שתף קטע נבחר

עכשיו זה מדעי: הומיאופתיה אינה משפיעה על הגוף

בהתקפה חסרת תקדים, ובהסתמך על 110 מחקרים מהשנים האחרונות, קובעים היום מומחים בכתב העת היוקרתי Lancet כי להומיאופתיה אין כל השפעה על הגוף, ואין בכוחה לרפא מחלות

האם הגיע קיצה של ההומיאופתיה? במאמר שעורר הדים הבוקר, ובהסתמך על 110 מחקרים שנערכו ברחבי העולם בשנים האחרונות, קובעים מומחים בכתב העת היוקרתי The Lancet כי להומיאופתיה אין כל השפעה על גוף האדם, ואין בכוחה לרפא מחלות.

 

החוקרים מאוניברסיטת ברנה שבשוויץ קבעו, לאחר עיבוד הנתונים שנאספו במחקר, כי השפעתה של ההומיאופתיה היא כהשפעת גלולות דמה ללא חומר פעיל (פלצבו), וכי אין בכוחה להביא לשינוי כלשהו בתהליכים הגופניים של גוף האדם.

 

דומה בדומה יירפא

 

ההומיאופתיה קיימת כבר 200 שנה. היא מתייחסת לאדם כשלם, ומטפלת באדם כמכלול. לדברי ד"ר מוטי לוי, מנהל כללית רפואה משלימה, התרופה ההומיאופתית מחזקת את הגוף ומפעילה את כוחות הריפוי הטמונים בו, כדי שיוכל להתמודד עם מחוללי המחלה השונים.

 

ההומיאופתיה מבוססת על חוק הדמיון, לפיו חומר שיכול לגרום להופעת סימטפומים אצל אדם בריא, מסוגל לרפא סימפטומים דומים באדם חולה. לוי מסביר עוד כי עיקרון נוסף בבסיס ההומיאופתיה קובע, כי יש לתת מינון מינימלי של תרופה הומיאופתית כדי להשיג השפעה מירבית ללא כל תופעות לוואי. התרופות ההומיאופתיות עשויות חומרים שנמהלו באופן סדרתי פעמים רבות.

 

בתי-החולים אימצו את המגמה

 

בשנים האחרונות חלה פריחה שיווקית נרחבת בתחום הרפואה המשלימה, כשקופות-החולים ובתי-חולים גדולים הקימו מחלקות לטיפול ברפואה משלימה תחת חסותם. בין הגופים הללו ניתן למנות את כללית רפואה משלימה, מכבי טבעי, בית-החולים איכילוב, ורבים אחרים. באופן זה, ניתנה לגיטימציה לכאורה לפעילות האלטרנטיבית הזו, כשהמטופל מניח כי אם הטיפול מבוצע תחת מוסד רפואי מוכר, הרי שהוא בטוח ויעיל.

 

אלא שכבר שנים רבות טוענים אנשי רפואה ומדע כי הריכוז של התרופות ההומיאופתיות (המכונות "רמדי" בשל האיסור לכנותן תרופה) הוא כה מזערי, פחות ממיליונית מתרופה רפואית, עד שאין לו כל יכולת להשפיע בצורה כימית, או פיזיקלית על המתרחש בגוף האדם.

 

בשנת 2002 הבטיח האמריקני ג'יימס רנדי פרס על סך מיליון דולר לכל מי שיוכל להוכיח, תחת בקרה במעבדה, כי הומיאופתיה אכן מסוגלת לרפא אנשים. עד היום אף הומיאופת לא הצליח להוכיח זאת במעבדתו. גם חברות התרופות המממנות את מרבית המחקרים הרפואיים בעולם, אינן ששות לתמוך כלכלית במחקרים על תרופות הומיאופתיות, בעיקר בשל היעדר ההוכחות המדעיות ליעילותן.

 

לא עוזרת לאסתמה ולאלרגיות

 

במחקר החדש התבססו החוקרים על 110 מחקרים, בהם נבדקה ההומיאופתיה לטיפול במחלות שונות ובהן אסתמה, אלרגיות, מחלות שריר ומחלות של מערכת העיכול. בכל המחקרים הגדולים שנסקרו לא נמצאה כל השפעה של הטיפול ההומיאופתי על מהלך המחלה. החוקרים קבעו כי על המטפלים להודות חד משמעית כי ההומיאופתיה חסרת כל יתרון רפואי. 

 

אשתקד הורה שר הבריאות דני נוה על מינויה של ועדה ציבורית שתנסח חוק מסגרת ראשון למיסוד הרפואה המשלימה בישראל. לדברי נוה, תחום הרפואה המשלימה נשאר פרוץ ללא בקרה ופיקוח במשך שנים. החוק צפוי לכלול מועצה ארצית לרפואה משלימה, הסדרת רשיון מקצועי למטפלי רפואה משלימה, תהליך הכרה בבתי ספר וקביעת קריטריונים למקצוע הרפואה המשלימה המתאים לרישוי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי גל
הומיאופתיה. ריכוז אפסי חסר השפעה
צילום: איתי גל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים