שתף קטע נבחר

לאחר העצרת בשדרות: דניאלה וייס נעצרה

העצרת בשדרות בהשתתפות 30 אלף איש עברה בסדר מופתי ואחריה התמקמו אלפים בפארק שהוכן עבורם באופקים. הם נחושים: נמשיך לכיסופים ומשם לגוש. המשטרה: לא יקום ולא יהיה. המשטרה עצרה חמישה מפגינים שהתעמתו עם שוטרים, אחת מהן היא ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס. הסיוט ממנו חששו כולם כמעט והתרחש: רקטה נורתה - אך נחתה בבית-חאנון. פעוט פלסטיני נהרג

עצרת ההמונים בשדרות התפזרה אמש (יום ג'). מבין 30 אלף מתנגדי ההתנתקות שהשתתפו בה, המשיכו רבים ליעד הבא - לילה באופקים, לשם עברו בהתאם לדרישת הצבא והמשטרה, שחששו משיגור קסאמים. במהלך הלילה עצרה המשטרה חמישה מפגינים, בהם את ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, בעקבות עימותים ליד קיבוץ כפר עזה ובצומת מפלסים.

 

 

וייס ועוד קבוצת נשים ניסו לפרוץ את מחסום המשטרה בצומת סעד לכיוון כיסופים. היא הועברה לכלא דקל בבאר שבע. לאחר סיום העצרת עצרה משטרת מרחב שמשון 30 ממשתתפיה באזור השטחים החקלאיים של קיבוץ ניר עם בנגב המערבי. על-פי ההערכה, הם ניסו להגיע למחסום כיסופים. 24 מהעצורים הסכימו להזדהות והורחקו מהאזור על ידי השוטרים. ששת האחרים הועברו להמשך חקירה בתחנת ארז משום שסירבו למסור את פרטיהם. 

  

 

המחלוקת הגדולה, שעלולה להגיע לכדי פיצוץ, היא לגבי אחר הצהריים: ראשי המתנחלים נחושים להגיע לכיסופים ומשם להמשיך לגוש קטיף. המשטרה נחושה לעצור אותם כבר באופקים, ולשם כך תוגברה בכ-6,500 חיילים משלוש חטיבות ובאמצעי בקרה יבשתיים ואוויריים.

 

עיקר המאמץ מרוכז הלילה סביב "מעגל 6", בניסיון למנוע ממפגינים להסתנן לתוך השטח הסגור ברצועה. במהלך הלילה נמשכו המגעים בין ראשי יש"ע וצמרת המשטרה, בניסיון לגבש הבנות על המשך צעדי המחאה. במקביל מכנס מפקד המחוז הדרומי, ניצב אורי בר-לב, את קציניו, כדי לקיים הערכת מצב באשר לשעות הרגישות שעוד נכונו בנגב המערבי.  

 

צילום: ירון ברנר

האירוע בשדרות עבר רובו ככולו על מי מנוחות, אבל זמן קצר לאחר מכן - כשהאלפים הרבים עדיין במקום - נשמע קול נפץ. עד מהרה התברר כי רקטת קסאם ששיגרו אנשי חמאס נחתה על בתי תושבים בבית-חאנון שברצועה. עדנאן אשכר, פעוט פלסטיני בן 3, נהרג וכעשרה תושבים נפצעו. מרסיסי הטיל נפגעו גם ארבעה מילדיו של הישאם עבד א-ראזק, מבכירי הפתח ברצועה ולשעבר השר לענייני אסירים ברשות. באותו זמן נורה טיל נ"ט לעבר שיירה צבאית בציר קרני-נצרים. לא היו נפגעים.  

 

תקרית נוספת שהפרה את הסדר בשדרות הייתה עם הגעתו של השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, לחפ"ק המשטרתי שהוקם באולם הספורט העירוני. קומץ פעילים הקיף את רכבו והטיח בו קריאות גנאי, עד שחולץ בידי שוטרים ומאבטחים.

 

שדרות, שקיוותה להפוך ל"כפר מימון" ולהישאר בכותרות זמן רב, והפעם - לא בגלל הקסאמים, הכינה פעילויות למספר ימים - אך תיאלץ להישאר רק עם הלכלוך. ה"אקשן" עבר לפארק הגדול שהוכן באופקים. סביבו נערכו כוחות מד"א ואנשי קק"ל, בניסיון לשמור על הסדר באזור. גם הגזלנים נהרו למקום.  

 

לאחר אירועי כפר מימון, מקווים במועצת יש"ע לרשום הצלחה נוספת, עם הפגנה המונית ושמירה על הסדר. אבל לא כולם תמימי דעים שזוהי דרך המאבק הרצויה. ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי מחרים את האירועים בשדרות ובאופקים. הוא מתכוון להגיע הישר למעבר כיסופים ולהמתין שם לאלה שיבחרו להגיע ישירות לגוש קטיף, "בלי להתעכב בדרך". 

 


מסלול ההפגנה המתוכנן

 


פורסם לראשונה 02/08/2005 22:30

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, שמוליק חדד, עלי ואקד וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
עצורה. דניאלה וייס
צילום: שאול גולן
צילום: רוני סופר
משדרות לאופקים
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
בחולצה כתומה ושתי צמות
צילום: רוני סופר
צילום: ירון ברנר
שרים למען ישראל וקטיף
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
ילדים נגד הפינוי
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
אפי איתם נואם בשדרות
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
כרוזים מימין
צילום: ירון ברנר
מומלצים