שתף קטע נבחר

חשד: 2 חיילי הנח"ל החרדי הניחו את מטען הדמה בי-ם

האם פעילותם של כמה מחיילי צה"ל הדתיים נגד ההתנתקות חצתה את הקו האדום של הסרבנות - והיא ממשיכה לעבר פעולות בשטח? המשטרה עצרה ביממה האחרונה שני חיילים בנח"ל החרדי, תושבי השומרון בני 20, החשודים כי הטמינו את מטען הדמה שעורר בשבוע שעבר פאניקה רבתי בתחנה המרכזית בירושלים. הם הובאו היום להארכת מעצרם

הותר לפרסום: המשטרה עצרה שני חיילים בנח"ל החרדי, תושבי התנחלויות בשומרון, החשודים בהנחת מטען הדמה בשבוע שעבר בתחנה המרכזית בירושלים. בצהריים (יום ב') הובאו השניים להארכת מעצרם. מדובר בפעם נדירה שבה חורגת פעילותם של חיילים דתיים מעבר לסרבנות - לעבר פעילות אקטיבית לסיכול ההתנתקות.

 

החיילים מאיר ברטלר ואריה כץ, שניהם בני 20 נעצרו על ידי חוקרי מפלג התשאול ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים, בשיתוף חוקרי יחידת מצ"ח. מהמשטרה נמסר, כי הם שומרים על זכות השתיקה.

 

במשטרה לקחו ברצינות רבה את האירוע שגרם ביום שני שעבר לשיתוקה של התחנה המרכזית וכל תנועת האוטובוסים לבירה וממנה, בעקבות גילוי "המטען" החשוד באחד מחדרי השירותים. מחקירת המשטרה עולה, כי בשעה 18:00 באותו יום, נכנס ברטלר לתחנה כשהוא נושא תיק גב צבאי. כמה דקות לאחר מכן הצטרף אליו כץ, הם נפגשו ועלו לקומה השלישית. שם הסתובבו מספר דקות במסדרון, ונכנסו לשירותי הגברים להניח את המטען במקום. לאחר מכן יצאו מהתחנה. 

 

מטען הדמה כלל בלון גז במשקל 12 ק"ג,

 שעון וחוטים. למקום הוזעקו כוחות גדולים של משטרה ומג"ב. בעקבות בדיקת החבלנים, הוברר כי למטען הוצמד פתק ובו נכתב: "ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים". אז הוברר כי מדובר בפעולה של מתנגדי ההתנתקות.

 

הם זוהו בעזרת מצלמות המוצבות דרך קבע בתחנה.

 

 מפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, זעם בעקבות האירוע: "זו בפירוש תקלה גדולה שנגרמה לציבור הנוסעים והמשתמשים בתחנה. נאלצנו להפסיק את שגרת חייהם למשך כשעה וחצי ואין כל סיבה מוצדקת לכך. השוטרים זועמים על האירוע, הפעלנו כוחות רבים במשך זמן ארוך כולל כוחות משטרה גדולים, אנשי חבלה, משמר הגבול, סגירת כבישים ודרכים ואמצעים נוספים. נגרם סבל רב מאוד לאזרחים".

  

זמן קצר לאחר מכן הוציאה המשטרה צו איסור פרסום גורף על כל פרטי החקירה, שהתקדמה באופן אינטנסיבי. אמש נעצרו על ידי בלשי משטרת מחוז ירושלים שני החשודים בהנחת מטען הדמה - חיילים מהנח"ל החרדי. השניים, תושבי יהודה ושומרון, נחקרו מאז אתמול והיום הובאו להארכת מעצרם. המשטרה ממשיכה בחקירה, בשיתוף המשטרה הצבאית.

 

השיטה: הטמנת מטעני דמה והקפצת המשטרה

 

במשטרה הביעו כעס רב על הטקטיקה של הטמנת מטעני דמה, הגורמת בכל פעם מחדש להקפצה של כוחות גדולים לזירות, ולשיבוש חייהם של אלפי

 ישראלים. מתנגדי ההתנתקות נקטו בשיטה זו מספר מקרים בעבר, בעיקר בירושלים.

 

באמצע חודש מאי נמצא מטען דמה ברחוב בר אילן בירושלים, כשבתוכו פתק שבו נכתב: "ההתנתקות תתפוצץ לנו בפנים. זה רק ההתחלה במאבק עיקש". המטען הוסתר בארגז שהונח בתוך שקית ופורק על-ידי חבלני המשטרה.

 

שעה בלבד לאחר מכן אותר בתחנת אוטובוס בשדרות הרצל בירושלים מטען דמה שהכיל חוטי חשמל, שעון, גולות ומסמרים. על התיק הודבקה מדבקה ועליה נכתב "יהודי לא מגרש יהודי".


פורסם לראשונה 18/07/2005 14:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אריה כץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מאיר ברטלר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים