שתף קטע נבחר

בוטלה עסקת הפלקון

בעקבות איומי האמריקנים כי יקצצו את הסיוע לישראל הודיע ברק לקלינטון: נבטל עסקת מטוסי הפלקון עם סין

ישראל הודיעה אתמול (יום ד') באופן רשמי לארצות הברית ולסין כי היא מבטלת את עסקת מכירת מטוסי הריגול מסוג פלקון. ראש הממשלה, אהוד ברק הודיע זאת אתמול לנשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, בפסגת קמפ דיוויד.
ביטול העסקה הגיע לאחר סדרת דיונים עם האמריקנים, שהתנהלו בשבועות האחרונים. ברק שיגר אתמול מכתב לנשיא סין, בו הביע את צערו על כך שישראל לא תוכל להמשיך בביצוע העסקה. במכתב נאמר: "ישראל מקיימת כעת שיתוף פעולה הדוק עם ארה"ב, במאמץ להגיע להסכם שישרת את האינטרסים הקיומיים של ישראל. ההחלטה התבצעה על רקע הרצון להידוק היחסים האינטימיים בין ישראל לממשל ולקונגרס בארה"ב, בתקופה זו של דיוני הפסגה. ישראל תמשיך לנסות לבצע את העסקה, אך רק תוך שיתוף פעולה הדוק עם האמריקנים. ישראל מייחסת חשיבות גדולה ליחסים עם סין ותמשיך לנסות לפתח אותם גם בדרכים אחרות".
האמריקנים איימו כי במידה ועסקת הפלקון תצא לפועל, יקוצצו 250 מליון דולר מהסיוע הצבאי לישראל. לישראל נאמר, כי גם אם יוחלט על הסכם עם הפלסטינים בקמפ דייויד, האמריקנים לא יסייעו כספית ליישומו עקב מכירת המטוסים לסינים.
בעקבות האיומים, נקלע ברק למצב בעייתי, כשדן על ההסכמים ללא הבסיס הכספי ליישומם. כאמור, בעקבות הלחץ האמריקני החליט ברק לבטל את העיסקה.
דובר הבית הלבן, ג'ו לוקהארט, אמר בתגובה כי ארה"ב מקבלת בברכה את החלטת ישראל לבטל את העסקה. "אנו שבעי רצון מכך שהישראלים התחשבו בדאגתנו בסוגיית הבטחון כאשר קיבלו את החלטתם", אמר לוקהארט.
מנגד, הביעו גורמים בתעשייה האווירית בישראל כעס על ביטול העסקה, וטענו כי היא תפגע קשות בפעילות החברה.

לפנייה לכתב/ת
ארכיון YNET
פלקון. לא ימריא לסין
ארכיון YNET
מומלצים