שתף קטע נבחר

טבע: תעודת זהות

הרכישה שביצעה היום ענקית התרופות הישראלית מתוספת לרכישת הענק שביצעה לפני שנה וחצי אז רכשה טבע את חברת סיקור האמריקנית. מחזור המכירות של טבע, שנוסדה ב-1901 בירושלים, הסתכם בשנת 2004 ב-4.8 מיליארד דולר, והונה העצמי עומד על 5.3 מיליארד דולר

ענקית התרופות הישראלית, טבע, היא חברת תרופות גלובלית שבסיסה בישראל, והיא נחשבת לאחת מ-25 מחברות הפרמצבטיות המובילות בעולם.

 

טבע מתמחה בייצור תרופות גנריות (כלומר תרופות שפג תוקף הפטנט שלהן), תרופות ייחודיות (ובראשן - הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה), ובייצור חומרים פעילים לתעשייה הפרמצבטית, והיא מהמובילות בעולם בתחום הגנריקה.

 

לטבע אתרי ייצור, מחקר ושיווק בישראל, בצפון אמריקה ובאירופה. היא מעסיקה כ-14,000 עובדים בשורה של מפעלים ברחבי העולם. קרוב ל-90% ממכירותיה הן לצפון אמריקה ואירופה.

 

רכישת הענק עליה הודיעה היום טבע, מתווספת לרכישת ענק שביצעה בסוף שנת 2003, אז רכשה את חברת התרופות האמריקנית סיקור תמורת 3.4 מיליארד דולר. גם אז ביצעה טבע את הרכישה הגדולה ביותר שסגרה חברה ישראלית אי-פעם.  

 

סיקור עוסקת בייצור תרופות גנריות הניתנות בהזרקה. פעילותה משלימה את זו של טבע, אשר עד הרכישה ייצרה ושיווקה רק תרופות גנריות הניתנות בכדורים ובכמוסות.

 

בשנת 2004 הציגה טבע הכנסות שיא שנתיות של 4.8 מיליארד דולר - עלייה של קרוב ל-50% לעומת ההכנסות בשנת 2003 שעמדו על 3.3 מיליארד דולר. מכירות תרופת הדגל של טבע - הקופקסון, הסתכמו בשנת 2004 ב-936 מיליון דולר, כאשר התרופה משווקת כיום ב-43 מדינות בעולם.

 

הרווח הנקי לשנת 2004 הסתכם ב-965 מיליון דולר - עליה בת 56% בהשוואה לרווחי 2003. 

 

ההון העצמי של טבע, שנוסדה בירושלים בשנת 1901 כבית מסחר שסיפק תרופות על גבם של חמורים וגמלים לתושבי העיר, עמד בסוף הרבעון הראשון על 5.3 מיליארד דולר.

 

מניית טבע נמנית עם המניות הנסחרות ביותר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. המנייה נסחרת גם בנאסד"ק, בבורסת Seaq International בלונדון ובבורסה לניירות ערך בפרנקפורט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים