שתף קטע נבחר

לונדון: סדרת פיצוצים בתחנות הרכבת התחתית

שבועיים אחרי מתקפת הטרור בלונדון אירעו ארבעה פיצוצים קטנים בתחנות של הרכבת התחתית בעיר. בינתיים דווח על פצוע אחד בלבד. שני חשודים נעצרו. שוטרים חמושים גם פשטו על בית חולים בחיפוש אחר חשוד כמחבל מתאבד. מפקד המשטרה: זה אירוע חמור אבל בסדר גודל קטן יותר מהפיגועים הקודמים. ראש הממשלה בלייר: הם רוצים להפחיד אותנו, חשוב להגיב באופן רגוע

שבועיים בדיוק לאחר גל הטרור בלונדון, שוב בהלת טרור בבירה הבריטית: ארבעה פיצוצים כמעט בו-זמניים אירעו אחר הצהריים (יום ה') בתחנות רכבת תחתית בלונדון, כך מסר מפקד המשטרה סר איאן בלייר. הוא ציין עם זאת, כי יתכן שמדובר רק בניסיונות לפוצץ מטענים ושחלקם לא התפוצצו, וכי בכל מקרה, מדובר באירוע בסדר גודל קטן יותר מהפיגועים ב-7/7, בהם נהרגו יותר מ-50 בני אדם.

 

בשלב זה דווח רק על פצוע אחד בתחנת הרכבת התחתית "וורן סטריט"; וייתכן שזה היה המחבל עצמו.

 

לאחר הפיגונים עצר הסקוטלאנד יארד שני אנשים: אחד ברחוב דאוונינג ואחד בוויט הול. לא ברור אם קיים קשר ישיר בינם לפיגועים היום. באחד האתרים גם התגלתה פצצה שלא התפוצצה - דבר שמהווה פריצה בחקירה, לדברי המשטרה.

 

ה-BBC דיווח מוקדם יותר כי ה"מטענים" שהתפוצצו כללו נפצים בלבד - ללא חומר נפץ, ולכן לא גרמו נזק רב. מפקד משטרת לונדון הוסיף ואמר כי מדובר ב"אירוע רציני" אולם קרא לכל תושבי לונדון להמשיך בשגרת יומם ולא להיבהל ולהציף את תחנות הרכבת. "הישארו היכן שאתם נמצאים ואל תגיעו למרכז העיר", אמר. "אנחנו שולטים במצב".

  

במקביל לפיצוצים דווח על "אירוע" באוטובוס קו 26 בהאקני, שבמזרח לונדון, ושכל נוסעיו פונו - אולם גם שם לא ברור האם היה פיצוץ משמעותי. בנוסף דווח על שוטרים חמושים שנכנסו לבית החולים "יוניברסיטי קולג'" בחיפוש אחר גבר לבוש חולצה כחולה "שחוטים מבצבצים מחלקה האחורי". אפשר שמדובר באחד המחבלים שניסה לבצע את הפיגוע באחת הזירות ונמלט לאחר שהמטען לא התפוצץ כמתוכנן. המשטרה מסרה כי בשונה מהאירועים האחרים - האירוע בבית החולים עדיין נמשך וטרם הסתיים.

 

 

ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר יצא כשעתיים אחרי תחילת האירועים במסר של הרגעה. במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת אוסטרליה המבקר בלונדון אמר בלייר: "עד כמה שאנו יודעים אין נפגעים ואני מקווה שנוכל לשוב לשגרה בקרוב וגם להחזיר את הרכבות לתנועה. המשטרה מטפלת באירוע באופן הטוב ביותר שהיא יכולה. אי אפשר למזער את האירוע הזה. אנו יודעים למה זה קרה. הם רוצים לזרוע פחד ואימה אצל האנשים. אבל הכי חשוב להגיב באופן רגוע. אני אמשיך מעתה בלוח הזמנים המתוכנן שלי".

 

ראש ממשלת אוסטרליה, ג'ון האוורד אמר: "הטרור מאיים על כולנו, ואלו שחושבים שטרור הוא אירוע ספציפי המופנה כלפי עם ספציפי, לא מבינים את הלך הרוח של האנשים הללו".

 

צילום: איי פי

בעקבות הפיצוצים פונו מספר תחנות של הרכבת התחתית - וורן סטריט, אובל ו-שפרד'ס בוש - וגם הבניינים הסמוכים פונו מיושביהם. כמו כן, מספר קווים של הרכבת התחתית הושבתו. במערכת הרכבת התחתית הוכרז "קוד כתום" - הנהגים צוו להחזיר את הרכבות לרציפים.

 

כוחות הצלה וכיבוי וכן שוטרים הוזנקו למקום. חלקם היה לבוש בחליפות הגנה כימיות ורק כעבור כשעה הובהר כי אין חשש מחומרים כימיים. עדי ראייה דיווח על בהלה רבה שפקדה את הנוסעים בתחנות. הדריכות ניכרה גם בקרב השוטרים: בצילומי הטלוויזיה נראו מספר שוטרים חמושם מובילים חשוד באזור רחוב דאונינג, משכנו של ראש הממשלה. נמסר שהוא נשא תרמיל שנלקח ממנו.

 

שליחת הסוכנות היהודית ללונדון שירה אמרגליק אמרה ל-ynet כי משרדי הסוכנות היהודית בעיר נסגרו מיד בהנחיית המאבטחים, וכל העובדים פונו לבתיהם. "נאסר עלינו להשתמש בתחבורה ציבורית. רבים מיהרו לקחת את ילדיהם מהגן גם אני עשיתי את זה באופן אישי לא בגלל הנחייה כלשהיא אלא בגלל היסטריה אישית".

 


מיקום הפיצוצים

 

כמו באירוע הטרור הקודם בלונדון, המשטרה שיחררה את המידע באיטיות רבה וזו הסיבה לסתירות הרבות שעדיין קיימות במידע המדווח, ולעירפול שאופף את האירוע כולו. תחילה הודיעה המשטרה כי "יש אפשרות" ששוב התפוצצו פצצות ברכבת התחתית, אך מאוחר יותר הדגישה כי היא אינה מגיבה לאירועים בהיקף דומה לזה שהופעל ב-7/7 - כלומר שמדובר באירוע קטן יותר.  

 

על פי הדיווח ברשת "סקאי", אחד הפיצוצים אירע בתחנת וורן סטריט בדיוק כאשר הרכבת התחתית נכנסה לתחנה. עד ראייה סיפר ל"סקאי" כי הפיצוץ אירע בתוך תרמיל אולם לא מדובר בפיצוץ גדול ורק התיק ניזוק. הנוסעים המבוהלים דיווחו על ריח של עשן שהתפשט בקרון, ומיד כשנפתחו הדלתות הם זינקו החוצה. גם הפיגועים ב-7/7 בוצעו באמצעות מטענים שהונחו בתרמילים.

 

על פי דיווח של עד ראיה אחר, אדם השליך תרמיל לתוך קרון הרכבת בדיוק כשהדלתות נסגרו - ונמלט. נשמע פיצוץ "כמו של פקק של שמפניה ואז היה ריח של עשן". עדי הראיה סיפרו שמיד לאחר מכן החלו שוטרים לרדוף אחרי האיש ולא ברור האם הוא נלכד. אחת האפשרויות היא שהוא האיש אחריו מחפשת המשטרה בבית החולים "יוניברסיטי קולג'".

 

דיווח אחר דיבר על יריות באחת מתחנות הרכבת התחתית, אולם מאוחר יותר העריכו כי הקולות נוצרו כתוצאה מפיצוץ של הנפצים שהיו אמורים להפעיל מטען נפץ.

 

בפיגוע המשולב לפני שבועיים - שכלל גם הוא ארבעה פיצוצים בשלוש קרונות רכבת תחתית ואוטובוס קומתיים - נרצחו לפחות 56 הרוגים ומאות נפצעו. מאז הפיגועים נמשכים המאמצים לנסות ולזהות את כל הקורבנות. על פי ההערכות, מספר ההרוגים הסופי בפיגוע יגיע ל-70.

 

במקביל נמשכת גם החקירה. עד כה זוהו ארבעת האנשים שביצעו את הפיגועים - ארבעתם אזרחים בריטים. שלושה מהם מוסלמים ממוצא פקיסטני ואחד מוסלמי יליד ג'מייקה. בימים האחרונים התרחבה החקירה לפקיסטן לאחר שהתברר ששלושה מבין הארבעה ביקרו במדינה בשנה האחרונה וייתכן שגם עברו אימוני טרור במחנות של אל קאעידה.

 

שלטונות פקיסטן ביצעו בימים האחרונים פשיטות על בתי ספר מוסלמיים ומספר מעצרים. בין השאר דווח על מעצר של אזרח בריטי מוסלמי שהיה לו קשר טלפוני עם המחבלים שביצעו את הפיגוע, אולם השלטונות אמרו שהאיש המדובר אינו בין העצורים שבידיה.


פורסם לראשונה 21/07/2005 15:22

 

דיאנה בחור ניר השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לונדון. חמש תחנות רכבת פונו
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הרחובות סביב התחנות נסגרו לתנועה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
שוטרים באחת הזירות בלונדון
צילום: איי פי
מומלצים