שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך מפחיתים הסיכוי לסרטן הערמונית ללא תרופות

  חוקרים בארה"ב מצאו כי תזונה דלת שומנים מפחיתה את התפשטות הגידול הסרטני בבלוטת הערמונית, הגידול השכיח ביותר בקרב גברים מבוגרים בישראל

  דיאטה קיצונית דלת שומן עשויה למנוע את התפשטות סרטן בלוטת הערמונית, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה. המחקר יפורסם בגיליון הקרוב של כתב העת Urology.

    

  במחקר שהוביל ד"ר דין אורניש נבדקו 93 גברים הסובלים מגידול ראשוני בבלוטת הערמונית. הנבדקים עברו משטר דיאטה קפדני שבמסגרתו הוגבלה צריכת השומן לכדי 10% מסך הקלוריות היומי הכולל, ושולבו פעילות גופנית ושיטות הרגעה כמו יוגה.

    

  בעוד שמרבית הנבדקים החליטו שלא לעבור טיפול הקרנות או כימותרפיה כנגד הגידול הסרטני, חזרו בהם שישה מהנבדקים בקבוצת הבקרה שהמשיכה בצריכת המזון הרגילה, והחליטו לעבור את הטיפולים.

    

  מחצית מהנבדקים טופלו תחת משטר הדיאטה דלת השומנים, האחרים נתבקשו להמשיך בצריכת המזון הרגילה שלהם. הנבדקים נשלחו לבדיקות דם שמדדו את רמת הסמן PSA העוקב אחר התקדמות הגידול הסרטני.

    

  לאחר שנה התברר כי רמות ה-PSA ירדו בשיעור של 4% בקבוצת הדיאטה, בעוד שאצל הנבדקים האחרים שהמשיכו בתזונה הרגילה, עלתה רמת ה-PSA ב-6%. לדברי החוקרים, ההפרש הזה אינו גדול, אך הוא משמעותי סטטיסטית, ולפיכך בכוונתם להמשיך ולעקוב אחר השינוי ברמות הללו.

    

  "זה משעשע שאנשים טוענים כי הם מתקשים בדיאטה", אמר ד"ר אורניש, "האם סרטן ערמונית זה פחות קשה? דיאטה אינה מומלצת כתחליף לטיפול בסרטן אלא כתוספת לו. תופעת הלוואי היחידה בדיאטה היא הרגשה טובה ואף מניעת מחלות לב, גם במקרה שהיא לא תסייע להילחם בסרטן הערמונית".

    

  סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר אצל גברים מבוגרים, והגורם השני בשכיחותו לתמותה, לאחר סרטן הריאה. בישראל חיים כיום כ-30 אלף חולי סרטן הערמונית.

  פורסם לראשונה 23/08/2005 09:20
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השפעה רבה לתזונה ולפעילות גופנית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים