שתף קטע נבחר

הכיפה תהיה ראש גשר

לא נתנצל עוד בפני תל-אביב או בני-ברק. נעודד את בנינו ליזום חברות היי-טק, נדרוש העדפה מתקנת בצבא, נגיע להנהגת המדינה

למה מקיאה הארץ אותנו, חובשי הכיפות הסרוגות? היכן טעינו בדרך? הימים קשים, העיניים דומעות והלב שבור. זה בדיוק הזמן בו חייבת הציונות הדתית לשנות את דרכיה. לא עוד היסגרות שבטית בדומה לשכננו הערבים, לא עוד זלזול באחר ובשונה, לא עוד שימת דגש רק על מצוות הדת, לא עוד מדדי דתיות. דרושה פתיחות כללית, מושלמת. מעתה, אנו לא עוד גשר - אלא ראש גשר.

 

לא נתנצל עוד בפני השמאל על שאיננו "ציוניים" מספיק, או בפני החרדים על שאיננו "דתיים" מספיק; לא נתרגש יותר ממה שכותבים ברנע, דנקנר או "המודיע", ממה שחושבים בצפון תל-אביב או בבני-ברק. לא ניתן עוד שביום בו זורקים יהודים מביתם, הבורסה תעלה. ש-10 מתוך 11 שופטי בית-המשפט העליון יחליטו כי ארץ ישראל היא שטח כבוש. ושלא יהיה אפילו ערוץ תקשורת אחד המגיע לכלל תושבי ישראל שמציג את עמדותינו.  

 

הגיע הזמן להיות מה שאנחנו: ציונות דתית לאומית המשלבת תורה עם עבודה, תורה עם דרך ארץ, תורה עם מדע, תורה עם משפט, תורה עם כלכלה. הגיע הזמן לשנות את מטרותינו: לא עוד רק התיישבות וחקלאות וצבא, אלא מעתה חברות כלכליות, ערוצי תקשורת ובתי משפט לצדק. יש לנו דרך אמיתית, והגיע הזמן שנהיה גאים בה. הגיע הזמן ש-300 אלף האיש שהגיעו לכיכר בתל-אביב יבינו כי הם ציבור איכותי, שצריך להנהיג את העם.

  

זה מצריך כמובן שינוי מחשבתי עמוק, פתיחת שורות והרחבת מעגלים. לא עוד יישובים דתיים לאומיים בלבד, לא עוד בתי-ספר, ישיבות ואולפנות לילדינו בלבד. אנו חזקים מספיק להיפתח, והוכיח הנוער שלנו לאורך כל התקופה האחרונה שהוא חזק דיו בדרכנו.

 

עלינו להקים או לרכוש חברות כלכליות, שייקחו נתח נכבד מהכלכלה הישראלית. לעודד את בנינו ליזום חברות היי-טק. לגייס משקיעים מכל העולם - יהודים ושאינם יהודים - להשקיע בחברות שהמוסר שלהם נשאב מהתנ"ך. עלינו ליצור או לקנות ערוצי תקשורת שיעבירו את המסר שלנו. לשלוח את ילדנו לעשייה בתחום הזה כשליחות. עלינו לעמול למינוי שופטים חובשי כיפות, שאינם מפחדים משלטון העריצות של השמאל. להציע את דין התורה על-ידי הקמת בתי-דין תורה כאלטרנטיבה לבתי המשפט, וליצור אווירה כזאת שעורכי דין ירצו לדון בפניהם.

 

במישור הפוליטי, יש למצוא את הדרך הטובה ביותר לשינוי ההנהגה ושיטותיה, תוך צירוף כוחות נוספים לצדנו. עלינו להרחיב את המעגל ולצרף יחדיו דתיים לאומיים עם יהודים מסורתיים ועם יהודים יוצאי ברית המועצות לשעבר. זהו כוח המהווה למעלה מ-60% מהעם, שילוב שיאפשר לנו להגיע להנהגה. המפה הפוליטית בעוד עשור תשתנה מהותית, ועלינו להיות בעלי נוכחות משמעותית במפה החדשה.

 

באשר לצבא, על ראשיו להוכיח לנו כי בנינו רצויים בקרבו על-ידי העדפה מתקנת, של מינוי קצינים דתיים לתפקידי מפתח בכל הרמות - מאלופים ביצועיים דרך אוגדונרים וכלה במח"טים. על הרמטכ"ל לצאת מיידית בהכרזה כי בני הציונות הדתית רצויים בשורותיו, כולל אלה שזרקו צבע על שוטרים וחיילים. מעבר לכך, לא נפחד עוד מהצפוי לילדינו, בוגרי מערכת חינוך מפוארת שלנו, באם ישרתו ביחידות מעורבות של בנים ובנות. נהפוך הוא: נתנדב שהם, שחונכנו לכבד את כבודה וצניעותה של האשה, ישרתו ביחידות כאלו, כי רק הם ישמרו על כבודן של החיילות. 

 

הצלחה במשימות אלו מצריכה הנהגה חדשה. אני קורא לדור המנהיגים והרבנים הנוכחי, אנא, עשו כמעשה משה שהשכיל להעביר את שרביט ההנהגה ליהושע לפני הכניסה לארץ ישראל, ביודעו כי בה נדרשת צורת הנהגה שונה מזו שהייתה נהוגה בשנות הנדודים במדבר. אנו צריכים כיום מנהיגים ורבנים שיודעים כי אנו לא מיעוט נרדף יותר הנסמך לשולחנם של אחרים, אלא ציבור איכותי שיש בכוחו וביכולתו להנהיג את העם.

 

אלו מטרות קשות להשגה ויידרשו לנו שנים רבות להגשימן. אך כפי ששרנו עשרות פעמים בחודשים האחרונים, "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה". יש לנו הכוחות לנצח ולזכור כי מהיום, אנו ראש גשר.

 

חמי ראם, תושב מרכז שפירא שקלט בני-נוער מגוש קטיף

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עוקרים אנשים והבורסה עולה: נווה דקלים
צילום: ירון ברנר
מומלצים