שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

סוכם: המחבל עדן זאדה ייקבר בראשון לציון

בתום דיונים ליליים סוכם כי עדן נתן זאדה, שביצע את הפיגוע בשפרעם, ייקבר בבית העלמין האזרחי בראשון לציון אחר הצהריים. אולם סיפור הקבורה עוד לא הסתיים. תושבי שכונות "חלום ראשון" ושכונת "גורדון" מתכוונים להגיש עתירה לבג"ץ וטוענים: "קנינו בית בשכונה חדשה; לא רוצים שהמקום יהפוך לאתר מקודש וכל שני וחמישי יגיעו לנו אנשי הימין הקיצוני ויערכו פה חגיגות". במשפחת זאדה מאיימים: גם אנחנו נלך לבג"ץ

עדן נתן זאדה, שביצע את הפיגוע בשפרעם, ייקבר בשעות הצהריים בבית העלמין בראשון לציון בשיכון מזרח, כך סוכם הבוקר (יום א') בתום שיחות שהתקיימו אמש עד לשעת לילה מאוחרת בין נציגי משרד הביטחון לנציגי משרד הדתות לשעבר בנושא. מנכ"ל חברה קדישא בראשון לציון, הרב יוסף ברויאר, אמר ל-ynet כי קיבל ממשרד ראש הממשלה את האישור לקבור את המחבל בבית העלמין החדש בשיכון גורדון בעיר. 

 

 

החברה קדישא בראשון לציון מסרה כי הלוויתו תתקיים בשעה 16:00 בבית העלמין האזרחי בשיכון גורדון בעיר. 

 

בפגישות שהתקיימו הצליחו נציגי המשרדים הממשלתיים לשכנע את בני משפחתו של הרוצח לסגת מהדרישה לקבור את עדן-נתן קבורה צבאית. בעקבות העובדה שהמשפחה הסכימה לקבורה אזרחית, הודיע הראשון לציון, הרב עמאר, ללשכת ראש הממשלה כי חברת קדישא בראשון לציון מחוייבת על פי החוק וההלכה להביא את זאדה לקבר ישראל בראשון לציון. ראש הממשלה עידכן הבוקר את השרים בישיבת הממשלה בפרשת הקבורה. שרון אמר להם כי הינחה את אנשיו לפנות לרב הראשי עמאר ולקבל את חוות דעתו בעניין.

 

שר הביטחון, שאול מופז, מצידו חזר והדגיש הבוקר כי לא יאפשר קבורה של החייל בבית עלמין צבאי מאחר שהוא לא ראוי להיקבר במקום כזה.

 

תושבי "חלום ראשון": לא ניתן יד למקדש של הימין הקיצוני

 

אולם סיפור קבורתו של החייל עדיין לא הסתיים. ל-ynet נודע כי בעיריית ראשל"צ וכן תושבים המתגוררים בסמוך לבית הקברות עדיין מתנגדים לקבורה. בעירייה נאמר כי תושבים מתכוונים לעתור לבג"ץ כדי לא לאפשר את קבורת החייל בבית העלמין האזרחי בראשון לציון.

 

מי שמערים קשיים על הקבורה הם תושבי שכונות "חלום ראשון" ושכונת "גורדון" שמתכוונים להגיש בשעות הקרובות עתירה לבג"ץ. אחד מחברי הוועד של השכונה אמר "קנינו בית בשכונה חדשה. אנחנו לא רוצים שהמקום יהפוך לאתר מקודש וכל שני וחמישי יגיעו לנו אנשי הימין הקיצוני ויערכו חגיגות. נעשה הכל במסגרת הכלים הדמוקרטיים העומדים לרשותנו על מנת למנוע זאת".

 

דובר העירייה, נתי מור, אמר הבוקר: "עמדתה של עיריית ראשל"צ ברורה ונמסרה ביום שישי. אם ראש הממשלה רוצה להחליט שהוא ייקבר בראשל"צ, הדבר יצטרך לעמוד ככל הנראה בבג"ץ של תושבי שכונת 'חלום ראשון' המתגוררים בסמוך לבית הקברות. לנו בשלב זה לא ידוע על שום מועד קבורה". 

 

במקביל, מתכוונים גם בני משפחתו של זאדא לפנות לבג"ץ בשעות הקרובות מנת שזה יכריע בסוגיית קבורתו של בנם. במשפחה ציינו כי הגיעו לסיכום עם משרד הביטחון כי בנם ייקבר בקבורה אזרחית בראשון לציון אולם ההסכמה שהייתה אמורה להתקבל מעיריית ראשון לציון בנושא לא התקבלה עד כה. דודו של החייל, בני, אמר: "אנחנו פשוט נמצאים בחוסר וודאות. אחרי שסיכמנו עם משרד הביטחון – העירייה לא מאשרת. אין לנו ברירה כנראה אלא לפנות לבג"ץ שהוא יכריע ויקבע איפה תתקיים הקבורה".

 

הקרב על הקבורה

 

בפגישה שהתקיימה אמש בנושא בהשתתפות ראש העיר ראשון-לציון, נציגי חברה קדישא ואנשי משרד הביטחון, הסתיימה ללא תוצאות. הנושא אמור לעבור לפתחו של ראש הממשלה, האמון על שירותי הדת בישראל, אולם בסביבתו מבהירים כי "הוא אישית לא עוסק בשאלות הנוגעות למקום קבורתו של אדם זה או אחר". ההכרעה אמורה להתקבל בכל זאת במשרדו. בינתיים, בני משפחתו של המחבל שוקלים לעתור לבג"ץ.

 

עניין קבורתו של המחבל הסתבך בסוף-השבוע, כאשר עיריית ראשון-לציון הודיעה שהמחבל לא ייקבר בשטחה. מוקדם יותר הורה מופז לא לאפשר קבורה צבאית למחבל. גורמים בקריית ארבע העבירו מסר למשפחת זאדה והציעו לקבור את בנם בחלקת "גדולי האומה" ביישוב, סמוך לקברו של הרוצח ברוך גולדשטיין.

 

הוריו של נתן-זאדה אמרו ל-ynet לפני ההכרעה שיעתרו לבג"ץ נגד החלטת מופז וידרשו שבנם ייקבר אך ורק בקבורה צבאית. אביו יצחק שוחח עם ראש העיר, מאיר ניצן, וביקש ממנו לאפשר את הקבורה בעיר: "אני מבקש שתתייחס אליו כאל בן-אדם כי הוא נרצח כשלבש מדי צבא", אמר האב. אך ראש העיר הסביר: "אדם נקבר על-פי מקום מגוריו, כך נקבע בחוק הישראלי. אנחנו לא מחוייבים להעניק קבורה לכל אזרח, אלא רק לתושבי העיר. צר לי על המשפחה, אבל הוא הזדהה עם תושבי תפוח ושם עליו להיקבר. בתעודת הזהות הוא רשום כתושב תפוח". 

 

בשבת אחר הצהריים הגיעה המשפחה למכון לרפואה משפטית באבו-כביר והודיעה שתיקח את הגופה לביתו של שר הביטחון. כעבור זמן קצר, עם זאת, עזבה המשפחה את המקום, והשאירה את הגופה במכון לסוף השבוע. בתוך כך, אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה, הוציא הוראה שאוסרת לקבור את המחבל באחת ההתנחלויות ביהודה ושומרון. האלוף נוה הודיע כי אם ייעשה נסיון לקבור את זאדה באחת ההתנחלויות בגזרה, הוא יציב מחסומים שימנעו את העברת הגופה.

 

בעקבות הדברים הגיש אביו של המחבל תלונה במשטרה נגד שר הביטחון, שאול מופז, ונגד צה"ל, על אופן התנהלותם בפרשה. כמו כן, האב הגיש תלונה נגד משטרת מחוז הצפון, על כך שבעוד שבנו היה נתון במעצר, הצליח ההמון הזועם לתקוף אותו ולהרגו.

פורסם לראשונה 07/08/2005 09:05

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, אילן מרסיאנו, אפרת וייס ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאדה עם ספרו של כהנא. ארכיון
צילום: עופר עמרם
ראש העיר ניצן. סירב לקבור
צילום: עופר עמרם
מומלצים