שתף קטע נבחר

חנן גולדבלט הואשם באונס תלמידותיו

שני סעיפי אישום מייחסים לו עבירות אונס ושלושה - מעשים מגונים. הפרקליטות: "הוא ביצע את העבירות בנערות אותן לימד בדרכי מרמה מתוחכמות ושיטתיות". הפרשה נחשפה לראשונה ב"ידיעות אחרונות"

אונס, נסיון לאונס במרמה, מעשי סדום במרמה, מעשים מגונים בקטינות תוך ניצול יחסי מרות, קבלת דבר במרמה ונסיון לקבל דבר במרמה. אלה הסעיפים בהם הואשם הבוקר (יום א') השחקן חנן גולדבלט. בית המשפט המחוזי בתל-אביב האריך את מעצרו של גולדבלט בשבוע לצורך דיון בבקשת הפרקליטות למעצר עד תום ההליכים. הפרשה נחשפה לראשונה בעיתון "ידיעות אחרונות".

 

עורך דינו, ששי גז, אמר כי "כלל לא צריך היה להיות מוגש כתב אישום וכי מדובר בעלילה ובנשים מתוסכלות שנכשלו בקריירת המשחק שלהן". כתוצאה מכך פרצו שתיים מהמתלוננות בבכי. לאחר מכן, צעק אחד מחבריו של גולדבלט לעבר את המתלוננות "זונה, רצית להיות שחקנית והצלחת". בנו של גולדבלט הרחיק אותו מהמקום וביקש ממנו להפסיק.

 

מכתב האישום, שהוגש בבית משפט המחוזי בתל-אביב, עולה כי "גולדבלט ביצע את העבירות בקטינות ובצעירות אותן לימד משחק, במהלך שנים ארוכות, תוך ניצול מעמדו ובהשגת הסכמתן לביצוע המעשים בדרכי מרמה מתחוכמות ושיטתיות". מדובר בשני אישומים על עבירות אונס ושלושה על ביצוע מעשים מגונים.  

 

באישום הראשון והחמור מכולם נאשם גולדבלט באונס של נערה בת 16 בשנת 1998, כאשר הנערה פנתה לסוכנות לפרסום, משחק ודוגמנות "סטטוס" בתל-אביב וביקשה להתקבל כדוגמנית בסרטי פרסומת. במסגרת הליך הרישום הוצע לה להשתתף בקורס משחק אצל גולדבלט, במהלכו הוא הציע לה לשחק בהצגה שהתקיימה שבוע לאחר מכן.

 

לפי האישום, לאחר ההצגה הוא שיבח אותה ואמר לה כי יש לה פוטנציאל לשחק בסרט שהוא כותב וסיפר לה כי התסריט עוסק במשפחה שבה מתפתח קשר של גילוי עריות בין האב לבתו הקטינה, לאחר שהאם נהרגת בתאונת דרכים. גולדבלט אמר לה כי הוא מתכוון לשחק את האב וכי היא אמורה לשחק את בתו ולכן עליהם לעבוד על הסרט בביתו, שם נמצא התסריט וציוד הצילום. שם, כך צויין באישום, אמר לה שיבדוק אם היא "עוברת מסך".

 

באותה תקופה נוצר קשר חם בין משפחתה של הנערה לגולדבלט, שאף הגיע לבית הוריה. בכתב האישום נכתב כי בפעם הראשונה שבה נפגשו השניים ביחידות שאל אותה גולדבלט האם לדעתה היא תעמוד בסצינה של קיום יחסי מין בין אב לבתו ואמר לה כי "לאחר שתעבור את זה הסרט כבר יעבור לה בקלות". בפעם הבאה שהגיעה לביתו הוא הפעיל את המצלמה והורה לה להחליף את החולצה שלה לחולצה שלו. במהלך השיחה ביניהם היא אמרה לו כי היא אינה מתכוונת "לפתוח רגליים כדי לקבל תפקיד" ואז גולדבלט אמר לה כי היא כבר קיבלה את התפקיד. 

 

בפגישה נוספת ביניהם, הנערה נכנסה עמו למיטה לצורך החזרות על הסרט, שם הוא הפשיט אותה, כאשר הוא מדבר איתה על התסריט ואומר לה שהוא לא מתכוון לשכב איתה ולכן אין לה מה לדאוג. לפי האישום, הוא לא הפסיק במעשיו גם כאשר היא שכבה במיטה, חסרת אונים. הוא החל להתחכך בה ואז אנס אותה. לאחר מכן היא החלה לבכות ואמרה לו כי היא רוצה ללכת הביתה והוא אמר לה שהיא הייתה מצויינת ושלא תהיה לה בעייה עם הסצינה. לאחר מכן הסיע אותה לביתה ובמהלך הנסיעה ביצע בה מעשים מגונים, כאשר הוא מכריח אותה לגעת באיבר מינו.

 

לטענת הפרקליטות הוא ביצע את המעשים בנסיבות מחמירות, במרמה, כשהוא מנצל את מעמדו המיוחד כלפי הנערה שנתנה בו אמון ועל כך הוא נאשם באונס, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומעשה מגונה. 

 

באישום השני מיוחסות לגולדבלט עבירות של אונס ומעשה סדום, כאשר טען בפני המתלוננת, אז בת 20, כי "היא צריכה להתאמן על סצנות מין אמיתיות". מכתב האישום עולה כי הוא ניהל בנוכחותה שיחת טלפון עם אדם אותו כינה "ניק", לכאורה במאי טלנובלה, שסיפר למתלוננת שהוא "רוצה שחקנית נועזת שתעשה סקס באמת ושהיחסים בינה לבין גולדבלט יהיו אמיתיים". עוד נכתב כי לאחר שהסכימה המתלוננת לקיים עמו יחסי מין בפעם הראשונה, הוא אמר לה כי היא "לא מפסיק טובה" ולכם עליהם לקיים יחסי מין בשנית.

 

"דפוס חוזר של עבירות"

 

בבקשת הארכת המעצר טענה התובעת, רקפת מוהר, כי בידי המשטרה העדויות המפורטות של המתלוננות וכן עדויות של בני משפחה וחברים של כל אחת מהן, התומכות בגרסאות שלהן ומעידות על מצבן הנפשי בסמוך לביצוע העבירות ועל ההתחבטויות שלהן בטרם החליטו להתלונן במשטרה. 

 

הפרקליטות טוענת כי מעדויותיהן של המתלוננות נלמדת השיטה המתוחכמת והעקבית בה נהג גולדבלט וכן עדויות של אנשי מקצוע מתחום המשחק המלמדות על אופן ביצוע חזרות לקראת מבחני במה ושוללות אפשרות של חזרות "אמיתיות" על סצינות של מגעים מיניים בין שחקנים. לטענת הפרקליטות "מדובר בעבירות שיש בהן דפוס התנהגות חוזר, כאשר גולדבלט הפיל ברשתו מספר גדול של צעירות מבלי שבחל באמצעים על-מנת להשיג את מבוקשו ולכן קיים יסוד סביר כי ימשיך לסכן את ביטחונן של נערות צעירות נוספות".

 

שמונה תלונות, שתיים התיישנו

 

בסך הכל חוקרת המשטרה שמונה תלונות. על שתיים ויתרו בשל התיישנות. מבין שש המתלוננות החדשות, רובן היו נערות בעת שבוצעו בהן העבירות לכאורה. בשניים מהמקרים - ביחס לתלונות שהגישו נערות בנות 14 ו-16 - מצאה פרקליטות מחוז המרכז ראיות לכאורה להגשת כתבי אישום, אולם חל עליהן חוק ההתיישנות. ממשרד המשפטים נמסר כי אשר לשאר התלונות - ארבע במספר - לא חלה התיישנות. מבין שש התלונות שהוגשו נגד השחקן, ארבע נוגעות לחשד למעשים מגונים ושתיים מתייחסות לאונס.  

 

ראש אגף החקירות של משטרת מרחב דן אמר: "הוא היה מפתה אותן להגיע לביתו ואומר להן שיסדר להן תפקיד בטלנובלה, וכאשר הגיעות אליו הביתה, הוא היה מציב מצלמה, כביכול מצלם אותן וביקש לעשות איתן סצינה של בת המפתה את אביה. ידוע לנו שיש עוד נערות שנפלו קורבן, אולם לא הצלחנו להגיע אליהן".

 

 "מדהים לראות עד כמה השיטה זהה ומראה על מסוכנות וסדרתיות. מדובר על אותו תסריט שבמשך 15 שנה החשוד לא מצא שחקנית שתתאים לו לאותה סצינה. הוא היה אומר להן שיהיו כוכבות בטלנובלה ופוגש אותן בדירות שהוא טען שהן שלו. הוא אף פעם לא לקח כסף עבור אותם שיעורים וחזרות והיה יוצר קשר עם ההורים ורוכש את ליבם, ואומר להם שיש לבנותיהם פוטנציאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
גולדבלט בהארכת מעצרו
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אחת המתלוננות (משמאל)
צילום: אבי כהן
מומלצים