שתף קטע נבחר

הרפורמה במס אושרה בקריאה ראשונה

שרי העבודה הצביעו בעד והח"כים של המפלגה הצביעו נגד, ושר האוצר, בנימין נתניהו, רשם הישג והצליח להעביר בקריאה ראשונה את הרפורמה במס. במסגרת הרפורמה, יופחת המע"מ ב-0.5% ויופחת מס החברות ב-4%

העבודה התפצלה, הרפורמה עברה בקריאה ראשונה: הכנסת אישרה אחר הצהריים (יום ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק לרפורמה במס שהגיש שר האוצר, בנימין נתניהו. שרי העבודה התקפלו מאיומיהם להצביע נגד החוק, לאחר שראש הממשלה הורה להפוך את ההצבעה להצבעת אמון.

 

אם תאושר הרפורמה בקריאה שנייה ושלישית יופחת המע"מ ב-0.5% ומס החברות יירד ב-4%. במקביל, יוגדל המס על רווחי הון בבורסה מ-15%-10% כיום לשיעור של 20%.

 

הצעת החוק אושרה ברוב גדול (61 תומכים מול 25 מתנגדים), אולם ההצבעה לוותה בהתפצלות של סיעת העבודה, שחברי הכנסת שלה הצביעו נגד הצעת החוק ואילו השרים הצביעו בעדה.

  

סיעת העבודה החליטה מוקדם יותר בהצבעה כי אם ההצבעה במליאה לא תידחה, חברי הכנסת יצביעו נגד והשרים יעדרו. בסופו של דבר, הגיש ח"כ יוסף פריצקי הצעת אי-אמון בממשלה וראש הממשלה החליט כי ההצבעה צריכה להתקיים היום.

  

בעקבות כך שוחח מזכיר הממשלה, ישראל מימון, עם שרי העבודה והבהיר להם כי יהיה זה חוסר אחריות מצדם להצביע נגד הצעת החוק. מימון הכחיש טענות לפיהם איים על שרי העבודה בפיטורים.

 

ח"כ תמיר: שרי העבודה חסרי עמוד שדרה

 

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפרים סנה, אמר בעקבות ההצבעה כי "חברי הכנסת שהצביעו נגד הצביעו על פי תפיסת עולמה של מפלגת העבודה, וכל מי שהצביע בעד הצביע נגד האידיאולוגיה של המפלגה". ח"כ יולי תמיר אמרה כי "השרים הוכיחו חוסר עמוד שדרה ונבהלו כי יאבדו את כיסאותיהם".

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר ל-ynet לאחר ההצבעה כי "לאחר שההצבעה הפכה להצבעת אי-אמון לא ניתן היה לסכן את ההתנתקות ולהצביע נגד הצעת החוק ונגד הממשלה".

 

חבר הכנסת עמיר פרץ אמר: "חבל מאוד שמפלגת העבודה שוב פספסה הזדמנות להוכיח את מחויבותה ונאמנותה לציבור הישראלי ולמעמד הביניים". פרץ, שהציע מוקדם יותר להפוך את ההצבעה על החוק למשבר קואליציוני, קרא לכנס את לשכת המפלגה כדי לקבוע מחדש את מחויבות השרים להחלטות הסיעה.

 

חבר הכנסת לשעבר, ויצמן שירי, מראשי מטהו של אהוד ברק, תקף את שרי העבודה בעקבות הצבעתם בעד הרפורמה במס באומרו כי "חבורת הסמורטטים בראשות שמעון פרס עשתה קולות של אריות ובסוף התנהגה כמו קיפודים". לדבריו, "מדובר בחוק איום ונורא והם היו צריכים להצביע נגדו".

 

ח"כ קולט אביטל התייחסה לאופן הצבעת שרי מפלגתה וכינתה אותה "מבישה". "לאור ההתנהלות המבישה של שרי העבודה בהצבעה ובניגוד להחלטת הסיעה אני קוראת לדיון דחוף של הסיעה".

 

יושב ראש סיעת הליכוד והקואליצה, חבר הכנסת גדעון סער, אמר בעקבות אישור הרפורמה במס בקריאה ראשונה בכנסת כי "אישור החוק מהווה צעד חשוב לקידום כלכלת ישראל לכיוון משק תחרותי המוריד את נטל המס המוטל על האזרחים". לדבריו, "מפלגת העבודה, כמו יתר המפלגות הסוציאליות, בחרה להתנגד לחוק נכון, גם להתפצל בהצבעה וגם להפסיד. הדבר מייצג תפיסת עולם מיושנת ופטרונית הפוגעת בעם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפורמה עברה. נתניהו
צילום: ישראל הדרי
צילום: תומריקו
פרס. לא נסכן את ההתנתקות
צילום: תומריקו
צילום: אורי פורת
חוסר עמוד שדרה. יולי תמיר
צילום: אורי פורת
נגד האידיאולוגיה. אפרים סנה
מומלצים