שתף קטע נבחר

2 פצועים בינוני מפצמ"ר בנווה דקלים

מטח הפצמ"רים והקסאמים לא נפסק לרגע מאז שעות הבוקר. הפעם הצליחו הפלסטינים לפגוע בחנייה הסמוכה לאחד מבתי נווה דקלים. התוצאה הקשה: שני נפגעים במצב בינוני. עד ראיה: "יצאתי וראיתי שלוליות של דם". יותר מאוחר נורתה עוד פצמ"ר, ממנה נפגעו קל שלושה ילדים. בצפון הרצועה נכשל ניסיון חיסול של צה"ל

שני ישראלים נפצעו בצהריים (יום א') מפגיעת שתי פצצות מרגמה שנחתו ביישוב נווה דקלים שבמרכז גוש קטיף ברצועה. מבית החולים סורוקה בבאר שבע נמסר כי מצבם בינוני. השניים פונו באמצעות מסוק אל בית החולים. שני בני אדם נוספים נפצעו קל מרסיסים. אחד הפצועים הוא יגאל קירשנזפט, איש חב"ד בן 46 תושב נווה דקלים.

 

 

הסלמה ברצועה:

 

 

מעט לאחר השעה 14:00 נורו שתי פצצות מרגמה לעבר נווה דקלים ונחתו בחניה הסמוכה לאחד הבתים ביישוב. כוחות גדולים של מד"א וצבא הוזעקו למקום וגילו את ארבעת הנפגעים מן הירי. "יצאתי החוצה מהבית וראיתי שלוליות דם בחניה ממולי", סיפר ל-ynet תושב נווה דקלים בן 19, שראה את הנזק שנגרם כתוצאה מנפילת פצצת מרגמה.

צילום: עמיחי גרוס

 

דוד בנג'ו, תושב נווה דקלים, סיפר ל-ynet: "ביישוב ירדו למרחבים מוגנים, הילדים הוצאו מהגנים והתושבים סגורים בבתיהם. ממשלת ישראל לא מגיבה".

 

יצחק גולן, שכן שרכבו ניזוק קשות כתוצאה מפגיעת הפצמ"ר, אמר ל-ynet: "זו הפעם השלישית שהרכב שלי נפגע. בדיוק הבן שלי, יהודה, חזר עם הרכב מבחוץ. הוא רק הספיק להחנות אותו ולהיכנס הביתה – ונשמע ה'בום'. כל החלונות התנפצו, אבל הנה עוד מעשה ניסים שקורה לנו כאן. לצערי נפצעו שניים.אני זועם על הצבא, שאינו מגיב כמו שצריך, ומפקיר את דמנו".

 

יהודה גולן, הבן שחייו ניצלו כיוון שיצא שניות לפני כן מהמכונית, אמר ל-ynet: "אני כועס, מפקירים את דמנו. מדינת ישראל לא עושה את מה שצריך כדי להגן פה על תושביה, לנו קורים מעשי נסים אבל זה לא אומר שהמדינה לא צריכה לשמור ולהחזיר אש למי שיורה לעברנו. הצלחנו לנצח ולצאת בשלום מהפצמ"רים שנופלים פה, נצליח גם לנצח את מי שרוצה לגרש אותנו מפה", אמר.

 

גם ליאור קלפה, יו"ר מזכירות נווה דקלים, האשים את הממשלה בחוסר מעש: "לצערנו הרב אנו עדים היום לאוזלת היד של ממשלת ישראל בכל מה שקשור לחיי אדם, השיקולים בכל מה שנוגע לתגובה הם פוליטיים. הפעולה של צה"ל נדחית לימים שמועצת יש"ע מארגנת את הפעילות שלה וכל זה על מנת ליצור תחושה שמועצת יש"ע פוגעת ביכולת של צה"ל לטפל בטרור בימים אלו. צר מאוד שהשיקולים של ממשלת ישראל הם פוליטיים".

 

מאוחר יותר ירו הפלסטינים פצצת מרגמה נוספת, שנחתה בנווה דקלים. שלושה ילדים נפגעו קל ונזק נגרם לכלי רכב.

 

סמוך לשעה שמונה בערב נפלו ברצועה שש פצצות מרגמה: שלוש פצצות נפלו ליד גדר המערכת בצפון רצועת עזה, שתי פצצות מרגמה נפלו בהתנחלות בצפון הרצועה ופצצת מרגמה אחת נפלה ביישוב ישראלי מצפון למחסום ארז. בכל האירועים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

רקטת קסאם אחת נחתה הבוקר סמוך לתחנת דלק בשדרות והשנייה נחתה סמוך לקיבוץ ניר עם. שתי נפגעות חרדה טופלו במקום. 110 פצצות מרגמה ורקטות נפלו בסוף השבוע בהתנחלויות בגוש קטיף וביישובים בנגב המערבי. בפועל מספר ניסיונות השיגור היה גדול הרבה יותר. בצה"ל מודים כי מספר כה רב של ירי רקטות וטילים ב-48 שעות לא היה זמן רב, אפילו בחודשים שלפני ה"תהדייה". ואם 

 

נכשל ניסיון לסיכול ממוקד

 

חיל האוויר ירה טיל לעבר מכונית בצפון רצועת עזה. במכונית נסעו באותה עת חמושים מפלוגות צלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית.

 

הצבא ניסה לפגוע בפעיל מרכזי בירי פצמ"רים ברצועה, אולם האיש נמלט. אדם אחד נפגע בניסון החיסול. גורמים בצה"ל אמרו לאחר האירוע, כי "הפעולות הכירוגיות יימשכו".

 

גם במערכת הביטחון מצדם חשו חופשיים לפעול. פעיל החמאס סעיד סיאם, בן 30, נורה למוות בידי אנשי כוחות הביטחון בחאן יונס. על-פי הפלסטינים, צלף ישראלי ירה בו למוות. סיאם, פעיל בולט בגדודי עז-א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. בין היתר היה אחראי לירי פצצות מרגמה, חדירות להתנחלויות וחפירת מנהרות תופת, וכן עסק בהכוונת פצצות המרגמה מהן נהרגה תפארת טרטנר בנווה דקלים בספטמבר אשתקד, ובהכוונת פיגוע מנהרת התופת במוצב אורחן ביוני 2004 בו נהרג לוחם גבעתי, סמ"ר רועי ניסים.

 

אחר הצהריים ירה כוח צה"ל לעבר שני מחבלים שהתקרבו לעמדה באזור נצרים, בצפון רצועת עזה. אחד מהמחבלים נהרג.מאוחר יותר דיווחו מקורות פלסטינים כי חמישה פלסטינים נפצעו מאש צה"ל בחאן יונס. על פי הדיווח, החיילים פתחו באש לעבר הפלסטינים מכיוון ההתנחלויות גני טל ונווה דקלים שבגוש קטיף. 

 

ראש הממשלה שרון התייחס היום בישיבת הממשלה להסלמה הביטחונית בעזה ולירי המתמשך של רקטות הקסאם ופצצות המרגמה. "איננו מתכוונים בשום

אופן לאפשר את המשך המצב. ברור שבלתי אפשרי להגיע להסדר מדיני כשטרור כזה משתולל על גבולותינו", הוסיף שרון. ראש הממשלה ציין כי נפגש עם ראשי מערכת הביטחון לפני הישיבה והנחה אותם שוב לפעול ללא שום מגבלה כדי למנוע את הטרור.

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר באותה ישיבה: "התיאום עם הפלסטינים מאוד חשוב ונמשיך אותו השבוע. אם הרשות הפלסטינית לא תצליח ביממות הקרובות להשתלט, לא נוכל שלא לפעול בצורה מאסיבית, גם ביהודה ושומרון. הרגיעה נפרצה והיא לא תבוא על חשבון פגיעה באזרחי ישראל".


פורסם לראשונה 17/07/2005 14:27

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת ברשובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיחי גרוס
ליד ההריסות
צילום: עמיחי גרוס
צילום: רוני סופר
קירשנזפט. נפצע מרסיסים
צילום: רוני סופר
מומלצים