שתף קטע נבחר

תראו מה שסקס יכול לעשות: ללב, לעור, לנשמה ובכלל

לא אוהבים ספורט? לא מחזיקים מעמד בדיאטה? לא רוצים לראות רופא? עזבו הכול ורוצו למיטה. מאות מחקרים מוכיחים את מה שתמיד רצינו לשמוע: סקס הוא המרפא הכי יעיל שיש

משדרג את הסקס מתחזק את הגוף מעצים את הרגש מסלק כאב ראש 
מחליק את העור מחזק את הלב משפר את הכושר הגישה האלטרנטיבית 

וודי אלן אמר פעם שהיתרון של סקס על פני אוננות הוא, שבסקס גם פוגשים אנשים חדשים. הוא בטח יודע על מה הוא מדבר. כולו נבעך נמוך ומשקפופר, אבל הרבה גברים היו מתחלפים איתו במספר האנשים החדשים שיצא לו להכיר.

 

לא נפיל אתכם מהכיסא אם נגיד לכם שסקס זה כיף, אבל מתברר שזה הרבה, הרבה יותר מזה. הידעתם שסקס יכול לעשות נפלאות לא רק לנפש, אלא גם לבריאות הפיזית? ואין הכוונה למושג המעורפל משהו "איכות חיים", אלא למניעת מחלות ממש, משפעת ועד סרטן. מחקרים מהשנים האחרונות מוכיחים שלקיום יחסי מין סדירים יש השפעה מכרעת על מצב הבריאות, ואפילו על תוחלת החיים שלנו.

 

אחד הבולטים שבהם פורסם לפני כמה שנים בכתב העת הרפואי British Medical Journal, והראה שגברים שמקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה, זוכים לחיים ארוכים יותר ומועדים פחות למות בגיל צעיר.

 

המחקר, שנערך באוניברסיטת קווינס באירלנד, עקב במשך עשור אחרי כ-1,000 גברים בני 59-45. חלקם קיימו יחסי מין פעמיים או יותר בשבוע, אחרים הסתפקו בפעם בשבוע, והשאר קיימו את המצווה פחות מפעם בחודש. ומה התברר? בקבוצה שהייתה הכי פחות פעילה מינית, שיעורי התמותה היו גבוהים פי שניים (!) לעומת הקבוצה היותר פעילה. בקבוצת הביניים (פעם בשבוע) נאספו החבר'ה אל אבותיהם פי 1.6 לעומת אלה שעשו יותר סקס. כך גם באורגזמות - אלה שגמרו יותר פעמים סבלו משיעורי תמותה הנמוכים במחצית מאלה שגמרו פחות.

 

"המחקר הזה מעניין וחשוב מאוד", אומר ד"ר צחי בן-ציון, סגן מנהל המחלקה לפסיכיאטריה ומנהל המחלקה לתפקוד זוגי ומיני בסורוקה, "שכן תיאורטית, תמיד אפשר לטעון שבריאות טובה היא תנאי הכרחי לכושר מיני. אבל החוקרים בבלפסט שללו את הטיעון הזה: הם בדקו אנשים בריאים שלא עשו סקס, וגם אנשים חולים שכן עשו סקס, ובעזרת כלים סטטיסטיים הוכיחו שדווקא הסקס הוא זה שמביא לבריאות טובה ואריכות ימים, ולא ההפך".

 

ואם המחקר הזה לא הספיק לכם כדי לרוץ לאוורר את המצעים בחדר השינה, נראה אתכם מתעלמים מהמחקרים הבאים. מומחי "מנטה" ליקטו בשבילכם את כל הדברים הטובים והמופלאים שהסקס תורם לבריאות שלכם. לגזור ולשמור ליד המיטה.

 

משדרג את הסקס

בשביל מה המין טוב? קודם כול בשביל ה...מין. המשפט הזה, מתברר, לא רק הגיוני להפליא, אלא גם נכון. וכבר אמרו חכמים: "משביעו - רעב, מרעיבו - שבע".

 

"קיום יחסי מין משפיע על היכולת להמשיך ולקיים יחסי מין, ממש כשם שהתמדה בהנקה משפיעה על היכולת להיניק", מסביר הסקסולוג ד"ר דניאל דריי. "נשים שמיניקות זמן רב מייצרות יותר חלב, וכשהן מפסיקות להיניק נפסק ייצור החלב אצלן.

 

"באותה מידה מושפעת יכולתו של הגבר לתפקד מינית מתדירות פעילותו. גברים שמקיימים יחסי מין סדירים יכולים מבחינה פיזית להמשיך בכך גם בגיל 85-80, אפילו ללא תוספת של טסטוסטרון. כשהם מפסיקים מסיבה כלשהי, למשל התאלמנות או מצבי מתח נפשיים או כלכליים, הם מאבדים את יכולת התפקוד המינית.

 

"הסיבה לכך נעוצה במנגנון פיזיולוגי פשוט: הגוף לא אוהב להתעייף לשווא. הוא מייצר בהתאם לדרישה. אם הוא קולט שאין לו סיבה לייצר הורמונים, הוא מפסיק לעשות זאת.

 

"אותו דבר בדיוק מתרחש גם אצל נשים", אומר ד"ר בן-ציון. "ככל שאשה פעילה יותר מינית, כך החשק המיני שלה יגבר, מכיוון שהפעילות המינית מתגברת את הפעילות ההורמונלית וזו מעצימה את החשק מיני. לכן ההמלצה היא 'להתניע בדחיפה', משום שעם האוכל בא התיאבון".

 

למנגנון הפיזיולוגי הזה יש, לדבריו, היגיון אבולוציוני, שמסביר גם למה אנשים שמקיימים יחסי מין קבועים הם בריאים יותר. "את יצר המין קיבלנו במקור לא לשם ההנאה, חלילה, אלא כדי להביא ילדים ולהמשיך את הקיום האנושי. בדרך למדנו אמנם גם ליהנות מזה, אבל מנקודת הראות האבולוציונית, כל זמן שאנו ממשיכים לקיים יחסי מין אנחנו יכולים להמשיך להוליד, ולכן הטבע ימשיך לגרום לנו לרצות ולאפשר לנו לעשות סקס זמן רב יותר, וגם יחנון אותנו בבריאות טובה.

 

"לעומת זאת, מי שאיננו משתמש ביכולת המינית שלו, לפי ההיגיון האבולוציוני סיים למעשה את תפקידו, ולכן גם אין סיבה לשמור על בריאותו. ואז מתחיל לפעול מין מנגנון השמדה עצמית של הגוף, שמתבטא במחלות ובהזדקנות מוקדמת" (במילים אחרות, מדובר בביטוח הבריאות המשתלם ביותר בעולם).

 

מחקר ישראלי חדש שנערך באוניברסיטת בן גוריון מוכיח שיש צדק בדבריו. זוגות רבים המנסים להביא ילדים לעולם, שנמצא אצלם כי לגבר ספירת זרע נמוכה, מתנזרים מסקס במשך רוב החודש ומקיימים יחסי מין רק בימים הפוריים של האשה, בתקווה שאגירת הזרע תשפר את סיכויי ההתעברות. החוקרים, בראשותו של ד"ר אליהו לויטס, בדקו דגימות זרע של כ-6,000 גברים שעברו בדיקות פוריות שגרתיות, ולמרבה ההפתעה מצאו שההתנזרות דווקא פוגעת, ואפילו במידה ניכרת, באיכות הזרע.

 

"ככל שהזרע שוהה בגוף זמן רב יותר, כך הוא בא במגע ממושך יותר עם כל החומרים המזיקים שאנו נחשפים אליהם - עשן סיגריות, רעלים באוויר, במים ובמזון ועוד", מסביר ד"ר לויטס. "כל אלה נאספים באשך יחד עם הזרע עד לרגע הפליטה, ופוגעים באיכותו.

 

"יתרה מכך, המחקר הראה שנפחו של נוזל הזרע אמנם גדל לאחר התנזרות ממושכת, אולם ככל שזמן ההתאפקות התארך, איכותו הלכה והתדרדרה". איך אומרים את זה בלועזית: Use it or loose it.

 

חזור למעלה
מתחזק את הגוף

זוכרים את הנזירות מהבדיחה על הגזר? ("הבשורה הטובה - היום יש גזר לארוחת הערב. הבשורה הרעה: הוא מרוסק")? אז אותן זה בכלל לא מצחיק.

 

"מחקרים שנערכו במנזרים קתוליים והדהימו בתוצאות המובהקות שלהן", מספר הסקסולוג ד"ר דניאל דריי, "גילו שאצל נזירות, שאינן מקיימות יחסי מין, שיעור חולות סרטן השד גבוה באופן ניכר לעומת שיעורן בקרב האוכלוסייה הרגילה. מחקרים נוספים הראו ממצאים דומים גם אצל נשים גרושות או אלמנות".

 

איך בדיוק מגינים יחסי מין מפני סרטן השד? עדיין לא ברור, גם משום שהסיבות לסרטן אינן ידועות במלואן. הסבר אחד נעוץ בעובדה שנזירות אינן הרות. חשיפה לרמה גבוהה של אסטרוגן מעלה, כידוע,

את הסיכון לסרטן השד. מכיוון שבזמן ההריון הגוף מפריש מעט מאוד אסטרוגן, הרי שנשים הרות מקבלות "פטור" מחשיפה לאסטרוגן למשך תשעה חודשים. אצל הנזירות ההפסקה הזאת אינה קיימת, ומכאן הטענה שהן חשופות בחייהן לרמות גבוהות יותר של אסטרוגן.

 

כיום יודעים שזו לא הסיבה היחידה. מחקרים אחרונים בתחום מוכיחים שלעצם קיום יחסי המין יש תפקיד במניעת סרטן, כי בזמן המגע המיני והאורגזמה משתחררים בגוף כמות מוגברת של הורמונים ושאר חומרים מיטיבים שיש בכוחם למנוע התפתחות של תאים סרטניים.

 

ד"ר בן-ציון: "ההורמונים שנחקרו הם בעיקר הורמוני המין אסטרוגן וטסטוסטרון וחומרים נוספים שנקראים 'גרוס פקטורס' - גורמי גדילה. מדובר במחקרים ראשוניים ועדיין לא ברור כיצד בדיוק גורמי הגדילה פועלים למניעת סרטן, אבל ידוע שהם מווסתים את התרבות תאי הגוף ומעודדים צמיחה של תאים בריאים. בכך, משערים, הם מסייעים למנוע התפתחות סרטן".

 

ולא רק הנשים יוצאות מהמיטה מחוזקות. לסקס, מתברר, יש קשר גם לשכיחות נמוכה יותר של סרטן הערמונית אצל גברים. מחקר אוסטרלי שהתפרסם לפני כשנתיים הראה, שככל שגבר חווה אורגזמות ושפיכת זרע בתדירות גבוהה יותר (ביחסי מין או באוננות), כך קטן הסיכון שלו לפתח את סרטן הערמונית.

 

במחקר השתתפו 1,079 גברים שסבלו מסרטן הערמונית ו-1,259 גברים בריאים, שמילאו שאלונים על תדירות חיי המין שלהם לאורך השנים. ההשפעה המיטיבה ביותר של שפיכת זרע על מניעת סרטן הערמונית, כך נמצא, מושגת כאשר בשנות ה-20 לחייהם הגברים שופכים בממוצע שבע פעמים או יותר בשבוע.

 

למה ככה? פרופ' גרהאם גילס, מנהל המרכז לאפידמיולוגיה של הסרטן באוסטרליה שעמד בראש המחקר, הסביר בסיכומו: "נראה ששפיכה בתדירות גבוהה מונעת מחומרים מחוללי סרטן, שמגיעים עם הדם לבלוטת הערמונית, להצטבר שם ולגרום לשינויים מסרטנים בתאי הבלוטה".

 

ומה עם שאר תחלואים ומרעין בישין? האם גם הם נכנעים לכוחו המרפא של הסקס? ועוד איך. סקס תורם גם לחיזוק המערכת החיסונית, מה שמסייע בין השאר למניעת מחלות אוטואימוניות (אסתמה, פסוריאזיס, זאבת ועוד, שבהן המערכת החיסונית תוקפת את הגוף), כמו גם שפעת, הצטננויות וריפוי פצעים.

 

יחסי מין סדירים, תשמחו לשמוע, מעלים בדם את רמתם של נוגדנים מסוג אימונוגלובין, המחזקים את התמודדות הגוף. מחקר אמריקאי שנערך בקרב סטודנטים מצא כי אצל נבדקים שקיימו יחסי מין פעם או פעמיים בשבוע, כמות האימונוגלובין הייתה גבוהה ב-30% לעומת אלה שהתנזרו מפעילות מינית או מיעטו בה.

 

וזה עוד לא הכול. "ידוע שכאשר חולים במחלות אוטואימוניות מקיימים יחסי מין סדירים, המחלה אצלם פעילה פחות", אומר ד"ר בן-ציון. "יש לכך סיבה הגיונית. המערכת החיסונית שלנו אמורה לתקוף רק גורמים זרים לגוף, ולכן היא חייבת להבדיל בין ה'עצמי' שלנו לאחרים. אם אדם נמצא הרבה זמן עם עצמו בלבד, המערכת עלולה להתחיל לתקוף אותו".

 

חזור למעלה
מעצים את הרגש

כשאחשוורוש המאוהב הציע לאסתר המלכה "עד חצי המלכות", הוא כנראה היה תחת השפעת אוקסיטוצין - הורמון שמעצים את החשק המיני, מעורר את הרגש הרומנטי ומגביר גם את רגש הנדיבות. לא לחינם זכה ההורמון הרגשני הזה בשלל כינויים מחמיאים, כמו "הורמון האהבה", "הורמון הגיפופים" ו"הורמון הנדיבות".

 

האוקסיטוצין מופרש במוח במהלך הלידה ובזמן הנקה, הוא אחראי להתכווצות שרירי הרחם ולעידוד זרימת החלב מן השדיים, וגם משחק תפקיד חשוב ביצירת הקשר בין האם לתינוקה. בשנים האחרונות נוספה לרשימת מעלותיו גם פעילות מבורכת בקשרים בינאישיים, ובעיקר בקשרים אינטימיים. מתברר כי בזמן התאהבות, מגע אינטימי וריגוש מיני - הפרשתו מוגברת.

 

ניסויים בחולדות גילו כי עידוד הפרשת ההורמון על ידי גירוי חשמלי או כימי מעוררת זקפה אצל הזכרים. אצל בני אדם, לעומת זאת, נמצא כי עוררות מינית מגבירה את הפרשת ההורמון, וכי בזמן אורגזמה עולה רמתו במוח פי

חמישה.

 

"גם גיפופים וליטופים באזורים ארוגניים כמו פטמות, החלק הפנימי של הירך, אוזניים ועורף גורמים לשחרור מוגבר של אוקסיטוצין אצל נשים וגברים כאחד, מה שמגביר את הריגוש המיני ואת התחושה הרומנטית והזוגית", מוסיף ד"ר בן-ציון. "לכן שלב המשחק המקדים חשוב כל כך, וממש לא כדאי לדלג עליו".

 

חוץ מלהציף אותנו ברומנטיקה, האוקסיטוצין יודע לעשות עוד כמה דברים טובים. למשל, לסייע בריפוי פצעים. במחקר שוודי הזריקו החוקרים אוקסיטוצין לחולדות פצועות, וגילו שהפצעים החלימו בקצב מהיר פי שניים לעומת חולדות שלא קיבלו אוקסיטוצין. לא סתם, כנראה, מציעה כל אם מסורה לבנה הדואב נשיקה במקום פלסטר.

 

חזור למעלה
מסלק כאב ראש
אוקסיטוצין, כדאי שתדעו, הוא גם התשובה הניצחת שלכם לתירוץ הנצחי "לא היום, יקירי, כואב לי הראש". חוקרים גרמנים הראו באחרונה שאצל אנשים שמקיימים יחסי מין קבועים, השכיחות של כאבי ראש ומיגרנות קטנה יותר ביחס לאלה שחיי הסקס שלהם אינם סדירים. האם זה אומר שמיגור המיגרנה יכול דווקא לצאת נשכר מסקס משובח?

 

"לא פשוט לעשות אהבה כשיש כאב ראש", אומר ד"ר דניאל דריי, "אבל אם מצליחים, זה משתלם, משום שאחת ההשפעות החשובות של האוקסיטוצין היא היכולת לשכך כאב. העלייה החדה בהורמון

זה במהלך האורגזמה גורמת לשחרור אנדורפינים, שהם חומרים הדומים מאוד במבנה שלהם לסם מורפיום ולמעשה משמשים כמשככי כאב טבעיים, ויכולים להקל על כאבים מכל הסוגים, כולל כאבי מפרקים, כאבי ראש ומיגרנות".

 

את הכישרון המיוחד של האוקסיטוצין לשיכוך כאבים גילתה לפני כעשרים שנה חוקרת אמריקאית בשם ד"ר בוורלי ויפל, זו שחתומה גם על גילוי נקודת הג'י המפורסמת. ויפל מצאה שבזמן אורגזמה נשים יכולות לשאת כאב חזק יותר מפי שניים מאשר במצב רגיל, ועקבה באמצעות מכשיר MRI אחר הפעילות המוחית שלהן ברגע השיא. היא גילתה שבמהלך האורגזמה מופעל מרכז שיכוך הכאב הנמצא במוח התיכון, ומעביר אותות לשחרור אנדורפינים, שמקהים את תחושת הכאב בקצות העצבים.

 

כחקייני מורפיום, האנדורפינים פועלים גם כמרגיעים ומרוממי מצב רוח, ובכך מסייעים למניעת דיכאון ואפילו לריפויו. מחקר אמריקאי שנערך לפני שנתיים הראה שנשים פעילות מינית נוטות פחות לדיכאון.

 

"אצל גברים המצב דומה", אומר ד"ר בן-ציון. "התברר שכאשר מעודדים גברים מדוכאים לקיים יחסי מין, ונותנים להם ויאגרה כדי להמריצם, הם יוצאים מהדיכאון מהר יותר".

 

הממצאים, אגב, מובהקים פחות כשמדובר באוננות, מה שמוכיח שלא רק לאקט המיני ולאורגזמה יש תפקיד, אלא שגם עצם החיבור לבן הזוג עושה לנו טוב. "מעבר לסקס, הקשר האינטימי מקנה משמעות לחיים, ופירושו שיש לנו בשביל מי לקום בבוקר, לעבוד ולהתגעגע. וזה, כמובן, משפיע גם על מצב הרוח שלנו".

 

חזור למעלה
מחליק את העור

את סמנתה, חובבת המין מ"סקס והעיר הגדולה", לא ממש עניינו, מן הסתם, השפעות ההפרשה האסטרוגן והטסטוסטרון נגד דיכאון. אבל את תרומת הסקס למראה העור שלה היא דווקא ידעה להעריך (אף שבמקרה שלה הסקס לא מנע צרות אחרות). מכיוון שלכולנו ברור שאת מראה העור הקורן והזורח של מי שבא/ה מאהבה אי אפשר למצוא בצנצנת, גם לא של הקרם היוקרתי ביותר, ניסו כמה מחקרים לבדוק איך זה עובד באמת.

 

מחקר גרמני שפורסם לפני כשנה הראה שהסקס טוב לא רק לעור הפנים, אלא גם מסייע להיפטר מאחד המפגעים האסתטיים הנשיים המרגיזים ביותר - הצלוליט. החוקרים טוענים שאחת הסיבות לכך היא ההפרשה המוגברת של האסטרוגן, שמסייעת בין היתר גם להתחדשות תאי העור, ובכך עוזרת במאבק נגד שביל קליפות התפוזים המצטבר על הירכיים הנשיות.

 

הורמון נוסף שהפרשתו מוגברת בזמן קיום יחסי מין הוא ה-DHEA שזכה לכינוי "הורמון הנעורים", ואף משמש כאחד מטיפולי האנטי אייג'ינג המוכרים. הורמון זה, שמפרישה בלוטת יותרת הכליה, הוא חומר המוצא להורמוני המין אסטרוגן וטסטוסטרון, והוא משמש סמן ביולוגי לגיל: עם ההזדקנות יורדת רמתו בצורה תלולה. השפעתו מתבטאת בין היתר במראה עור רך וגמיש, וזה בדיוק מה שהעור מאבד כשרמת ההורמון יורדת.

 

"העובדה שליחסי מין יש השפעה מיטיבה על עור הפנים היא לא סוד", אומר ד"ר בן-ציון. "אנשים שעושים יותר סקס רגועים ונינוחים יותר, עורם זוהר, חלק ומתוח, והמראה הכללי שלהם הרבה יותר טוב. עדיין אין לכך די הוכחות מחקריות, אולם המחקרים הקיימים מראים כי במהלך הסקס מוגברת הפרשתם של אסטרוגן, DHEA וגורמי גדילה שמחדשים את תאי העור וממצקים אותו (כפי שכבר הוכח במחקרים על פעילות אירובית), אנדורפינים שתורמים לתחושת הרוגע ועוד".

 

 

חזור למעלה
מחזק את הלב

אם גם אתם נבהלים מסרטים שבהם הגבר חוטף התקף לב בדיוק באמצע סקס סוער, מוטב שתכבו את הטלוויזיה. מחקרים מצביעים על כך שהסקס דווקא מאוד בריא ללב. כך למשל הראה מחקר אמריקאי משנת 2001 שקיום יחסי מין שלוש פעמים בשבוע או יותר מפחית את הסיכון של גברים ללקות בהתקף לב ובשבץ ב-50%.

 

גם כאן מדובר במחקרים ראשוניים, אולם העדויות המצטברות מראות שסקס פועל על הלב בדיוק כמו כל פעילות גופנית - הוא מפתח סבולת לב-ריאה ומשפר את חילוף החומרים ואת פעילות כלי הדם. נוסף על כך, הוא גם מגביר את הפרשתם של הורמונים כמו טסטוסטרון ואסטרוגן, שנחשבים כמפחיתי סיכון למחלות לב.

 

ומה עם מי שכבר סובל ממחלות לב? מחקרים אחרונים מראים שאפילו אחרי התקף לב אפשר לחזור לפעילות מינית רגילה, לעתים בתוך שבועיים. "בעבר נהגו לחשוב שיחסי מין כרוכים במאמץ גדול יחסית, ולכן חולי לב צריכים להימנע מהם", אומר ד"ר אמיתי אלקיים, מנהל המחלקה הפנימית בתל השומר. "אבל מחקרים שנערכו בקרב גברים מבוגרים, שמקיימים יחסי מין עם בנות זוג קבועות, הראו שהשינויים בלחץ הדם ובדופק במהלך הפעילות המינית מתונים בהרבה ממה שחשבו. הדופק בזמן אורגזמה מגיע בממוצע ל-130-120 פעימות בדקה, ולחץ הדם ל-160/90 שינויים לא מאוד גבוהים למאמץ, שמקבילים להליכה במהירות של כחמישה קילומטרים לשעה.

 

"חשוב גם לזכור שהאורגזמה היא אירוע קצר יחסית, כך שרוב האנשים מסוגלים לעמוד בה ללא בעיות קשות. לכן ההמלצה כיום לחולים שעברו אוטם בשריר הלב היא להתחיל לקיים יחסים בתוך שבועיים עד שישה שבועות לאחר ההתקף, תלוי במידת חומרתו. לפני כן מומלץ כמובן לעבור הערכה של הסיכון ולהתחיל בפעילות גופנית, כדי לבנות סבולת לב-ריאה שתאפשר לבצע מאמצים יומיומיים, כולל יחסי מין".

 

מיתוס נוסף שנופץ נוגע לסוגיית ה"מי למעלה, מי למטה". נהוג היה לחשוב שאם הגבר יהיה למטה, הוא יוציא פחות אנרגיה ובכך יקטין את הסיכון להתקף לב. "האמת היא שאין לכך חשיבות", אומר ד"ר אלקיים. "התנוחה איננה משנה באופן מהותי לא את הדופק ולא את לחץ הדם, ולכן גם לא את הסיכון להתקף לב".

 

חזור למעלה
משפר את הכושר

מכירים את המאצ'ו ששואלים אותו אם הוא עושה כושר, והוא עונה בביטול: "לא צריך, אני מתעמל עם אשתי במיטה"? מתברר שהוא לא לגמרי טועה. המגזין Men's Health כינה את הסקס לא מכבר "מכשיר הכושר הטוב ביותר שהומצא מעולם".

 

ואכן, מכל המחקרים גם יחד עולה שאחת התרומות המכריעות של הסקס לטובת הבריאות היא היותו קודם כול פעילות גופנית מומלצת - בדיוק כמו הליכה מהירה או רכיבה על אופניים למשל. מתעצלים להתמיד בפעילות גופנית קבועה? עשו לעצמכם טובה ותתמידו לפחות במיטה. לא שכושר במיטה הוא תחליף לכושר במכון, אבל אפשר בהחלט לראות בו רפואה משלימה.

 

בזמן הסקס, כמו בשעת כושר, משתחררים אנדורפינים, הורמונים שמיטיבים עם התאים ועם הלב, וחומרים שממריצים את חילוף החומרים. אלא שכאן אתם לא רק מחזקים את השרירים, מגבירים את קצב הלב, מוציאים אנרגיה ומפחיתים במשקל - אלא גם נהנים, בטח יותר מאשר על הליכון.

 

אם תחשבו על זה, אין כמעט שריר בגוף שלא מופעל במהלך הסקס - שרירי האגן, הישבן והירכיים, השוקיים, החזה והבטן, הגב, הידיים והכתפיים. וגם ההוצאה הקלורית דומה. במהלך אקט מיני אפשר לשרוף כ-300-200 קלוריות, מה שמקביל בערך לחצי שעת ריצה. ובלי להיתמם, עצלנים יקרים. לא מדובר בשלוש דקות בתנוחה המיסיונרית. כדי לשרוף את הכמות הקלורית הזאת תצטרכו להתאמץ קצת יותר.

 

כמה יותר? "כדי לשרוף 300-200 קלוריות צריך לעשות סקס במשך 30-20 דקות, והכוונה היא לפעילות בתנוחות שדורשות הפעלה של השרירים ומאמץ", אומר ד"ר בן-ציון. "ככל שהתנוחות דורשות הפעלה של יותר שרירים ויותר מאמץ ואנרגיה, כך שריפת הקלוריות והכושר משתפרים. בפעילות מאומצת וסוערת במיוחד אפשר לשרוף אפילו 400 קלוריות בחצי שעה".

 

וכמו כל פעילות גופנית, לא מספיק להשקיע מאמץ מרוכז חד-פעמי. חייבים להתמיד. "סקס של פעם בשבוע לא מספיק כדי להיחשב לכושר גופני", אומר ד"ר דריי. "כדי שיהיה לו אפקט על המשקל, על הבריאות ועל הכושר שלנו, צריך לעשות אותו לפחות פעמיים בשבוע, ורצוי שלוש".

 

ובכל זאת, למרות הדמיון בתוצאות, יש הבדל אחד ניכר בין חדר הכושר למיטה. בעוד שלמכון אתם יכולים אולי להרשות לעצמכם להגיע עם שערות ברגליים ובטרנינג בלוי, הרי שלסקס צריך להתכונן. מתח, עייפות, תזונה לא נכונה, עישון - וכן, גם אסתטיקה לקויה, כל אלה פוגעים ביכולת שלנו ליהנות מסקס ודוחקים את תרופת הפלא הזאת למקום נידח בסדר היום.

 

בארצות הברית הצביע דו"ח של מכון קינסי על כך שזוגות רבים כמעט אינם מקיימים יחסי מין. ובאמת, למה כבר אפשר לצפות כשהסקס הופך לקוויקי זריז אחרי חדשות חצות, כששניכם כבר מוטלים תשושים על הכרית ומחשבים כמה זמן נותר לכם לישון? עם כל הרצון, ויש רצון, להפוך את המיטה לחדר הכושר האולטימטיבי, צריך לעזור לסקס לעזור לכם.

 

כצעד ראשון, ממליצים המומחים, פנו לסקס מקום מכובד באג'נדה היומית שלכם. אל תחכו לרגע האחרון של היום. כל הטיפים המוכרים - מוזיקה טובה, נרות, יין ושמנים ארומתיים - כולם טובים ונכונים, ויעזרו לכם להפחית את המתח, להיכנס לאווירה ולהשקיע במשחק המקדים (שאסור לוותר עליו, זוכרים?).

 

"כדי שיהיה אפשר לעשות כושר במיטה, צריך קודם כול להיות בכושר", אומר ד"ר בן-ציון. "מי שלא צועד או לא עושה פעילות גופנית כלשהי, לא יעשה גם סקס. גם משקל עודף פוגע מאוד ביחסי המין. לא רק בגלל רמת הביצועים, כמו בגלל הדימוי העצמי החיצוני הירוד שנלווה להשמנה. לכן חשוב מאוד להקפיד על כושר גופני, על תזונה נכונה ועל מראה גוף אסתטי".

 

חזור למעלה
הגישה האלטרנטיבית

בעוד שהמחקר הרפואי מוכיח שכמה שיותר אורגזמות יותר בריא, גישות אלטרנטיביות, כמו הטאו והטנטרה, טוענות שבאורגזמות, לפחות אלה של הגבר, כדאי דווקא לחסוך.

 

"על פי התורות הסיניות, המיניות משתמשת באנרגיה שנקראת ג'ינג, שהיא אחד המקורות של אנרגיית החיים, הצ'י", מסביר גדעון בן ישראל מקיבוץ ענבר, מדריך לשיטת הטאו המרפא. "אנרגיה זו

קשורה לאיברי המין ולפריון, ואם לומדים לשמור עליה בגוף, היא מאפשרת לשמור על העלומים ואפילו לרפא מחלות.

 

"כדי לעשות זאת, הגבר צריך ללמוד להגיע למין ללא פליטה, לפחות ברוב המקרים, וכך הוא יכול למחזר את האנרגיה של הזרע בתוך הגוף. מין שמלווה בפליטה מחליש בסופו של דבר את האנרגיה המינית, וכשהיא נגמרת, גם האנרגיה הדרושה לבריאות נחלשת. גם הנשים על פי תורות אלה מאבדות אנרגיה, אבל אצלן זה קורה במהלך המחזור החודשי.

 

התורה הטאואיסטית גורסת שעשיית אהבה היא עניין של איכות ולא של כמות. כשעושים מין תכוף ושופכים לעתים קרובות, ממשיכים להיות רעבים למין והחוויה המינית הופכת למעין מזון מהיר, שאף פעם לא שבעים ממנו. לעומת זאת, מין איכותי וטוב הוא כמו אוכל משובח ומזין".

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסנת רום
סקס. לחיים!
צילום: אסנת רום
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים