שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  השומן בגופנו: כמה עובדות מעניינות

  כמה עובדות מעניינות על האויב האולטימטיבי של כולם - השומן. למה נשים מלאות יותר בשומן, באיזה גיל נרגיש שינוי באחוזי השומן, ומהו הטווח הבריא עבורך בכל מה שקשור לאחוז השומן

  משרד הבריאות הכריז על מלחמת חורמה בהשמנת יתר של הישראלים, מצרכי הדיאט הולכים וממלאים את המדפים, ואנחנו ממשיכים במאבק על כל קלוריה. מומחי חברת Tanita, יצרנית מד המשקל המודד גם את אחוזי השומן, מציגים עוד כמה נתונים מעניינים על מה שמנפח כל חלקה טובה בגופנו:

   

  השומן הוא שכבה המצויה מתחת לרקמת העור. אצל גברים יש לשומן נטייה להצטבר באזור מרכז הבטן, ואילו אצל נשים מצטבר השומן באגן הירכיים ובישבן.

  לשומן הגוף תפקיד חשוב בהיותו מחסן האנרגיה של הגוף. בשעת מצוקה מפרק הגוף קודם כל את השומן, היוצר אנרגיה זמינה.

   

  לנשים יש אחוז שומן גבוה באופן מובהק בהשוואה לגברים. ההבדל נובע מאיזון הורמונלי שונה בשילוב מבנה פיזיולוגי ייחודי של הנשים, שאמור להתאים למצבי הריון, לידה והנקה. אחוזי השומן משתנים גם בהשפעת הגיל, כיוון שמסת השריר משתנה (פוחתת) במקביל לעלייה בגיל (בעיקר החל מגיל 40).

   

  הטווח שנחשב לתקין בקרב גברים הוא 10%-20%. כשמדברים על מתחת ל-10% מתייחסים בדרך כלל לגילאי ה-20 או על ספורטאים מקצועיים. אצל נשים אחוזי השומן נעים בטווח של 20%-30%, כשירידה מתחת ל-20% בדרך כלל מתאימה רק לספורטאיות מקצועיות ולא מומלצת לכלל האוכלוסייה.

   

  המפתח לקשר בין שומן לסרטן שד הוא כנראה אסטרוגן. שומן מעלה את משקל הגוף ומעלה בו גם את מספר תאי השומן. תאים אלה מפרישים אסטרוגן ואסטרוגן גבוה בגוף הוא גורם סיכון משמעותי לסרטן השד. מבין כל הספורטאים – אחוזי השומן הנמוכים ביותר נמצאו בקרב מפתחי הגוף. הערכת אחוז השומן כמדד להשמנה היא חשובה ביותר, מכיוון שהיא מדויקת יותר מאשר שימוש בנתוני גובה ומשקל בלבד.

   

  ישנן דרכים אחדות למדוד את אחוז השומן בגוף. האחת היא באמצעות מצבט מיוחד המודד את עובי העור ושכבות השומן תחתיו. שיטה נוספת היא מדידה באמצעות משקל אלקטרוני הנותן מידע על המשקל, אחוזי השומן וכמות נוזלי הגוף.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים