שתף קטע נבחר

אנחנו לא מלאכי חבלה

סגן ניצן, קצין צה"ל שישתתף בפינוי בגוש קטיף השבוע, כותב ל-ynet על התחושות והמחשבות ברגע לפני: "איך יהודי יכול לקרוא ליהודי נאצי, לעזאזל? חשוב לי שיידע אחרון הקיצונים שמתנגדים כי אני וחברי במחלקה 1 לא נאצים, לא מלאכי חבלה... אספוג את כל מה שיגידו בתקווה שכוח החמלה שלי יגבר על זעמם"

בעוד מספר ימים אנחנו נכנסים.

 

אני נכנס לאכוף את החוק. אני לא רוצה לפגוע ולא רוצה להזיק וגם לא מצפה שיעבור בקלות. אני אכנס ואני אדבר ואחבק ואבכה, ואעזור לארוז ואם צריך אשא את אחי על כפיים. אספוג את כל מה שיגידו, בתקווה שכוח החמלה שלי יגבר על זעמם.

 

 

התגייסתי לפני 4 ומשהו שנים ליחידה לוחמת. היו לי משימות עם אויב מוגדר ומאוד מוחשי, היו לי רגעי משבר, ככה זה. מתפקיד לתפקיד הגעתי לחיל האוויר ולחטיבה הכחולה, המורכבת מאנשי קבע. העברנו את השבועות האחרונים באימונים, קפה, הומור נמוך וציפייה מתוחה.

 

רק בשבוע של ההפגנה הגדולה באופקים, הבנתי לראשונה במה מדובר. פתאום תפסתי שהמשפחות סביבנו - הילד העגלגל ששיחק איתנו בכדור, האישה עם המבטא המצחיק, האיש שהציע לי אבטיח והילדה הקטנה ששאלה מי חזק יותר: חייל או שוטר – כולם היו בלילה היכן שאני הייתי - אבל מהצד השני. באותו רגע הבנתי על מה דיברו בתדריכים. אין אויב במשימה הזו, אפילו לא קרוב.

 

אנשי גוש קטיף הם אזרחי המדינה ויישארו כאלה גם ביום שאחרי. הפינוי יתבצע ויושלם. יקבלו אתכם לפעמים בחיבוק אמרו לנו, ולפעמים בקללות. יקראו לכם בוגדים ורודפים ונאצים, חשבתי קצת על העניין: איך יהודי יכול לקרוא ליהודי נאצי, לעזאזל? חשוב לי שיידע אחרון הקיצונים שמתנגדים כי אני וחברי במחלקה 1 לא נאצים, לא מלאכי חבלה.

 

אני נכנס בצעדים מדודים אל משהו מורכב ובעייתי. יודע מה מוטל עלי לעשות. איתי הולכים החברים שלי ועוד אלפים רבים. על אף הידיעה שהמשימה תתבצע והעובדה שאני שלם איתה וגאה לקחת בה חלק - אני מפחד. אני מפחד שאפגע במישהו בטעות, שאגזים. אני מפחד לאכזב את החברים שלי למחלקה. אני יודע שכולנו, תושבי הגוש ומפניו, צועדים לסוג של טראומה חצי מבוקרת. איך היא תשפיע עלי? ועלינו? הגנרלים אומרים שלפי איך שיעבור ראש השנה נוכל להתחיל להבין איך השפיעה ההתנתקות על עם ישראל באמת. הלוואי וכבר היינו שם.

 

אני מנסה להיות אופטימי ולהגיד לעצמי ולסובבים אותי שהכול יהיה בסדר. כל רגע הוא כמו משב רוח לפני סערה. זה מתקרב. אני יודע לאן אני הולך. המשימה כולה מהלב. כולה ממני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן ניצן. אל תקראו לנו נאצים
מומלצים