שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל הטיל "עוצר יציאות" - וביטלו כעבור שעתיים
  צה"ל בלחץ: כל החיילים - קרביים ו"ג'ובניקים" כאחד - התבשרו היום, שהם לא יוצאים הביתה בשבת. הסיבה: חשש לנהירת אלפים לגוש קטיף, בעקבות ההחלטה לסגור את הרצועה. שעתיים לאחר מכן, ההנחיה בוטלה

  בצעד חריג ביותר הוכרז היום (ה') עוצר יציאות מלא בצה"ל, קצת יותר מחודש לתחילת ההתנתקות. הסיבה: אפשרות להפרות סדר המוניות בגוש קטיף ובצפון שומרון, בעקבות סגירת הרצועה בצו ראש הממשלה ואלוף הפיקוד. באופן מפתיע, כעבור כשעתיים צה"ל ביטל את ההנחיה לעצור את היציאות. זאת, בעקבות הערכות מצב מחודשת במטה הכללי.

   

  תחילה, הוחלט שהחיילים באשר הם - קרביים ועורפיים כאחד - לא ייצאו לבתיהם במהלך השבת. עוצר היציאות הוכרז בכל יחידות הצבא "עד להודעה חדשה" - בהתאם להערכות מצב שיתקבלו, בהן יוחלט אם להסירו חלקית. בסופו של דבר, כאמור, עוצר היציאות הוסר. 

   

  מצה"ל נמסר כי ההחלטה הראשונית התקבלה על מנת לאפשר את מרב הגמישות בקבלת החלטות בנוגע לתגבור הכוחות בפיקוד הדרום, והיא נמסרה בנקודה בזמן

  שבה היו החיילים לפני יציאות חופשת סוף השבוע. משהוחלט על סדר הכוחות הנדרש, ניתנה הוראה לאפשר לשאר החיילים לצאת לחופשות סוף השבוע.

    

  לחיילים עצמם הוסבר תחילה כי העוצר הוא פועל יוצא של "פקודה בדרג בכיר". הסיבה לא נמסרה. גורמי צבא אמרו ל-ynet כי ברקע הדברים עמד החשש, שמאות ואף אלפים ממתנגדי ההתנתקות ינהרו לקטיף במהלך השבת, חרף ההחלטה לסגור את המקום. לאור אירועי הלילה במעבר כיסופים, לא מן הנמנע שרבים יבקשו לפרוץ בכוח.  

   

  בצה"ל יבקשו ככל הנראה להוריד יחידות נוספות לרצועה, ייתכן שגם כאלה שלא לקחו כלל חלק בהכנות למשימה - שכן סגירת הגוש נעשתה מוקדם מהצפוי ובצורה חפוזה.

   

  במהלך הפינוי עצמו, כל יחידות הצבא והמשטרה יהיו "על הרגליים". השוטרים, שיפנו את תושבי הגוש יחד עם חיילי צה"ל, יישנו איתם ב"ערי אוהלים".

   

  הטלת עוצר יציאות כללי הינה צעד חריג, שההחלטה עליו מתקבלת בדרגים הגבוהים ביותר. לפני כשבועיים, כאשר החלו לזרום דיווחים על אפשרות ששני חיילים נחטפו באזור שכם, הוטל עוצר יציאות למספר שעות - עד אשר נבדקו הדיווחים והובהר כי מדובר ב"אזעקת שווא". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צה"ל הטיל "עוצר יציאות" - וביטלו כעבור שעתיים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני סופר
  עוצר יציאות מלא (ארכיון)
  צילום: רוני סופר
  צילום: איי פי
  הרצועה נסגרה (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מוצר השנה
  מומלצים