שתף קטע נבחר

פורטוגל הולכת על אנרגיית רוח

בניסיון להשתחרר מהתלות בנפט, מתכננת פורטוגל להעניק רישיונות להקמת חוות רוח גדולות עד סוף השנה. לחוות הרוח קיבולת של 1,700 מגה-וואט, והקמתן תעלה כ-1.1 מיליארד דולר

פורטוגל מתכננת להעניק רישיונות להקמת חוות רוח בהיקף גדול עד סוף השנה, כחלק ממאמצי המדינה להפחית את תלותה הגדולה בנפט. כך מסר שר האוצר הפורטוגלי, מנואל פינהו.

 

לדבריו, לחוות הרוח תהיה יכולת להפיק עד 1,700 מגה-וואט של אנרגיה, וכי עלות הקמתן תסתכם בכ-1.1 מיליארד דולר, כאשר רוב הכסף יגיע מהמגזר הפרטי.

 

הענקת הרישיונות היא חלק מתוכנית שחשפה ממשלת פורטוגל ביוני, להשקעת 25 מיליארד אירו לשדרוג התשתית במהלך 4 השנים הקרובות, ביניהם 2.5 מיליארד אירו לפיתוח אנרגיה שניתנת לחידוש. שר האוצר מסר כי "שיקולי עלות, טכנולוגיה וסביבה יהיו שלושת הקריטריונים העיקריים בהם נתחשב לצורך הענקת הרישיונות".

 

תלותה של פורטוגל בנפט היא בין הגבוהות באיחוד האירופי. בשנה שעברה הנפט היווה 58% מצריכת האנרגיה של המדינה.

 

ראש ממשלת פורטוגל, חוזה סוקרטס, שהיה בעבר השר לאיכות הסביבה, אמר כי חוות הרוח יהפכו את פורטוגל למובילה עולמית בתחום האנרגיה הניתנת לחידוש וגם תפחית את תלותה בייבוא דלקים. "המטרה היא ליצור אתר תעשייתי חדש שמסוגל לשנות את פרופיל האנרגיה של פורטוגל. אנחנו לא מתכוונים לפתח אנרגיית רוח על בסיס של חומרים מיובאים, אלא מעוניינים ליצור תעשייה שלמה שקשורה למקור האנרגיה הזה", אמר סוקרטס.

 

לפני כשבועיים דחה סוקרטס הצעה שהגיש איגוד של עסקים להקמת תחנת כוח גרעינית עם קיבולת של 1,600 מגה-וואט בעלות של 3.5 מיליארד אירו.

 

בעלת חוות הרוח הגדולה בעולם, אברדרולה הספרדית, הביעה עניין בפרויקט. גם מספר חברות אנרגיה פורטוגליות צפויות להגיש בקשות לרישיון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן יהודה
פורטוגל: רישיונות להקמת חוות רוח
צילום: אורן יהודה
מומלצים