שתף קטע נבחר

המשטרה חסמה האוטובוסים בדרך להפגנת הימין

בתום הערכת מצב הוחלט במשטרה שלא לאפשר לאוטובוסים של פעילי הימין להגיע לעצרת הערב בנתיבות. עוד הוחלט שלא לאפשר את קיום הצעדה מנתיבות לכפר מימון ומאות שוטרים כבר נפרשו באזור קבר הבאבא סאלי. גורם במשטרה: "מדובר בצעדי מנע למנוע את הפרת החוק". מועצת יש"ע למתנגדי ההתנתקות: הגיעו לנתיבות בכל דרך אפשרית. כ-200 מפגינים החלו בצהריים לצעוד מקריית שמונה - לעבר נתיבות

הצעדה סוכלה מרחוק: מועצת יש"ע קראה אחר הצהריים (יום ב') לכל מתנגדי "תוכנית העקירה והגירוש" שנחסמו על ידי המשטרה להגיע לנתיבות בכל דרך אפשרית - מי ברכב ומי ברגל. מהמועצה נמסר כי "הצעד הדיקטטורי שבו נקטה המשטרה, המונעת בצורה גסה את הזכות למחאה דמוקרטית ולגיטימית, לא תצליח להשתיק את מחאת ההמונים המבקשים למחות נגד תוכנית הגירוש".

 

מוקדם יותר החליטה המשטרה לעצור את כל האוטובוסים שהיו אמורים להגיע היום לעצרת המחאה נגד ההתנתקות בנתיבות, לאחר שהצליחה להניח את ידה על אישורי ההזמנה להסעות. במקביל, נפרשו אלפי שוטרים וחיילים בצמתים ובמחסומים סביב נתיבות ובכביש 232, המוביל אל גוש קטיף. השוטרים מעכבים במחסומים אוטובוסים, כדי לוודא שאין עליהם מתנגדי ההתנתקות.

 

 

ההחלטה לעצור את האוטובוסים נפלה הבוקר בהכרעת מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי. בעקבותיה הועבר ממרכז השליטה של המשטרה דיווח למחוזות השונים, למשטרת התנועה ולמג"ב.

 

בדיווח נכתב כי "במסגרת מצעד ההתחברות של מועצת יש"ע ובעקבות הערכת מצב שנערכה והצפי הרב להגעתם של רבים לנתיבות, המחוזות השונים ברחבי הארץ נערכים למנוע יציאות אוטובוסים לכיוון. פקודות היציאה הן בשני מישורים: האחת, במישור מניעת יציאת אוטובוסים והשנייה, אפשרות להפרות סדר כתגובה על אי-מתן היתר ליציאתם של אוטובוסים. עוד נכתב כי המשטרה ערוכה גם לחסימות במחסומי יהודה ושומרון וכל מחוז ומחוז אמור להעביר דיווח, גם מודיעיני וגם מהשטח, למרכז השליטה".

 

החשש הגדול הוא שההתארגנות בנתיבות עלולה לגרום להסלמה בעימותים על הצירים המובילים לגוש קטיף. מכיוון שהמארגנים אינם מוכנים להתחייב על כך שלא ינסו לפרוץ לרצועת עזה, ומאידך אינם מוכנים להתחייב שלא להיוותר בשטח עם תום צעדת המחאה, הוחלט במשטרה על הצעד המונע, שצפוי לעצור מסה גדולה של מפגינים בכתום.

 

במחוזות השונים התקבלה אחר הצהריים ההנחיה מהיועצת המשפטית לשוטרים לעכב אוטובוסים ולבדוק את אישור הנסיעה שלהם, לאן פניהם של נהגי האוטובוסים מיועדות ואם מדובר בנהגים שיוצאים לעבר ההפגנה הם יעוכבו על ידי השוטרים.

 

ראשי מועצת יש"ע שוחחו אחר הצהריים בטלפון עם המפכ"ל קראדי, ודרשו ממנו לחזור לסיכומים אליהם הגיעו הצדדים ולאפשר לעשרות אלפים להגיע לעצרת המחאה בנתיבות. ראשי יש"ע הודיעו למפכ"ל כי אם לא ייענה לבקשתם, הדבר עלול להביא לפעולות של קיצונים.

 

מפכ"ל המשטרה: מתנגדי הפינוי לא יצעדו

 

בתגובה לעצירת האוטובוסים נמסר מהמשטרה: "המשטרה מבצעת מכלול אמצעים כדי למנוע הפרה בוטה של החוק ויצירת גוש חוסם אשר יפריע למשימת הפינוי. הסמכות החוקית מצויה בסעיף שלוש לפקודת המשטרה, לפיו למשטרה סמכות למנוע ביצוע עבירות". בנוסף, החליט מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, בתום הערכת מצב שקיים עם סגל הפיקוד הבכיר שלא לאשר לעשרות אלפי המתנחלים ופעילי הימין לצעוד מנתיבות לכיוון כפר מימון הערב.

צילום: אביהו שפירא

 

בעקבות ההנחיה, החלו השוטרים למנוע מהנהגים את היציאה לנתיבות. כאמור, על הציר בדרך לנתיבות נפרשו מחסומים והמשטרה תציב כוחות של מאות שוטרים סביב "הציון הקדוש", קברו של הבאבא סאלי, אך לא תמנע מהמוחים להתכנס במקום. עם זאת, כך גורם בכיר במשטרה, אמר: "אנו עוקבים ואם התחושה שלנו תהיה של אובדן שליטה, נפעיל אמצעים נוספים".

 

לטענת המשטרה, יש בידיה מידע על כוונה של המתנחלים להקים עיר אוהלים בכפר מימון. הדבר הוא בניגוד לאישור המשטרה, טוענים במשטרה, ולכן לא יתאפשר למתנגדי ההתנתקות לצעוד גם את הקטע שבין נתיבות לכפר מימון. השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, עודכן בהחלטה והודיע שהוא סומך את ידיו על החלטות המשטרה. מוקדם יותר אמר השר עזרא בשיחה עם ynet בהתייחסו לצעדה: "הם לא ייכנסו לגוש קטיף, אפילו לא לציר שמוביל אל הגוש". 

  

פעילי ימין: אם הם יחסמו את האוטובוסים - נגיע ברגל

 

בימין הביעו זעם על "סתימת הפיות" ומניעת ההפגנה היום. גורמים בימין הנחו את המפגינים לאחר החלטת המשטרה, לצאת ולצעוד רגלית לעבר נתיבות. כמו כן הזהירו אותם גורמים כי צפויות חסימות כבישים בכל רחבי ישראל. "אם הם יחסמו את האוטובוסים שלנו – נגיע מכל הארץ ברגל. אם האוטובוסים יחסמו – גם הכבישים יחסמו", נמסר.

 

גורם בקרב מתנגדי ההתנתקות דיווח כי המשטרה חוסמת, בין היתר, אוטובוסים שיוצאים מבנייני האומה בירושלים, כפר סבא, רעננה, בת ים, קריית שמונה, צומת עמיעד ומקומות נוספים ברחבי הארץ, כאשר בחלק מהמקרים השוטרים מחרימים מהנהגים את הרישיונות כדי שלא יוכלו להגיע לכיוון גוש קטיף. עוד טוענים גורמים במועצת יש"ע כי המשטרה מונעת מאוטובוסים לצאת גם מרמת גן, שעלבים, תל אביב. בירושלים, ליד בנייני האומה, מפגינים 150 בני אדם שביקשו לצאת לצעדה.


כוחות משטרה חוסמים את האוטובוסים לצעדה (יצחק מור)

 

עדי ראייה דיווחו כי משטרת קריית שמונה מנעה מארבעה אוטובוסים, ובהם כ-200 איש, לצאת לצעדת המחאה. אחד הנוסעים סיפר שהשוטרים עלו לאוטובוסים ולקחו את רשיונותיהם של הנהגים. לאחר החסימה, החלו כ-200 ממתנגדי ההתנתקות בקריית שמונה לצעוד לכיוון גוש קטיף, כשבראשם רב העיר הרב צפניה דרורי. אחד הצועדים אמר: "אם לא ייתנו לנו להגיע לגוש באוטובוסים, נלך את כל הדרך ברגל".

 

רותי אופנהיימר, שהייתה אמורה לנסוע לנתיבות ביחד עם משפחתה, המתינה בצהריים ליד בית כנסת מרום ישראל בבת ים וביקשה לנסוע לנתיבות, אך האוטובוס מנהג האוטובוס נשלל. "במקום עמדו מספר שוטרים ושלושה אוטובוסים שחיכו לנו. השוטרים שללו לנהגי האוטובוס את הרישיונות, נעלו להם את האוטובוסים ומאז אנחנו מחכים".

 

נצורים בגוש משגב

  

רחלי שפיץ, בת 18 וחצי, הייתה בדרכה להפגנה בדרום באוטובוס שיצא מהיישוב מורשת שבמשגב. לדבריה, כשהגיע האוטובוס לצומת מגידו עצרה אותו ניידת והשוטר הורה לנהג שלא להמשיך בנסיעה. "הוא לקח את כל פרטיו ואיים עליו שאם ימשיך בנסיעה הוא ייעצר בצומת הבאה ושם ייקנס באלפי שקלים". לדבריה הוסיף השוטר כי 80 אוטובוסים של אותה חברה כבר נעצרו בדרכם לצעדה.

 

המפגינים נותרו "נצורים" בתחנת הדלק היות שעל האוטובוס נאסר גם לנסוע בכיוון ההפוך בחזרה ליישוב. "אנחנו ממתינים פה להוראות. אם יגידו לנו לחסום את הכביש נעשה את זה. אם יגידו לנו ללכת ברגל לכיוון גוש קטיף נעשה את זה. בכל מקרה לא נחזור הביתה. אני חושבת שהם מנסים סתם לריב איתנו", אמרה שפיץ. "אנחנו רק רוצים להגיע לצעדה, לא להיכנס לעימות עם אף אחד. לא מדובר על אירוע אלים אלא על מחאה לגיטימית. הם סתם רוצים לריב איתנו ולגרום למלחמת אחים". 


פורסם לראשונה 18/07/2005 13:40

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן, אחיה ראב"ד, אילן מרסיאנו וירון דרוקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מתנגדי הפינוי, לאחר ההודעה על עצירת האוטובוסים
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
מתנגדי ההתנתקות, אחרי החלטת המשטרה
צילום: אבי כהן
מועצת יש"ע. להגיע לנתיבות, גם ברגל
צילום: עטא עוויסאת
צילום: אחיה ראב"ד
קראדי. אין צעדה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים