שתף קטע נבחר

חשיפה לזיהום סביבתי: פי 12 סיכון לסרטן דם בילדים

יש מחיר בריאותי מיידי לזיהום הסביבתי: חוקרים בבריטניה מצאו כי ילדים החשופים לעשן מכוניות ורעלים תעשייתיים נמצאים בסיכון גבוה פי 12 ללקות בסרטן הדם

סכנה חדשה לילדים: מחקר שפורסם בגליון האחרון של כתב העת Journal of Epidemiology קובע כי חשיפה לזיהום סביבתי, ובעיקר לעשן מכוניות, מגביר את סיכון הילדים ללקות בלאוקמיה (סרטן הדם).

 

החוקרים בדקו את תיקיהם הרפואיים של 22,500 ילדים שמתו מסרטן בבריטניה בין השנים 1955 עד 1980. מהמחקר עלה כי הילדים גרו באיזורים שבהם נמצאו עדויות לרמות גבוהות של כימיקלים ובהם בנזן, דיוקסין, בנזופירן, פחמן חד חמצני, חנקן חמצני, ומרכיבים אורגניים אחרים.

 

מקורות הזיהום הסביבתי היו לרוב בתי חולים, תחנות אוטובוס או רכבת, מוקדי פעילות עירונית או מיתקני שמנים. בין המזהמים העיקריים שנמצאו כגורמים אפשריים לסרטן היו פחמן חד חמצני ובוטאדיין הנפלטים מעשן כלי רכב ומנועי דיזל. החוקרים חישבו מה היה המרחק בין איזור המחיה של הילדים שמתו מסרטן, לבין מוקדי הזיהום.

 

מהחישובים עלה כי הסיכון למות מסרטן אצל הילדים שגרו בקרבת איזור מזוהם היה גבוה פי 12. המדובר על מרחק של 300 מטרים מנקודה בה נפלטים גזים רעילים, או במרחק של קילימטר ממקור תעשייתי המייצר את הזיהום הסביבתי.

 

לדעת החוקרים, הסכנה לילד קיימת עוד בהיותו עובר ברחם אמו. "זוהי תקופה קריטית", ציינו החוקרים. לדבריהם, חלק מהחשיפה נובעת בשל מקום העבודה של האם ההרה שנחשפת בעצמה לזיהום הסביבתי, או בשל מקום מגוריה. כך או כך, המליצו החוקרים להגביר את הפיקוח על הזיהום הסביבתי ועל פליטת הגזים הרעילים לאוויר. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
עשן מכוניות. אחד המסרטנים העיקריים
צילום: עופר מאיר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים