שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ניסוי מעניין: בלוג כמותחן בהמשכים

  20090 הוא שמו של בלוג (ושמו הבדוי של יוצרו) עלילתי, שבנוי מסיפור פנטזיה בהמשכים. עד כה פורסמו 12 פרקים, והיד עוד נטויה

  20090 הוא שמו של בלוג חדש בבלוגיה של תפוז, שמתפרסם בפורמט של סיפור מתח בהמשכים. הסיפור, שנכתב על ידי יוצר שמעדיף להישאר אלמוני, עוסק בחייו של אסיר מספר 20090, שמתעורר ומוצא עצמו כלוא בחדר מסתורי.

   

  הבלוג-סיפור הזה אינו יומן רשת מן המניין, ויוצרו עושה שימוש מקורי ומעניין בפלטפורמה, שברובה מתפקדת כאמצעי הפצה קל וזמין לפרסום הגיגים,

  קישורים ושאר ירקות. השילוב בין הפורמט של יומן מקוון לסיפור פנטזיה בהמשכים הוא חידוש מרענן בעולם הבלוגים הישראלי. הגולשים יכולים לקבוע את ההמשך או להשתתף בפרקים הבאים, ולכמובן, להגיב.

   

  הפרק הראשון, "החדר", פורסם ב-12 ביולי, ואחריו פורסמו 11 פרקים נוספים, עם כותרות לא פחות חידתיות, כמו רחשים, רעב, דימום, לילה קריר וכדומה. הפרק האחרון עד כה, "חושך מקפיא", פורסם אתמול (27 ביולי). כל אחד מהפרקים נפתח ב"יומני היקר שלום," וכולל מספר שורות בלבד.

   

  "אני לא יודע כמה זמן עבר מאז שהתעוררתי כאן, אבל אני משער שלא מעט שעות. ניסיתי כבר הכל, אבל הקירות עבים וחזקים מכדי שאני אצליח לצאת. צעקתי, אבל אף אחד לא ענה. הכל אטום מלבד מספר חורים בתקרה, אני מניח שהם לא רוצים שאני אמות. הקערה התמלאה בנוזל בהיר, בהתחלה חשבתי שהם מנסים להרעיל אותי אבל כשהפכתי להיות רעב לא היתה לי ברירה ושתיתי אותו....אל תנסה לשאול, אני לא זוכר שום דבר...בגדים לבנים, ללא נעליים ומספר אחד על הכתף - 20090". (מתוך הפרק הראשון).

   

  ל-20090 יש רק "חבר" אחד בעולם, היומן שלו, אותו מצא בכלאו, ואותו הוא נושא עימו גם כאשר שוביו משחררים אותו באיזור מסתורי ללא סיבה נראית לעין.

   

  מחסור בתוכן מקורי

   

  לדברי "20090" עצמו, מה שגרם לו לפרסם את הסיפור, הוא המחסור בתוכן "מקורי ועצמאי" ברשת הישראלית. "נראה כי לאחרונה, רוב התוכן אותו אנו מקבלים, הוא סתמי (כדוגמת סרטוני דיבוב השירים למיניהם), הגיע הזמן שהגולשים ברשת יקבלו קצת תוכן עצמאי שהוא מקורי ואיכותי, וגם סוג של כיף", סיפר האיש והמספר בראיון ל-ynet.

   

  מאיפה שאבת את ההשראה לסיפור, האם הוא קשור לסרט "שבעה צעדים"?

   

  "אין קשר לסרט שבעה צעדים (שעוסק באדם שמוצא עצמו כלוא בחדר מלון מסיבה מסתורית - ר.ש.). עד כמה שזה לא דומה, אולי לסדרה 24 יש קצת קשר לאופן הגשת הסיפור. מהירות וענייניות. כרגע הסיפור הוא סוג של פנטזיה, ייתכן ובהמשך יכנסו בו אלמנטים מהחיים".

   

  הגולשים יכולים להשפיע על הפרקים הבאים

   

  לדבריו, "20090 הוא מספר המייצג את האדם שהתעורר יום אחד בחדר ריק. מישהו החליט למספר אותו ככה, קשה לדעת כרגע למה".

   

  "מבחינה טכנית", הוא מסביר, "זהו סיפור עלילתי המוגש לקוראים בדור הפס הרחב, אשר הרגיל אותם לקבל תוכן במהירות ובקלות, סרטים, תמונות, סאונד. רוב הגולשים כבר מאסו בקריאה ארוכה ומייסרת שלוקח לה זמן להגיע למקומות מעניינים".

   

  כמו כן, הוא מציין, מכיוון שכל הסיפור פתוח לתגובות הגולשים, הם תמיד יכולים להביע את דעתכם ולציין לאיזה כיוון הם היו רוצים שהסיפור ילך. כבר היתה, ותהיה התחשבות כלשהי ברצונות הקוראים, שאחרי הכל הם אלו שמקבלים את הסיפור הסופי ויש להם את הזכות המלאה לבקש".

   

  היוצר האלמוני מביע תקווה שלא יישאר היחיד בזירת הבלוגים העלילתיים. "אני מקווה שהסיפור יפתח רעיונות חדשים לאנשים אחרים שיכתבו גם הם סיפורים משל עצמם. כבר קיבלתי רעיון מגולש אחר שמעוניין לפתוח סיפור משלו שישתלב עם 20090, או שיציג צד אחר מהסיפור ש-20090 עוד לא נגע בו", הוא מגלה.

   

  האם תחשוף את זהותך בעתיד, ואם לא - מדוע מעטה הסודיות - בושה או חלק מהמתח?

   

  "זהותי תחשף לאחר הפרק האחרון. מי אני, זה לא רלוונטי, אנשים נוטים לעיתים, לשפוט תוכן על פי הכותב, לטוב או לרע. כאן יש סיפור נטו שהקוראים ישפטו אך ורק על פי הכתוב ללא השפעות אחרות. כרגע רק אוכל לומר שאני אושיה מוכרת בציבור. דבר שגורם לי עוד יותר שלא לרצות לחשוף את עצמי ולהשפיע על שונאיי ואוהביי בקריאת הסיפור".

   

  האם יש לך נסיון קודם בכתיבה?

   

  "כתבתי לא מעט, פורסמתי לא מעט". (רוני שני)

   

  אפשר לשלוח המלצות על אתרים לכתובת computers@y-i.co.il . רצוי לשלוח מידע מפורט ככל שניתן על האתר, מועד הקמתו, תכניו ומהותו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים