שתף קטע נבחר

10,000 חיילים ושוטרים יחסמו את הצועדים

היקף כוחות חסר תקדים יועבר למחסומים כדי למנוע מצעדת המתנחלים להיכנס לגוש קטיף. לשם כך הופסק אפילו קורס טיס. קצין בכיר: "הצעדה הזו מסיטה את תשומת ליבנו ובמקום לעסוק בהתמודדות עם הטרור הפלסטיני מופנית תשומת הלב לאירועים שלא צריכים להיות". מפקד המחוז הדרומי והמפכ"ל דנו הבוקר בצעדה; במשטרה נערכים גם לחסימות כבישים

היערכות חסרת תקדים: יותר מעשרת אלפים חיילים ושוטרים יוצבו היום (ב') לאורך מחסומים סמוך לרצועה כדי למנוע מאנשי הימין שישתתפו בצעדת המתנחלים לעבור לגוש קטיף. ב-16:00 ייפתחו אירועי צעדת שלושת הימים בעצרת בנתיבות, אז ייאספו רבבות ממתנגדי ההתנתקות בעיר. לאחר הטקס, ב-18:00, יחלו המפגינים לצעוד לעבר גוש קטיף. המטרה: חדירה אל היישובים ומניעת הפינוי. 

 

הבוקר נפגש מפקד המחוז הדרומי, ניצב אורי בר לב עם מפכ"ל המשטרה רב ניצב קראדי, בעין השלושה ומציג בפניו את תוכנית היערכות לקראת הצעדה. ההפגנה תתקיים ללא אישור המשטרה. 

 

 

כחלק מההערכות הביטחונית, ייפרס לראשונה חלק מ"המעגל השישי", שבצבא תכננו להפעילו במועד סמוך יותר להתנתקות. פירוש הדבר שהכוחות ייערכו מזרחית ל"מעגל החמישי" (ראו מפה תחתונה), בו כבר הוצבו חלק מהכוחות. 

 

במסגרת העברת הכוחות יוצאת הדופן בהיקפה הופסק גם קורס טיס לשלושה ימים ופרחי טיס יאיישו אף הם את המחסומים. כמו כן נידחו בבסיסי אימונים מסעות כומתה, בין היתר בגבעתי ובתותחנים. בנוסף, הופסק בחלקו קורס הקצינים בבה"ד 1.

 

בעקבות העובדה שבמחסומים יהיו גם שוטרים צבאיים, הדבר גם גורם להאטה מסוימת במרתון ההכנות להתנתקות שנערך בימים אלה בבסיס ההדרכה של המשטרה הצבאית בה"ד 13, שבמסגרתו נערכת הכנה לשוטרים הצבאיים שאמורים להיות במעגל הראשון בפינוי.

 


נתיב הצעדה  

 

"הצעדה של מועצת יש"ע מסיטה את תשומת ליבנו ובמקום לעסוק בהתמודדות עם הטרור הפלסטיני מופנית תשומת הלב לאירועים שאין זה זמנם ולא צריכים להיות". כך אמר אמש ראש מטה פיקוד הדרום, תת אלוף גיא צור.

 

לדבריו, "מדובר בהיערכות של חיילים רבים לקראת הצעדה, ואנו נסייע למשטרה כדי שהצועדים לא ייכנסו לשטחים של המעגל החמישי". בצבא לא פוסלים את האפשרות שיימשכו העימותים עם מתנחלים.

 

תא"ל צור הוסיף עוד לגבי האירועים במחסום כיסופים, כי קבוצות קיצוניות מגלות רמת אלימות גבוהה ממה שצה"ל ציפה לה: "אנו נטפל בכך במלוא חומרת הדין", הזהיר.

 

במשטרה ייערכו גם לחסימות כבישים

 

גם המשטרה תהיה ערוכה בכוננות מוגברת לצעדה, עליה אסרה, וגם לאור ההערכות שפעילי ימין יבקשו אחר הצהריים לבצע חסימות כבישים בכל רחבי הארץ.

 

מועצת יש"ע, בתמיכת הרבנים, קראה לקהל הרחב לבוא בהמוניו כדי להשתתף ולצעוד לעבר גוש קטיף תחת הכותרת "לעזרת אחינו הגיבורים".

 

לטענת המארגנים, עשרות אלפי צועדים צפויים להשתתף במבצע, כאשר גם הרבנים הראשיים לשעבר הרב אברהם שפירא והרב מרדכי אליהו, חזרו וקראו לציבור הרחב ולתלמידי הישיבות ורבניהם להצטרף אליהם לצעדה. אליהם יצטרפו גם ועד רבני יש"ע ואיחוד הרבנים למען ארץ ישראל.

 

בראש הצועדים יהיו ראשי מועצת יש"ע, רבנים, חברי כנסת, בין היתר ישאו גם ספר תורה שהוכן בארבעת החודשים האחרונים והגיע מניו יורק. "ספר תורה זה הוא למען אלו שיסרבו פקודה והוא אמור לפרוץ את הדרך לכיוון גוש קטיף", אמרו בימין. את האות הראשונה קנה הרב אברהם שפירא לפני מספר חודשים.

 


 

"למנוע את הגעת הצועדים לרחבת קבר הבאבא סאלי בנתיבות"

 

בשלב זה הערכת המפקדים בשטח היא שיש למנוע את הגעת הרבבות לרחבת קבר הבאבא סאלי בנתיבות. על פי ההצעות שעלו בדיון, יש לעצור את המתנחלים עוד בטרם יגיעו סמוך לנתיבות. בין היתר נשקלת חסימות הצמתים בבית קמה ובאיזור יד מרדכי, כדי למנוע את הגעת מתנגדי ההתנתקות.

 

עם זאת, הוצגה בדיון גם האפשרות לאפשר עצרת מאובטחת, שתעמוד בדרישות המשטרה בסמוך לקבר הבאבא סאלי. עם תום העצרת בנתיבות, ימנעו השוטרים והחיילים את המשך המסע לעבר כיסופים.

 

"לגבי האירועים הצפויים היום, אנחנו ממשיכים את הערכות המצב", אמר ניצב בר-לב ל-ynet. "המחאה בדרך לגוש קטיף אינה חוקית, אך עוד לא קיבלנו החלטה. אנו דנים עתה בכל אפשרויות", אמר.

 

גורם בכיר במשטרה הוסיף: "המשטרה בכוננות מוגברת על רקע הכוונות של מועצת יש"ע לקיים את המצעד ללא אישור ועל רקע ההערכות שאנשי הבית הלאומי יבקשו לחסום כבישים בכל רחבי הארץ כדי להסיט את תשומת לב המשטרה מהצעדה".

 

אותו גורם מתח ביקורת על המתנחלים ואמר כי דווקא בימים אלו, במצב הביטחוני הקיים, נאלצת המשטרה להיות טרודה בניסיונות של אנשי ימין לבצע פעולות לא חוקיות.

 

"ראשי מועצות שישתמשו בכספים להפגנה - ייענשו"

 

שר הפנים אופיר פינס-פז הנחה את אנשי משרדו להזכיר למארגני ההפגנה והמצעד את האיסור להשתמש בכספי הרשויות המקומיות לצרכים פוליטיים.

 

אנשי המשרד, ובהם היועץ המשפטי של משרד הפנים - העבירו את המסר לרשויות. זאת, לאור החשש שמועצות אזוריות בשטחים שאין כוונה לפנות ובכל זאת מתכוונות להגיע להפגין יעשו שימוש פוליטי בכספי המועצה או בעובדים. ההנחיה איננה נוגעת למועצה אזורית חוף עזה שהפינוי רלוונטי אליה.

 

בכירים במשרד הפנים אמרו כי הפרה של ההנחיה עלולה להסתיים בהדחת ראשי רשויות: "המשרד הבהיר פעם אחר פעם שלא יאפשר שימוש פוליטי בכספי רשויות או בעובדיהן. יכולים הדברים להגיע לידי כך שראשי רשויות יודחו מתפקידם אם יעשו שימוש פוליטי בכספי ארנונה או במענק האיזון של המדינה. בעניין הזה לא ייעשו הנחות".

 

במשרד הפנים מתכוונים לעקוב ולראות האם יתבצע שימוש באוטובוסים צהובים של הרשויות וכספים מהרשויות.

 

איציק התנגדה לצעדה, לבנת הזדעזעה

 

בישיבת הממשלה אתמול, ביקש השר גדעון עזרא לקבל החלטה על מניעת ההפגנה, בעקבות החשש מהתחממות הגזרה, והאפשרות של התפרעויות של מפגינים.

 

כמה משרי העבודה הביעו תמיכה בהצעה. השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, אמר: "צריך להענות לבקשת השר לבטחון פנים, הרי ידי המשטרה עמוסות ממילא. אין שום סיבה שממשלה שלמה מתארגנת מצד אחד להתנתקות עם הצבא וכוחות המשטרה, בשעה הגזרה מתחממת, אין מקום למשחקים של לתת לכולם להפגין".

 

שרת התקשורת, דליה איציק אמרה לאור ההתפרעויות הצפויות מחד, והחשש שיפלו על המפגינים קסאמים: "במשטר דמוקרטי מאזנים אינטרסים. במסגרת חופש המחאה שהוא חשוב, לאור זה שגורמי הביטחון כל כך עמוסים, לאור הסכנה לחייהם, האפשרות להסתה לאלימות - אין סיבה בעולם לאפשר את קיום ההפגנה בכל מחיר. אולי צריך למנוע את מתן הרשיון ולאסור אותה".

 

הרמטכ"ל, דן חלוץ, אמר שמבחינת הצבא "זה לא תענוג גדול להתמודד עם ההפגנה, אך אם יש צורך הצבא יתמודד איתה".

 

 

שרת החינוך, לימור לבנת, הביעה זעזוע מדברי איציק: "אני מזועזעת מהעניין, נכון שנגד סרבנות ואלימות צריך לנהוג ביד קשה אך לא צריך להכפיש את כולם. כשיש קבוצת מיעוט שאיתה צריך למצות את הדין, לא ניתן להכפיש את כל העדה, צריך לתת לבני אדם את זכות המחאה שלהם".

 

השר שלום שמחון פנה בתום הישיבה לרה"מ ואמר לו כי הוא מתעלם מבקשת שר המשטרה שמבקש שהממשלה תקבל החלטה לא לקיים את ההפגנה. ראש הממשלה השיב בכעס: "זה לא תפקיד הממשלה להתעסק עם אישור הפגנות, על המשטרה לעסוק בכך", ובכך סיים את הדיון. 


פורסם לראשונה 17/07/2005 23:58

 

בהכנת הכתבה השתתפו דיאנה בחור-ניר ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
מפקד המחוז הדרומי. דיון בחמ"ל
צילום: זום 77
צילום: רוני סופר
מחסום כיסופים
צילום: רוני סופר
צילום: חנן גרינברג
"למה דווקא עכשיו?"
צילום: חנן גרינברג
מומלצים