שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תרבות יום א' לחיילי ההתנתקות

  מפעל הפיס התגייס לסייע בהצלת המוסד שמאפשר ללובשי המדים ליהנות מאתנחתא תרבותית במהלך השירות, והעביר 800 אלף שקל לטובת הפרוייקט שיממנו 30 פעולות

  המועצה לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס אישרה בימים אלה העברת 800 אלף שקל לפרויקט תרבות יום א' שיממן תחילה מופעים לחיילים קרביים הלוקחים חלק בהתנתקות.

   

  בשנה האחרונה, בשל בעיות תקציב, צומצם משמעותית היקפו של פרויקט תרבות יום א' הפועל מזה שנים ארוכות תחת פיקודו של קצין חינוך ראשי. הפרויקט, יוזמה של קצח"ר לשעבר, תא"ל במיל נחמיה דגן, שנתמכה בעיקרה על תרומות של המיליונר צ'רלס ברונפמן, נולד במטרה להפגיש את החיילים, לעתים אף לראשונה בחייהם, עם חוויה תרבותית ולאורך השנים נהנו ממנו עשרות אלפי לובשי מדים. פעילות הפרויקט נסמכת על תרומות פילנטרופיות בלבד ואינה ממומנת מתקציבו של צה"ל. בשנת 2005 לקחו חלק בפעילויות תרבות יום א' 8700 חיילים בלבד, כרבע מהמשתתפים בשנה הקודמת (36 אלף) וכחמישית מהמשתתפים בשנת 2003 (45 אלף).

   

  במטרה להציל את הפרויקט ובכך לאפשר את חשיפתם של חיילים רבים ככל האפשר לאירועי תרבות, התנהלו בחודשים האחרונים מגעים אינטנסיביים בין נציגי הצבא ומספר גופים, בהם מפעל הפיס שנרתם לסייע. "תקופת ההתנתקות קשה ומתוחה עבור כל החיילים הלוקחים בה חלק ואנחנו שמחים לחזק אותם באמצעות קצת תרבות ורוח", אמר שמעון כצנלסון, יו"ר המועצה, "האתנחתא הקצרה והחשיפה לתרבות תאפשר לחיילים למלא מצברים ולחזור למשימות הקשות שעומדות בפניהם מחוזקים יותר".

   

  השתתפות מפעל הפיס תאפשר קיום של עוד 30 מופעים מאלה המתוכננים לשנה הנוכחית שבהם יצפו כ-35 אלף חיילים. אסתי דינור, מנהלת המועצה, מדגישה: "הבקשה לסייע לפרויקט יום א' הונחה על שולחננו כבר לפני יותר מחצי שנה אבל בפגישה עם קצח"ר, אילן הררי, שהתקיימה לפני מספר שבועות, ברור היה לנו שהעיתוי בצל ההתנתקות הוא בעל חשיבות מיוחדת. זה היה השיקול של הצבא להפנות חלק מהכסף לטובת החיילים שמשתתפים בפינוי והוא ברור לנו. התגייסנו להציל את הפרויקט השנה ובהמשך נראה אם נוכל להמשיך ולסייע".

   

  רס"ן ניצה חי, האחראית על הפרויקט, אומרת: "התכנית תורכב ממגוון רחב של הצגות, סרטים ומופעים. בסופו של דבר כל החיילים ייהנו ממנו אבל בחודש הקרוב נקדיש אותו לחיילים המצוותים לכוחות ההתנתקות שייהנו כבר מהערב מפעילות תרבותית". הערב יתקיימו באשקלון במסגרת הפרויקט שתי הקרנות של הסרט "אושפיזין" בבימויו של גידי דר ובכיכובו של שולי רנד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  להרגע מההתנתקות
  צילום: רויטרס
  לאתר ההטבות
  מומלצים