שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תופעה: צעירים נאים ובריאים מתנזרים ממין

  הם צעירים, נאים, עובדים ומתפקדים – ובכלל לא מתעניינים במין • לפי סקרים, שיעור הא-מיניים באוכלוסייה הוא כ-1% • הפסיכולוגית והסקסולוגית ד"ר מיכל זיידיס סבורה שמדובר דווקא בקרוב ל-10% מהאוכלוסייה הבוגרת • האם א-מיניות היא תופעה אנושית וחברתית חדשה, או שהיא תמיד היתה פה ורק עכשיו יצאה מהארון?

  כוכבת בידור ישראלית, שהתראיינה לאחרונה לעיתון נשים, הודתה שהיא לא מקיימת יחסי מין כבר יותר משנה, "כי אני לא יוצאת לדייטים, ואין לי חבר". היא יפה וחטובה, מתראיינת בנינוחות ולא רואה בבדידותה העכשווית עניין דרמטי או מטרד שמחייב פנייה לייעוץ נפשי. היא גם לא מתביישת בעובדה שכרגע היא חיה חיי פרישות.

   

  גם כוכבת סדרת הטלוויזיה האמריקאית 'עקרות בית נואשות', טרי האצ'ר, גילתה בראיון: "אין לי זמן בחצי השנה האחרונה לחיי מין. אני עסוקה בצילומים ואני ממעטת לצאת, וזה בסדר בעיניי. אני בכלל לא עצובה".

   

  והגברת בוש? למה התכוונה לורה כשסיפרה מול עשרות מצלמות טלוויזיה שבעלה עולה על יצועו מוקדם מאוד, סביב השעה 9 בערב, ומותיר אותה לבדה מול מסך הטלוויזיה?

   

  המגזין 'קוסמופוליטן' רואה בא-מיניות תופעה אנושית חברתית שיצאה מהארון. בגליונו האחרון הוא מצטט שורת נשים יפות – כוכבות קולנוע, דוגמניות ונשות עסקים – שסיפרו שכבר חודשים ארוכים אין להן בני זוג. הן לא דיברו על היעדר תשוקה או על סבל נפשי, אלא ש"זה המצב כרגע".

   

  אנג'לינה ג'ולי אמרה למראייניה: "היו לי כבר בעבר המון תקופות בלי סקס. גם עכשיו אני בסוג של הפוגה. אין לי חשק להיות עם אף גבר. רק עם בני". ואפילו מדונה שיחררה וידוי: "האמת היא שהייתי הולכת עכשיו למיטה עם ספר טוב".

   

  האם כל הידועניות האלה עוברות תקופת יובש, או שמא מדובר בקבוצה הולכת וגדלה של אנשים שחיי המין לא ניצבים אצלם בראש סולם הקדימויות?

   

  ב'קוסמופוליטן' מתראיינת אשת מכירות בריטית, בת 30. היא מצליחה בעסקים, נוסעת בעולם בענייני עבודתה ומכריזה: "כבר שנים שאני לא בקטע של מין. כיוון שאני נראית טוב אנשים לא מאמינים לי שאני מרגישה א-מינית. הם חושדים שאני לסבית או בעלת עכבות מהילדות, מציעים לי לפנות לטיפול. אין לי מה לספר לרופא. אני לא מסובכת. אני בכלל לא סולדת מגברים. אין לי הזיות על נשים. אני לא מרגישה רצון למין, וזו עובדה. אני אישה בריאה שמתעמלת ושוחה, ואין לי מחלה פיזית סמויה שמדכאת את ההורמונים שלי".

   

  "זה מושג מבלבל"

   

  הא-מיניות היא לא נחלת נשים בלבד. לפני כשנה הקים סטודנט אמריקאי ממיזורי, דייוויד ג'יי, קהילת אינטרנט לאנשים שמרגישים א-מיניים. "מדובר במושג חדש", הוא מסביר. "עוד אין לנו אפיון ברור ומוגדר. כולנו מרגישים בריאים בגוף ובנפש, עובדים, לומדים ומבלים. לכולנו אין חשק לקיים יחסי מין עם אחרים. אנחנו לא נזירים ולא גזרנו על עצמנו חיי פרישות מטעמים דתיים או אחרים. אנחנו גם לא מדחיקים את היצר. פשוט לא דחוף לנו לחיות חיי מין. בכל מקרה, לא בעדיפות ראשונה.

   

  "המון צעירים פונים אלינו ושואלים – האם אני א-מיני? התשובה היא שאם אתה נמשך מינית למישהו או למישהי, אך מדחיק את זה מסיבות שונות, אתה לא שייך לקבוצת הא-מיניים. אתה זקוק לטיפול כדי לצאת מההדחקה. לעומת זאת, אם הרעיון שלא תקיים יותר יחסי מין עם אף אחד לא מצמרר אותך אלא להיפך – גורם לך תחושת הקלה ושמחה – אתה א-מיני. אבל אם בהיסטוריה שלך יש פרשות אהבה ארוכות, שבהן נמשכת מאוד מינית לבן/בת הזוג, והן תמו – אתה לא א-מיני, אלא אדם שהתשוקה שלו כבתה, אולי בגלל דיכאון, אולי בגלל מחלה".

   

  באתר האינטרנט של קהילת הא-מיניים מסביר אחד המשתתפים: "זה מושג מבלבל. לא מדובר באנשים נטולי יצר מיני. רבים מאיתנו מאוננים כדי להגיע לפורקנם, אך לא מרגישים צורך לשתף בפעילותם המינית אדם אחר. לחלקנו יש בני זוג צמודים, אך מערכת היחסים מתקיימת ללא יחסי מין. יש בקרבנו גם כאלה שהרעיון של יחסי מין מעורר בהם דחייה. יכול להיות שאתם לא מזהים את האנשים האלה בסביבתכם הקרובה, כי הם לא מדווחים על חייהם הפרטיים. אבל אין ספק שאתם מוקפים בנשים ובגברים, יפים ונחשקים, שהם לא בעניין של מין".

   

  "זה לא שאני חסר יצר מיני", מסביר גם דוקטורנט בריטי בן 30. "אני מאונן, אבל בשבילי זו פעולה מכנית, בדיוק כמו להתעטש או למתוח את איבריי אחרי ישיבה ממושכת. תמונת עירום של אישה יפה בעיניי בדיוק כמו תמונת נוף של שקיעת שמש מעבר להרים".

   

  אתר האינטרנט של הא-מיניים, שהתחיל עם 50 חברים, צמח כבר מזמן להיקף של 2,500 משתתפים. האתר פתח בחודש שעבר מחלקה להיכרויות. התנאי: המועמדים יכולים להתחבק, להתנשק, להתלטף ולהיות חברים קרובים – רק בלי סקס, בבקשה.

   

  "בגלל פחד מכישלון"

   

  ה'קוסמופוליטן' מצטט מתוך שני מחקרים שנערכו אשתקד באנגליה, שהעלו שכ-1% ממשתתפי הסקר הודו שהם לא נמשכים מינית לשום אדם. "רק אחוז אחד?", תוהה ד"ר מיכל זיידיס, פסיכולוגית וסקסולוגית. "לדעתי שיעור הא-מיניים במערב, וגם בישראל באותה מידה, גבוה בהרבה יותר ומגיע לפחות ל-10%".

   

  ד"ר זיידיס, שפועלת בחיפה, מבחינה בין שני סוגים של א-מיניות. הראשונים הם אנשים בגילאי 18 עד 50, שמעולם לא קיימו יחסי מין או אוננו. לגירסתה, אלה אכן מהווים 1% מקרב האוכלוסייה. לעומתם יש אנשים בגיל הפעילות המינית, שלא מקיימים יחסי מין למשך תקופות ארוכות מאוד – עשר שנים ויותר – לפעמים בעקבות משבר אישי. ביניהם יש גם זוגות נשואים רבים.

   

  "מנסיוני", אומרת ד"ר זיידיס, "יש אנשים רבים בני 30 פלוס שנמנעים מלקיים יחסי מין. אני לא כוללת בעלי סטיות שונות או אנשים שנמצאים בדיכאון. מדובר בבני אדם פעילים, עובדים, לומדים, בעלי הישגים. הם מתפקדים היטב

  ומשתייכים למסגרות חברתיות, ואין בחייהם מין.

   

  "הסיבה המקורית להימנעות מיחסי מין היא פחד מכישלון. זה קורה גם אצל בני 20-25. אם, על סמך ניסיון כושל, יש לגבר פחדים שהוא לא יבצע היטב את האקט המיני – הוא מעדיף לוותר על כל העסק. במידה מסוימת זה מזכיר את בעלי הרגליים השמאליות שלא ירקדו 'כי כולם יצחקו עלי', או כאלה שלא יעיזו לצייר 'כי אין לי כישרון בגרוש'. ההימנעות ממין היא סוג של אימפוטנציה נפשית. הם בעלי חרדת ביצוע אדירה, ולכן מעדיפים לא לנסות. לאט לאט הגוף מסתגל ומתאים את עצמו למצב הנפשי".

   

  "זו אידיאולוגיה הפוכה"

   

  - האם לא מדובר באופי מיני קריר?

   

  "קרירות מינית היא מיתוס", טוענת ד"ר זיידיס. "אפשר לבחון את רמת ההורמון טסטוסטרון ולקבוע אם הפעילות המינית נעדרת בגלל שיעור נמוך של הורמוני מין. בכלל, לדעתי, מזג מיני מתפתח במקום שיש לנו סיכוי להצליח. לכולנו יש פוטנציאל לחוות מין – אבל אם אתה משוכנע שתהיה כישלון טוטאלי, אתה לא תנסה".

   

  - מה באשר לנשים שנמנעות ממין? הרי אין במקרה שלהן חרדת ביצוע.

   

  "לנשים רבות יש חשש מדחייה. נשים רבות, גם צעירות, חוות פחד – אולי בגלל ניסיון ראשוני כושל או מכאיב או לא מוצלח. הן נמנעות מיחסי מין כדי לא לחוש מושפלות בעיני עצמן, מעדיפות לא לנסות. ובאשר לכוכבות המפורסמות שמוזכרות בכתבה – הן יודעות שהציפיות מהן, להיות חתולות מין סקסיות, גבוהות מאוד. הרי לא מדובר בנשים רגילות, אלא במודל מהלך. הן לא יכולות להרשות לעצמן חוויה לא מוצלחת בקטע הזה".

   

  - אלה שנמנעים ממין רואים בכך אידיאולוגיה?

   

  "הם הופכים את זה לאידיאולוגיה. וזו הסיבה שהם מדחיקים כל כך עמוק את מיניותם. הם לא נגד מין, להיפך. בעיניי הם רואים במין עניין כה חשוב, עד שהם לא מוכנים להסתפק במשהו שהוא פחות מפנטסטי. יש כאן אידיאולוגיה הפוכה: מלכתחילה הם מייחסים למין חשיבות מועצמת, מוגזמת. הוא חייב להיות עילאי. וכשזה לא, כשזו סתם פעילות גופנית בין שניים, מוצלחת יותר ופחות, הם חייבית לבנות התאמה נפשית לעמדתם ומחליטים שהם לא בעניין של מין. הם פשוט מלבישים על זה רציונליזציה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  בנאדם שהתשוקה שלו כבתה
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים