שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מאסר והורדה בדרגה לרב צבאי שקרא לסירוב
  הרב הצבאי של החטיבה הצפונית בעזה, סגן עמיטל בראלי, יישלח לכלא ויורד לדרגת טוראי לאחר שתועד קורא לחיילים להתעלם מפקודה האוסרת כניסת אזרחים לגוש קטיף. תחילה הואשם בראלי בהסתה למרי, עבירה שעונשה שבע שנות מאסר, אך לאחר שהביע חרטה וכתוצאה מהסדר טיעון שהושג בעניינו הופחתה חומרת העבירה בה הואשם למרי בלבד

  הורדה בדרגה לרב הסרבן: הרב הצבאי של החטיבה הצפונית ברצועת עזה, סגן עמיטל בראלי, הורד היום (יום ג') לדרגת טוראי וירצה ארבעה חודשי מאסר בפועל בעקבות אירוע שהתרחש לפני כחודש במסגרתו קרא לחיילים להתעלם מפקודה. העונש הוטל על הרב במסגרת הסדר טיעון אותו אישר בית הדין הצבאי של פיקוד דרום, בראשות השופט אלוף משנה ניר אבירם.

   

  האירוע השנוי במחלוקת התרחש במחסום כיסופים ב-24 ביולי. הרב בראלי הגיע למחסום לבוש מדים ועונד דרגות קצונה ולעיני מצלמות העיתונאים שהיו במקום קרא לעבר החיילים להתעלם מהפקודה שניתנה להם ולאפשר לאזרחים לחצות את המחסום ולהיכנס לתחומי גוש קטיף.

   

  "אני לא מבין מה קורה פה בכלל, איך אפשר לבצע דבר כזה. אנחנו צבא ההגנה לישראל, צבא שהמטרה שלו היא להגן על מדינת ישראל, להגן על עם ישראל, לא לגרש אחים מהבית. לא בשביל זה התגייסנו לצה"ל. אסור לבצע פקודה בלתי חוקית בעליל, אני לא אתן לחיילים שלי פקודה שמנוגדת לערכי צה"ל, שנוגדת את המסורת היהודית ונוגדת את הציונות. אסור לבצע פקודה שמנוגדת לכל הדברים האלה", אמר בראלי.

   

  בראלי נעצר ובשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום חמור שייחס לו עבירה של הסתה למרי, שדינה שבע שנות מאסר. במהלך שהותו במעצר ביקר אותו

  הרב הצבאי הראשי, תת אלוף ישראל וייס, ששמע ממנו חרטה על המעשה. בראלי גם טען כי לא הזמין את אמצעי התקשורת למקום ולא ביקש להסית למרי.

   

  בימים האחרונים התנהל משא ומתן קדחתני בין הפרקליטות לסניגורית של פיקוד דרום, סרן עו"ד לילך רובין. כתוצאה מהסדר הטיעון שסוכם בין הצדדים הוחלט להפחית את חומרת העבירה בה יואשם בראלי לעבירה של מרי. במקביל סוכם שבכל מקרה הוא יורשע ויישלח לכלא, וכן שדרגותיו ישללו.

   

  בפרקליטות הצבאית רואים בהסדר הישג משום שכך מסתיים ההליך המשפטי נגדו בצורה מהירה, שכן אחרת היה צורך לנהל משפט מלא, ממושך ופומבי שהיה בוודאי מסתיים רק לאחר ההתנתקות.

   

  החלטה זו היא הראשונה בבית דין צבאי כנגד קצין צה"ל בכל הקשור לעבירות בתחום ההתנתקות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים