנידון בשעתו ל-56 ימי מחבוש על שתי עבירות - סירוב פקודה והעלבת מפקד. סניגורו של ביבר, עו"ד שי גלילי, הגיש ערר וטען כי התגלו ליקויים בהליך השיפוטי שנגע לעבירת סירוב הפקודה, עליה נידון החייל ל-28 ימי מאסר.

 

הערר התקבל על ידי סגן הפרקליט הצבאי הראשי, שביטל את המאסר בגין סירוב הפקודה אך קבע שביבר יישפט שנית על סעיף זה. משפטו השני של רב"ט ביבר נערך בפני מפקד אוגדת עזה תת אלוף אביב כוכבי. לאחר שמיעת עדויותיהם של מספר חיילים, מפקדים ואזרח שנכחו במקום, ולאחר שביבר עצמו הודה שסירב לבצע פקודה שקיבל ממפקד החטיבה הדרומית, הוא הורשע ונידון ו-28 ימי מחבוש.

 

ביבר מרצה עתה מאסר של 28 ימי מחבוש בגין העלבת מפקד, ובתום ריצוי העונש הנוסף על סירוב פקודה יישקל עתידו כלוחם בצה"ל.

 

תחילת הפרשה בעימות קשה שפרץ בעת שהצבא הרס מבנים נטושים במתחם המואסי שבדרום רצועת עזה. ביבר זעק: "יהודי לא מגרש יהודי", הסיר את הקסדה מראשו וסירב לבצע את משימתו, שהייתה לאבטח את המקום. מפקדיו לקחו ממנו את נשקו והרחיקו אותו מאזור הפעילות. תא"ל כוכבי הבהיר ש"צה"ל לא יסבול התנהגות כזו בשום מצב".

 

מאוחר יותר נחשף ב-ynet ש-12 חיילים מהפלוגה הרובאית של גדוד ההנדסה שלקח חלק באבטחת הכוחות, ננזפו על-ידי מפקד הגדוד לאחר שאיימו כי יסרבו לקחת חלק בפינוי בעתיד. "חוץ מאבי היה עוד חייל אחד שפשוט בכה בגלל שהיה קשה לו", סיפרו החיילים. חלקם אף אמרו למג"ד כי להבא באירוע מסוג זה לא יוכלו לתפקד, ואף ינטשו את מתחם הפעולה.

 

מקרה נוסף של סרבנות שהסתיים בימי מאסר הוא זה של נגד בשירות קבע. החייל, המשרת באגף התקשוב, נידון ל-21 ימי מחבוש בפועל לאחר שסירב להיות משובץ בגדוד שישתתף בפינוי יישובים במהלך יישום תוכנית התנתקות.

 

הנגד טען כי אינו יכול לבצע את המשימה מסיבות רפואיות, ובמהלך בדיקה שנערכה לו בכלא אכן נמצאו מגבלות. מצה"ל נמסר כי במועד המשפט לא היו לחייל מגבלות, ולכן הוא יירצה את עונשו עד תום. לאחר מכן ייבחן שיבוצו על פי המלצות הרופאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נשפט שוב. ביבר
צילום: איי פי
מומלצים