שתף קטע נבחר

תרופת פלא לתינוקות: כדורי ויאגרה

הגלולה שנועדה לטפל בבעיות אין-אונות של גברים התגלתה כיעילה מאוד לטיפול במום נדיר וקטלני של סתימת עורק חיוני אצל תינוקות • עם זאת, הרופאים מדגישים: השימוש בתרופה חייב להיעשות רק במקרים המתאימים ובהשגחת רופא

ויאגרה לתינוקות? מסתבר שכן. הגלולה שבאה לעולם כדי לטפל בבעיות אין-אונות של גברים עשויה להציל חיים של פעוטות הסובלים ממחלה נדירה וקטלנית.

 

שבועון החדשות "ניוזוויק" היוצא הבוקר מדווח על פעוטה אמריקנית בת שלוש שנולדה בחודש השישי להריון וסבלה ממום מולד המכונה "יתר לחץ ריאתי". מדובר במום נדיר שבו העורק המוביל דם מהלב לריאות סתום.

 

צילום לב שנעשה לפעוטה הראה כי הצד הימני של ליבה התנפח לגודל כפול מגודלו הטבעי בשל המאמץ הרב שעשה לדחוף את הדם דרך העורק הסתום אל הריאות. כתוצאה מכך כל פעילות שעשתה הקטנה, אפילו צחוק פשוט, הייתה כרוכה במאמץ עצום. על-פי הסטטיסטיקה, 37% מהילדים שנולדים עם מום כזה מתים לפני גיל שנה.

 

כל הטיפולים הרגילים שניתנו לפעוטה לא הועילו, ואז הציעו הרופאים לאמה לנסות לטפל בה באמצעות ויאגרה. "אתם בוודאי מתבדחים", אמרה האם ההמומה לרופאים, "אתם הרי לא מתכוונים לתת לילדה הקטנה הזו ויאגרה". אלא שהרופאים דווקא היו רציניים מאוד, והאם המיואשת הסכימה.

 

וכך, שלוש פעמים ביום נתנה האם לבתה סירופ בטעם דובדבנים שהכיל תפזורת של כדורי ויאגרה כתושים. התוצאות המפתיעות לא איחרו לבוא. לחץ הדם של הילדה וקצב פעימות ליבה החלו לרדת ימים ספורים לאחר שהחלה לקחת את התרופה, ובתוך כמה חודשים הלחץ בעורק הריאתי הגיע למצב כמעט נורמלי, והלב החל להתכווץ בהדרגה ולחזור לגודלו הנורמלי.

 

כשהייתה בת שנה וחצי צחקה הפעוטה לראשונה צחוק ללא כאבים וכיום היא כבר מסוגלת לרוץ ולשחק עם חבריה. לדברי הרופאים, אם קצב החלמתה יימשך בצורה דומה, היא עשויה להחלים לגמרי בתוך שנה.

 

לפני חודשיים פורסמו תוצאות מחקר מקיף שנערך על שימוש בוויאגרה ב-14 פעוטות שסבלו ממום דומה. המחקר, שנערך בטורונטו, גילה כי כל הילדים נותרו בחיים, ובתום שנה של טיפולים הם יכלו ללכת בלי מאמץ למרחק גדול פי ארבעה מן המרחק שאותו יכלו לעשות קודם לכן.

 

לאור התוצאות החלה חברת "פייזר", יצרנית הוויאגרה, לגייס ילדים חולים למחקר רחב-היקף נוסף לקראת שיווק התרופה לשימוש פעוטות.

 

"מבחינה מדעית זה בכלל לא מטורף כמו שזה נשמע", מסביר ד"ר אנדרו אטז מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת דרום-קרוליינה, אחד מחלוצי השימוש בוויאגרה לטיפול ביתר לחץ ריאתי. "אותם מרכיבים כימיים שהוויאגרה תוקפת כדי לשפר את זרימת הדם לאיבר המין הגברי נמצאים גם בלב ובריאות. מכיוון שהוויאגרה נועדה להגביר את התגובה הכימית של הגוף להתעוררות או לגירוי מיני – ולא כדי לעורר זקפה באופן ישיר – אין סיכון בשימוש בתרופה אצל פעוטות. הוויאגרה אינה גורמת זקפת פלא באופן ישיר. אתה חייב ללוות אותה במחשבות חושניות כדי שתעבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
לא מטורף כמו שזה נשמע. גלולות ויאגרה
צילום: אורן אגמון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים