שתף קטע נבחר

"החמאס והליכוד - שני צדדים של אותה מטבע"

הפיגועים בלונדון לא הקהו את חדות לשונו של ראש העיר קן ליבינגסטון. "האנשים המובילים את הקו הנוקשה במפלגת הליכוד ואנשי החמאס הם שני צדדים של אותו המטבע", אמר בהתייחס לפיגועים במזרח התיכון. אקדם בברכה נציגים רשמיים של ישראל אם יבואו הנה למרות שאני סבור שהם ביצעו מעשים שגובלים בפשעים נגד האנושות"

פיגועי הטרור בלונדון, והמאבק המשותף של ישראל ובריטניה נגד הטרור, לא הקהו את חדות לשונו של ראש העיר קן ליבינגסטון, ששב ומתח היום (יום ג') ביקורת קשה על פעולות ממשלת ישראל.

 

במסיבת עיתונאים אמר ליבינגסטון, בתשובה לשאלת אחד העיתונאים בנושא הטרור במזרח התיכון בהשוואה לטרור שפגע בלונדון, כי הוא סבור שהתקשורת נוקטת במוסר כפול בכל הנוגע לנושא הזה. הוא אמר שגם ישראל וגם הפלסטינים "עשו דברים נוראים זה לזה", אבל עדיין יש נטיה לראות בפלסטינים כצד הפוגע. 

 

ליבינגסטון, שכינה בעבר את ראש הממשלה שרון "פושע מלחמה" ובחודש מרס האחרון השווה עיתונאי יהודי ל"שומר במחנה נאצי", המשיך: "אינני עושה כל אבחנה. אני מאמין שלקיחת חיי אדם היא שגויה... אני אקדם בברכה ואפגש עם חברים בכירים בממשלת ישראל אם הם יבואו הנה, כי הם מכהנים בממשלה של ארצם, למרות שאני סבור שהם ביצעו מעשים נוראים, שגובלים בפשעים נגד האנושות. זה מתבטא בכך שהם טבחו ללא אבחנה גברים, נשים וילדים בגדה המערבית וברצועת עזה במשך עשורים".

 

הוא המשיך לדבר על העובדה שישראל נקטה בעבר בצעדים תוקפניים, "כמו הפלישה הלא חוקית ללבנון והפלישה הלא חוקית לירדן ומצרים במלחמת ששת הימים", והרס של שכונות שלמות "רק משום שהמחבל התגורר באזור". הוא גם דיבר על כך שהעולם מטיח ביקורת על איראן ופקיסטן שמצטיידות בנשק גרעיני "בעוד שידוע לכל שלישראל יש לפחות 200 פצצות אטום, ואיש אינו פוצה פה...".

 

בהמשך הדברים אמר ליבינגסטון כי הוא סבור "שהאנשים המובילים את הקו הנוקשה במפלגת הליכוד ואנשי החמאס הם שני צדדים של אותה המטבע. הם זקוקים זה לזה כדי לגייס תמיכה. כל צד מדגיש את הקיצוניות של הצד השני כדי לגייס אהדה".

 

"לישראל יש מטוסים, לפלסטינים יש רק את גופם"

 

הדברים נאמרו במסיבת העיתונאים הראשונה שערך ליבינגסטון בבניין העירייה מאז הפיגועים. בפתח דבריו הוא מתח ביקורת קשה על העיתונאים ואמר שבימים האחרונים הם מפרסמים "שקרים" מעל דפי העיתונים.

 

הוא התייחס לדיווחים בבריטניה על ביקור צפוי של מנהיג מוסלמי מפורסם, השייח יוסוף אל-קרדאווי, שנטען כי הוא צפוי לנאום בכנס במנצ'סטר באוגוסט. ליבינגסטון אמר כי מדובר בדיווח שקרי שרק מלבה את האיסלמופוביה, ושאל-קרדאווי כלל לא צפוי להגיע לבריטניה. "כל מה שהייתם צריכים לעשות הוא להרים טלפון ולשאול אותו האם הוא יבוא... לא רק שהוא לא יבוא, הוא אפילו לא ידע שהוא הוזמן".

 

אל-קרדאווי, שכניסתו לארה"ב נאסרה, היה אורחו של ליבינגסטון אשתקד, חרף ביקורת חריפה שהוטחה בראש העיר. בתקשורת הבריטית נטען אז כי הוא תומך בפיגועי התאבדות. הוא אמנם גינה את פיגועי ה-11 בספטמבר אך הצהיר כי פעולות התאבדות הן נשק לגיטימי במאבק הפלסטיני. בראיון ל-BBC אמר אז: "זו לא התאבדות... זו הקרבה של הנפש בשם האלוהים".

 

גם היום יצא ליבינגסטון להגנתו של אל-קרדאווי, ואמר שהטענות כאילו הוא קיצוני שתומך בפיגועי התאבדות היא שגויה. לצורך כך הוא ציטט באריכות את הגינוי ששיגר אל-קרדאווי מיד אחרי הפיגועים בלונדון והזכיר חוברת שפירסמה העירייה על האיש, ובה חוות דעת של מומחים שונים שכינו אותו "מתון ומתקדם".

 

אבל בהמשך, כשנשאל ליבינגסטון האם הזמנתו של איש כזה אינה משדרת מסר כפול בנושא המאבק בטרור, יצא ליבינגסטון במתקפה הנוקבת שלו על ישראל ועל המוסר הכפול של סיקור הסכסוך.

 

הוא הגן על אל-קרדאווי ואמר כי הוא אינו קורא לביצוע פיגועי התאבדות. "כאשר הוא מדבר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוא מדבר על "חוסר השיוויון של עוצמת הנשק", בין הישראלים לפלסטינים, "שלהם אין מטוסי קרב וטנקים ויש להם רק את גופם כדי להילחם".

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: אנו מצרים על כך שראש עיריית לונדון לא ידע להבחין בין טרוריסטים רוצחים לבין אלה המנסים להגן על אזרחים חפים מפשע מפניהם.

 

שגרירות ישראל בלונדון, צבי חפץ, מסר בתגובה: "זה מקומם שראש העיר שגינה בצדק רב את פיגועי ההתאבדות בלונדון כ'עיוותים של האמונה', מגן כעת על אנשים שתחת אותו דגל של קיצוניות, רוצחים ישראלים.

 

"אבחנה בין קורבנות על בסיס הלאום שלהם היא מעשה מביש. טרור הוא טרור - ושום דבר שיגיד ראש העיר לא ישנה עובדה זאת", הוסיף חפץ.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן בודוני, דורון שפר ויעקב לאפין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לפלסטינים יש רק את גופם. ליבינגסטון
צילום: איי פי
מומלצים