שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תפילת החייל המפנה: "ה' אלוהי, אני חש פושע"
  הרב אבינר, מחשובי הרבנים של הציונות הדתית, חיבר את "תפילתו של החייל המפנה": "לא אשתקם לעולם, אהיה נכה נפשית כל ימי חיי, אכול רגשות אשם אינסופיים. מראות של פנים מיוסרות, תמונות של ילדים צועקים, ילוו אותי בשינה ובהקיץ... אם אגרש יהודי, לא אסלח לעצמי לעולם"

  "ריבונו של עולם, הצילני מיד אחי אשר פקד עלי להכות את אחי אם על בנים... ה' אלוהי, אל תקריב אותי על מזבח הרוע. נקני משטיפת המוח שיצעקו לעברי נאצי ויודנרט, כי טמא אני ומרגיש בוש מעצמי". כך נפתחת "תפילת החייל/השוטר הקרוע" שחיבר הרב שלמה אבינר, מחשובי הרבנים של הציונות הדתית.

   

   

  ב"תפילת החייל" מעלה הרב אבינר את לבטיו הקשים של חייל או שוטר, שעומדים בפני משימת הפינוי הקשה: "אוי לי אם אפגוש חבר טוב, אוי לי מול ילד צורח בטירוף, מול ילדה מתייפחת בבכי, מול עיניה הדומעות של אמא, מול מבט חודר של אבא. כמה חזק עלי כאבי, נורא הוא. אם אגרש אח, הוא ייפצע, אך במשך הזמן הדלקת תירפא. אבל אני לא אשתקם לעולם, אהיה נכה נפשית כל ימי חיי, אכול רגשות אשם אינסופיים. מראות של פנים מיוסרות, תמונות של ילדים צועקים, ילוו אותי בשינה ובהקיץ.

   

  "ריבונו של עולם, בצרה גדולה אני, שפלתי עד עפר, אני חש פושע, הדם אוזל ממני, אני מתפקע מגודל העוול. איך אוכל לפרוץ דלת. אם אגרש יהודי, לא אסלח לעצמי לעולם, יהיה לי חור בליבי, אאבד את נשמתי".

   

  התפילה פורסמה בעלון "באהבה ובאמונה" לפרשת דברים, שחולק השבוע בבתי הכנסת ברחבי הארץ. העלון מוצא לאור באמצעות "מכון מאיר", מרכז ללימודי תורה ויהדות בירושלים בו מרצה לעתים הרב אבינר, ראש ישיבת "עטרת כהנים".

   

  בריאיון ל-ynet אמר הרב אבינר כי לחיילים אסור לסרב פקודה. במקום זאת הוא הציע להם לפעול בחוסר מוטיבציה מוחלט: "או שיתעלפו על המקום או שינהגו בצורה שלומפרית. אין לו מוטיבציה, מה יכול לעשות?"

   

  פרט לחיבוטי הנפש על הפינוי עצמו, הרב אבינר מוסיף בתפילה גם את בקשת החייל שלא לאבד רסן במהלך ביצוע הפינוי. "חזקני נא, שאהיה אדם ולא

  רובוט, שלא אעשה מעשה של טירוף. ה' צבאות הצילני מן הטירוף הלאומי. שלא ארים יד! שלא אכה שום יהודי! שלא אתאכזר לשום יהודי! שלא אכה חלילה יהודי באזיקים!

   

  "עזרני לא לפגוע באחי, כמו שהשוטרים היהודים במצרים שהוכו בשביל אחיהם. עזרני שהמפקדים שלי יבינו אותי. עזרני שבתוך המדים שלי, נשמתי לא תהפוך לנשמה של מחבל אלא תישאר נשמה של יהודי".

   

  כמובן שבתפילה גם לא נפקדת מקומה של התקווה לביטול התוכנית: "ה' הצילני מיד אחי המצווה עליי לגרש את אחי, כי זה אחי וזה אחי, זה אהובי וזה אהובי, ואני נתון בתווך, הושט לי יד. פתח ליבי ברחמיך, וכל הממשלה הרעה הזאת, מהרה הפר עצתה".


  פורסם לראשונה 13/08/2005 23:31

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  הרב אבינר
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אטילה שומפלבי
  "ה' צבאות הצילני מן הטירוף הלאומי"
  צילום: אטילה שומפלבי
  צילום: רויטרס
  "עזרני לא לפגוע באחי"
  צילום: רויטרס
  מומלצים