שתף קטע נבחר

הופחת בחצי עונשו של החייל הסרבן ביבר

החייל הסרבן, אבי ביבר, נדון ל-56 ימי מאסר לאחר שסירב לאבטח הריסת מבנים בשירת הים. כעת החליט סגן הפרקליט הצבאי הראשי לבטל מחצית מעונשו בשל ליקויים בהליך השיפוטי

הפרקליטות הצבאית החליטה אמש (ד') להפחית מחצית מעונשו של החייל הסרבן, אבי ביבר, שסירב לפני כשבועיים להשתתף במשימת האבטחה בעת שצה"ל הרס מבנים לא מאוישים סמוך לשירת-הים בדרום רצועת עזה. הוא נדון בשעתו ל-56 ימי מחבוש על שתי עבירות.

 

סניגורו של ביבר, עו"ד שי גלילי, הגיש ערר וסגן הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף-משנה דני עפרוני, קיבל את עמדתו, לפיה התגלו ליקויים בהליך השיפוטי שנגע לעבירת סירוב לקיים פקודה, עליה קיבל החייל 28 יום מאסר, וביטל אותה. הוא יישפט בסעיף זה מחדש על-ידי מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי


סרבנות בשידור חי (צילום: רויטרס) 

 

החלטת הפרקליטות נובעת מכך שבאירוע היו שני מעשי סרבנות לכאורה של ביבר. האירוע הראשון היה כאשר ביבר אמר למפקדיו שאינו מוכן לבצע את משימת האבטחה, ואילו האירוע השני, כאשר למקום הגיע מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה אבי פלד. באותו רגע החל ביבר להתפרע, לגדף, וכאשר הורה לו המח"ט לחזור למשימה, הודיע שוב על סירובו.

 

הפרקליטות הנחתה לשפוט את החייל על מקרה הסירוב השני, כיוון שמדובר באירוע מובהק יותר. אולם בפועל, הוא נשפט על האירוע הראשון. גורמים בפרקליטות הצבאית הסבירו כי טענה זו הועלתה על-ידי סנגורו של ביבר, ונמצאה נכונה משום שלכאורה, במקרה כזה לא יכול היה החייל להתגונן בפני קצין השיפוט משום שחשב שיישפט על הסירוב השני. "חשוב לנו לשמור על זכויות החיילים ולכן נפלה החלטה זו", אמרו בפרקליטות.

  

לפי שעה יישאר ביבר בכלא 4, ובימים הקרובים ייערך משפטו בסעיף סירוב לקיים פקודה. עפרוני הסביר את החלטתו בכך שקצין השיפוט שפט את ביבר בגין הסירוב הראשוני לבצע את המשימה שהוטלה עליו, ולא בגין ההוראה לשוב ולבצע את המשימה, כפי שהורתה הפרקליטות, ולכן ביטל את ההחלטה.

 

הסיר את הקסדה וסירב לבצע את המשימה

 

הכל החל בשיאו של עימות קשה שפרץ בעת שהצבא הרס מבנים נטושים במתחם שירת-הים. ביבר זעק: "יהודי לא מגרש יהודי", הסיר את הקסדה מראשו וסירב לבצע את משימתו, שהיתה אבטחת המקום. מפקדיו לקחו ממנו את נשקו והרחיקו אותו מאזור הפעילות.

  

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, הבהיר כי "צה"ל לא יסבול התנהגות כזו בשום מצב". את ביבר שפט סגן מפקד האוגדה, אלוף-משנה דוד מנחם, בבסיס פיקוד דרום בבאר-שבע. זאת לאחר שנדחתה בקשתו להישפט בפני בית-דין צבאי.

 

וביבר לא היה לבד. כפי שנחשף ב-ynet, עוד 12 חיילים מהפלוגה הרובאית של גדוד ההנדסה, שלקח חלק באבטחת הכוחות, ננזפו על-ידי מפקד הגדוד, לאחר שאיימו כי יסרבו לקחת חלק בפינוי בעתיד. "חוץ מאבי היה עוד חייל אחד שפשוט בכה בגלל שהיה קשה לו", סיפרו החיילים, חלקם אף אמרו למג"ד כי להבא באירוע מסוג זה לא יוכלו לתפקד, ואף ינטשו את מתחם הפעולה.

  

אחד החיילים סיפר בעדות מוקלטת: "אף אחד לא הכין אותנו, אף אחד לא בא אלינו ואמר לנו - אתם הולכים לעשות את זה אחרת... הייתה לי אפשרות למשל, לי, לאבי, לעוד חברים שלנו, להגיד שאנו מעדיפים להישאר לשמור על הציוד או לעשות תורנות מטבח, או משהו ולא ללכת להשתתף בזה. התחושה קשה. חברים דיברו ביניהם בזמן האירוע ואמרו - רימו אותנו בעצם". 


פורסם לראשונה 06/07/2005 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים