שתף קטע נבחר

חלוץ על ההתפרעויות: "אלה לא פרחחים, זו ההנהגה"

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, הטיח הבוקר בישיבת הממשלה מילים קשות בהנהגת המתנחלים בגוש קטיף לאור אירועי אמש בכיסופים. "זה היה אירוע יוצא דופן", אמר. "אלימות לשמה נגד חיילי צה"ל". גם שרון מתח ביקורת בישיבת הממשלה על המתנחלים הקיצונים המנסים להסתנן לגוש קטיף: "בעוד אנו עומדים בחזית, כוחות הביטחון צריכים לעמוד ולהיאבק באנשים שמוסתים לפרוץ לתוך הרצועה"

"זה היה אירוע יוצא דופן, זאת לא היתה חבורת פרחחים אלא קבוצה בהנהגת התושבים. הם פיזרו שם נינג'ות על הכביש, חתכו צמיגים לכלי רכב צבאיים. קצין מגולני שבר את רגלו כשהפילו עליו רמפה של משאית, חייל נוסף נפגע מאבן בראשו". כך אמר היום (א') הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, בהתייחסו לאירועי ליל אמש בציר כיסופים.

 

 

לדברי חלוץ, "האנשים הגיעו עם קטרים והצליחו לחתוך חלק מהגדר. יש שבעה עצורים. זאת היתה חריגה מגבולות המחאה הלגיטימית. זה היה בראשות ההנהגה של גוש קטיף, כולל אבנר שמעוני. זאת לא היתה מחאה, אלא אלימות לשמה נגד חיילי צה"ל. אנו משקיעים כוחות רבים כדי להתמודד עם זה. על רקע המאבק בפלסטינים זה נעשה עוד יותר קשה. המפגינים צריכים לזכור שיש גם יום שאחרי וזה יפגע בצבא".

 

 

ראש הממשלה מתח גם הוא ביקורת על כך שבשעה שכל מערכות הביטחון נמצאות בחזית הן צריכות להתמודד עם הקיצונים שמנסים לפרוץ לגוש קטיף: "נוצר מצב קשה שאנו עומדים בחזית ויש התפרעויות קשות לפרוץ לגוש קטיף. הפראות הכי גדולה שיכולה להיות מקבלת תמיכה מכל מיני צדדים. יש למנוע זאת בכל הכח. אנו עומדים בחזית וכוחות הביטחון צריכים לעמוד ולהיאבק באנשים שמוסתים לפרוץ לתוך הרצועה. אין לאפשר להם להיכנס. יש להשמיע קול".

 

הרמטכ"ל הוסיף: "ההפגנה בכיסופים היתה יוצאת דופן בחומרתה. המפגינים שברו את רגלו של קצין גולני. הם חרגו מגבולות המחאה, והיו גם תופעות בודדות של סרבנות". שרון השיב לחלוץ: "אתם צריכים לנקוט בכל החומרה. אני מורה לכם למנוע בכל הכח כניסה. לא לתת למפגינים לפגוע בחיילי צה"ל".

 

בהתייחסו לסירוב של תשעה מהחיילים בני ישיבות ההסדר אמר חלוץ: "אתמול היתה סרבנות של תשעה בני ישיבות, רובם המשיכו בפעילות וצריך לתמוך בהם מאוד ולא לעשות הכללות".

 

מטבע הדברים, התייחס שרון להסלמה הביטחונית בעזה ולירי המתמשך של רקטות הקסאם ופצצות המרגמה. "איננו מתכוונים בשום אופן לאפשר את המשך המצב. ברור שבלתי אפשרי להגיע להסדר מדיני כשטרור כזה משתולל על גבולותינו", הוסיף שרון. ראש הממשלה ציין כי נפגש עם ראשי מערכת הביטחון לפני הישיבה והנחה אותם שוב לפעול ללא שום מגבלה כדי למנוע את הטרור.

 

"אם הרשות לא תשתלט, נפעל בצורה מאסיבית"

 

שר הביטחון, שאול מופז, דיבר על מגמת ההסלמה של הג'יהאד האיסלמי והבהיר כי למרות ניצני פעולה פלסטינים, אם המצב לא ישתפר בקרוב ידרש צה"ל לצאת לפעולה נרחבת. "רואים ניצנים ראשונים של פעילות פלסטינית, הצטרפות של הפתח והרשות כנגד החמאס. אנו עדיין לא רואים נחישות בכוחות המבצעיים של הרשות, למרות הוראות חד משמעיות, אך החמאס מבין שיש החלטה נחושה של הרשות הפלסטינית".

 

מופז הזכיר כי היום מגיע לרשות סגנו של מפקד המודיעין המצרי עומר סולימן.  עוד ציין כי ביצוע ההתנתקות יבוצע לפי לוח הזמנים ולא ייעשה תחת אש. "התיאום עם הפלסטינים מאוד חשוב ונמשיך אותו השבוע. אם הרשות הפלסטינית לא תצליח ביממות הקרובות להשתלט, לא נוכל שלא לפעול בצורה מאסיבית, גם ביהודה ושומרון. הרגיעה נפרצה והיא לא תבוא על חשבון פגיעה באזרחי ישראל". שר הביטחון הזכיר גם את ההיערכות לקראת צעדת המתנחלים לגוש קטיף שאמורה להיערך מחר. "במידה והרשות לא תשתלט על המצב נבצע פעולה נרחבת מורכבת ומאסיבית על מנת לעצור את הטרור ולהערך להנתקות, שלא תחת אש", הוסיף.

 

"אני מאמין שלאחר ההתנתקות הסיכוי לשיפור המצב בטווח הרחוק טוב יותר ועלינו לשאוף אליו, למרות שבטווח הקרוב אולי תהיה הסלמה. בהמשך, בשילוב פעילות אפקטיבית, נוכל למגר את הטרור ויהיה טוב יותר".

 

גם ראש השב"כ, יובל דיסקין, קיים סקירה בפני הממשלה ומדבריו עלה כי ההפוגה שהיתה הסתיימה: "בימים האחרונים חוסלו טרוריסטים רבים, נתוני הפיגועים של השבוע האחרון זהים לתקופה שלפני ההפוגה". לדברי דיסקין, יש לתת הזדמנות לפעולת הרשות, ולראות תוך 24 שעות אם פעולתם מספקת". ראש הממשלה אמר כי אכן ייפגש שוב עם גורמי הבטחון בתוך 24 שעות.

 

שר החקלאות, ישראל כץ, אמר בישיבה כי דברי ראש הממשלה על כך שהורה לפעול ככל הנדרש לעצור את הטרור מחייבים הסבר של שר הביטחון, כיוון שהדברים לא נראים בשטח. "מדוע הופסקו הסיכולים הממוקדים והפעילות היזומה, הרי הוחלט בממשלה שהיכן שהפלסטינים לא יפעלו, אנחנו נפעל. זה לא מתממש". שרון השיב לו בשאלה: "מי אמר שהפסקנו את הפעילות?". השר דני נווה קרא לעצור את הנסיגה, לפחות מיישובי צפון הרצועה.

 

"ההסתה של חלוץ - תפאורה לניסיונות הטבח בנווה דקלים"

 

ראש המועצה האזורית, חוף עזה, אבנר שמעוני, אמר בתגובה לדברי חלוץ כי "ההסתה מכיוונו של הרמטכ"ל הינה תפאורה הולמת לניסיונות הטבח בנווה דקלים".

  

לדבריו, "באירוע אמש בכיסופים לא הופעלה כל אלימות ובוודאי שלא 'אלימות לשמה כלפי חיילי צה"ל', כפי שהגדיר זאת חלוץ. ההוכחה היא שאף קצין לא שבר את רגלו כפי שפורסם, להיפך, מפגינים רבים הותקפו ונפצעו".


פורסם לראשונה 17/07/2005 11:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. למנוע הפראות
צילום: איי אף פי
צילום: עמית שאבי
הפגנה יוצאת דופן בחומרתה. חלוץ
צילום: עמית שאבי
צילום: לע"מ
כמו לפני הרגיעה. דיסקין
צילום: לע"מ
צילום: צפריר אביוב
האירועים בכיסופים. שרון תקף
צילום: צפריר אביוב
מומלצים