שתף קטע נבחר

מי רצח את פרל אפלבוים?

מותה המסתורי של האישה שרקדה משמחה בעת שעינו את שרה גיבורת ניל"י הוביל את הסופר והמתרגם הלל הלקין לחבר את הספר "מיתה משונה". בניסיונו לפענח את הרצח המסתורי העלה גילויים חדשים: אחדים מאנשי זכרון-יעקב קיימו יחסי מין עם ערביות מהאזור, גנבו את הכסף שנועד לגאולת אדמות והולידו ילדים מחוץ לנישואים. אלכסנדר אהרנסון, למשל, היה פדופיל מוצהר, ואיתמר בן אב"י הסתובב במועדוני סאדו-מאזו. הסיור המלא - מחר ב-7 ימים

ב-1974 גילה הלל הלקין, עולה חדש בישראל ודייר חדש במושבה זכרון יעקב, ספר שכותרתו "שרה, שלהבת ניל"י", והיה חתום בידי "חייל פשוט". הספר תיאר את הקורות את מחתרת ניל"י, את תפיסת חברי הרשת ואת העינויים שעברו. אבל היתה בו שורה שצדה את עינו של הלקין: "היו כאלה שנשתגעו כמעט לשמע צעקות המעונים. אבל היו גם ארבע נשים, אשר רצו ברחובות המושבה וצהלו ושמחו לשמע הצעקות... האחת מתה מיתה משונה..." כך, ב-1942, כתב "חייל פשוט", הרי הוא האח, אלכסנדר אהרנסון.

 

מה קרה לנשים הללו? מי פגע בהן? ואיך מתה אחת מהן, פרל אפלבוים, "מיתה משונה" בגלל שצהלה ברחובות זכרון בעת ששרה אהרנסון עונתה בידי הטורקים? הלקין החל לראיין את ותיקי זכרון. הוא העלה גילויים חדשים: למשל שאחדים מאנשי זכרון-יעקב קיימו יחסי מין עם ערביות מהאזור, גנבו את הכסף שנועד לגאולת אדמות והולידו ילדים מחוץ לנישואים. אלכסנדר אהרנסון, למשל, היה פדופיל מוצהר, ואיתמר בן אב"י הסתובב במועדוני סאדו-מאזו.

 

המפתח לתעלומת מותה של אפלבוים היה בידי אלכסנדר אהרנסון, האיש שאם היתה נקמה, הוא היה זה שתיכנן אותה. אלכסנדר היה קצין בצבא הבריטי שהתהלך במושבה לבוש כלורד אנגלי, עם ז'קט מכופתר בכפתורי זהב וכובע קצינים לבן. אדם שהטיף בהתלהבות בעל פה ואפילו בכתב (בספרו "בגן המחשבות") לפדופיליה ולחופש מיני.

 

"האהרנסונים היו טיפוסים מוזרים מבחינה מינית", אומר הלל הלקין. "רק שניים מששת הילדים, סם וצבי, התחתנו והולידו ילדים. לרבקה לא היו קשרים רומנטיים אחרי אבשלום פיינברג. אהרן מת ברווקותו בשנות ה-40 לחייו. שרה היתה נשואה בנישואים מוזרים ליהודי טורקי שלא אהבה, ואלכסנדר היה הולל ונואף. לא היה לי שום הסבר, מלבד זה שנתן לי אחד מוותיקי היישוב, ינקו אפשטיין, שאמר כי האהרנסונים היו מאוהבים מדי זה בזה, ולא נשאר להם כל רגש עבור אחרים".

 

  • הסיפור המלא מחר ב"7 ימים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
הלל הלקין
צילום: אלעד גרשגורן
זכון יעקב
צילום: לע"מ
לאתר ההטבות
מומלצים