שתף קטע נבחר

מה להביא ליום פקודה? כלי לחיתוך תיל

למעלה ממאה רכזים של מטה המאבק בהתנתקות התכנסו בגוש משגב ודנו בהיערכות לצעדת ההמונים המתוכננת ב-18 ביולי. בתוכנית - שלושה ימי צעדה. אחד הדוברים הזהיר: לא יהיו תנאים של בית מלון. בכינוס חולקה רשימה של ציוד מומלץ ובו לצד שקי השינה, המים והמזון גם המלצה על הבאת כלי לחיתוך תיל וספר קריאה למקרה של מעצר

יותר ממאה רכזים של המטה המשותף למאבק בהתנתקות מאזור הצפון השתתפו אמש (יום ב') בכנס בנושא "יום פקודה" - המועד שבו החליטו מועצת יש"ע ויישובי גוש קטיף על הגעת עשרות אלפים ממתנגדי ההתנתקות לגוש במטרה למנוע את ההתנתקות או לפחות לדחותה.

 

 

מועד יום הפקודה" נקבע ליום שני הבא, 18 ביולי. בשעה 16:30 תתקיים עצרת מרכזית מלווה בתפילה סמוך לקבר הבאבא סאלי בנתיבות. משם ימשיכו הבאים לעבר מחסום כיסופים בצעדה שתימשך כשלושה ימים. המטרה, לדברי המארגנים, היא להגיע במסה של עשרות אלפי צועדים למחסום כיסופים ומשם לכפר דרום, שבו יחנכו שכונת מגורים חדשה.

 

ראש המטה הצפוני, שבתאי שירן, אמר בכנס שהתקיים ביישוב מורשת במשגב שהצועדים ילונו בלילות בחניונים שהוכשרו למטרה זו וכי להערכתו גם אלפי שוטרים וחיילים לא יוכלו להתמודד עם מסה של עשרות אלפי אנשים הצועדים בסך.

 

שירן ציין בפני הרכזים והפעילים כי התנאים במהלך הצעדה לא יהיו "משובחים". "הלינה תתבצע בשקי שינה בשטח, לא יהיו מקלחות וגם לא חשמל כדי לטעון את הסוללות של הטלפונים הניידים", הזהיר. "אלו בפירוש לא תנאים של בית מלון ואנו נדרשים להקרבה ולמסירות נפש שיוכיחו שאנו ראויים לארץ הזאת".

 

דוברים אחרים חידדו את הדברים ואף המליצו שלא להביא ילדים מתחת לגיל 10 או מבוגרים מעל גיל 75. הדוברים אף הציגו רשימת ציוד מומלצת. לצד מזון, מים וכלי רחצה הופיעו בה גם המלצות להבאת ציוד לחיתוך מחסומי תיל וחומר קריאה למקרה של מעצר.

 

נציג מועצת יש"ע, צביקי בר חי, אמר שמטרת הצעדה היא להביא לשינוי מגמה בכנסת לפני שהיא מתפזרת לפגרת הקיץ. "מי שחושב שעדיף לו להגיע מגוש קטיף ביום הפינוי עצמו הרי זה בבחינת אתרוגים לאחר סוכות", ציין. לדבריו, המועד נקבע על-ידי מועצת יש"ע מתוך הנחה שהצבא מנסה לדחות את סגירת הגוש למועד מאוחר ככל שניתן.

 

לאור ההנחה הזו החליטו להקדים את המאוחר ולפעול כל עוד ניתן להגיע להישגים כלשהם מבחינה פרלמנטרית. בר חי הדגיש את החשיבות הגדולה שרואה מועצת יש"ע באחדות הצועדים תחת הנהגתה ובביעור יוזמות פרטיות. הוא ציין כי שיעור התמיכה בתוכנית ההתנתקות בחודשים האחרונים הולך ופוחת, למעט הגידול שחל בשבוע שעבר בעקבות מעשים שבוצעו על-ידי קיצונים.

 

בשלב זה שוסעו דבריו על-ידי חלק מהקהל, שחזר וטען כי מדובר בפרובוקציות. "אם מישהו מתכוון לצאת מתוך הצעדה הזו ביוזמה פרטית עדיף לו להישאר בבית", אמר בר חי. "הרעיון הוא להראות גם לציבור שמגיע לאירוע שיש הנהגה רחבה ומאוחדת".

 

אחד הנוכחים ביקש לדעת האם הרבנים שפירא ואליהו, או הרב דרוקמן יתייצבו בראש הצעדה וידאגו לכך שלא יהיו מעשים חריגים. על כך ענה בר חי כי ראשי הציבור הדתי לאומי בישראל ורבניו הם שיובילו את הצעדה, וציין את הרב דרוקמן כמי שייצג את הרב שפירא הקשיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מחכים להמונים (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים