שתף קטע נבחר

פלורידה: "קטרינה" הותירה 7 הרוגים ונזק רב

סופת ההוריקן "קטרינה" פוקדת מאז יום חמישי את דרום מדינת פלורידה בארה"ב. שבעה בני אדם נהרגו ולמעלה ממיליון בתים ובתי עסק נותקו מרשת החשמל. המושל, ג'ב בוש, הכריז על המדינה כעל אזור מוכה אסון ושוטרים נפרסו בצמתים על מנת לכוון את התנועה ולמנוע ביזה

שבעה בני אדם נהרגו ונזק רב גרמה לרכוש ציבורי ופרטי סופת ההוריקן "קטרינה", הפוקדת את פלורידה שבדרום-מזרח ארה"ב, כך דיווחו אמש (יום ו') כלי התקשורת בארה"ב. "קטרינה" הגיעה לחופיה הדרומיים של פלורידה בליל יום חמישי והותירה למעלה ממיליון בתים ועסקים ללא חשמל.

 

הסופה "קטרינה", שתחילה הוגדרה כסופה "רמה 1", התחזקה מאז והועלתה הלילה ל"רמה 2", עם רוחות במהירות של 160 קמ"ש. לפי התחזיות, היא עלולה להתחזק במהלך סוף השבוע במפרץ מקסיקו. חזאים אמרו כי הסופה עלולה להגיע גם לרמות מסוכנות יותר.

 

מנהל הרדיו הישראלי בפלורידה, אריק לב, הנמצא בפורט לודרדייל הסמוכה למיאמי אמר הלילה ל-ynet: "הסופה הגיעה לשיאה אתמול בלילה, באזור שלנו, ולפני כמה שעות ראינו את תוצאותיה ואת הנזק. היא פקדה את שני המחוזות הגדולים, דייד ובראווארד, שבין הערים מיאמי לפורט לודרדייל. זהו גם האזור שבו מרוכזים ישראלים ויהודים רבים ולמעשה אחת מהקהילות הישראליות הגדולות בעולם".

 

"הסופה הגיעה אלינו מאיי הבהמה, תחילה היא נעה דרומה ואז המשיכה לאזור איי הקיז (keys), שרשרת של איים הממשיכה דרומה עד לקי ווסט - הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב. הנזק שנגרם גדול, ואני מדבר על למעלה ממיליון בני אדם החיים עכשיו ללא חשמל", אמר לב. "אני גר ליד תחנת חשמל, אז יצא שאנחנו הסתדרנו. אנחנו גם מחזיקים כאן גנרטור, בשביל הרדיו. אך עמודי וחוטי חשמל רבים עפו, עצים נעקרו. אצלנו בבניין עץ בן 100 שנה שחצי ממנו עף. גגות עפו, צריחים של כנסיות".

 

"ברוב חלקי הערים מיאמי ופורט לודרדייל אין חשמל, הרמזורים לא עובדים. בכל צומת נראים שוטרים שמכוונים את התנועה. צוותי חברת החשמל נראים מחברים את החשמל. אך האמריקנים ממושמעים, אין כאן היסטריה, האנשים מתורגלים", אמר לב.

 

מושל פלורידה ואחיו של הנשיא, ג'ב בוש, הודיע על מצב חירום במדינה ועל היותר אזור מוכה אסון. אתמול אמר: "יש לנו לפחות שלושה ימים עד שהסופה תכה שוב. משמעות הדבר שמשפחות באזור פנהנדל (בצפון-מערב פלורידה) צריכות לשוב ולנקוט באמצעי הזהירות". העדכון האחרון שהגיע מרכז ההוריקן הלאומי של ארה"ב לגבי "קטרינה" מיקם את הסופה כמאה קילומטרים צפון-מערבית לקי ווסט, עם רוחות של למעלה ממאה קמ"ש. החשש הוא כי הסופה תתחזק מעל למפרץ ותשוב ותכה, הפעם בצפון פלורידה.

 

לדברי לב, ההכרזה על מצב חירום נועדה בעיקר למנוע העלאת מחירים של מוצרים ושירותים החיוניים בשעת חירום. בינתיים, מלבד החשמל שנותק במיליון בתים ועסקים, נפסקה עבודת הדואר וגם משרדי הממשלה נסגרו.

  

וביפן: סופת טייפון

 

לפחות אדם אחד נהרג וארבעה נפצעו כתוצאה מהגשמים העזים והרוחות שהביאה

 עמה סופת הטייפון שפקדה את מרכז יפן, כך מסרו גורמים רשמיים. עם רוחות במהירות של כ-90 קמ"ש, נע הטייפון צפון-מזרחה כשהוא "מפספס" את הבירה טוקיו אך פוגע בעיר צ'יבה, כ-50 ק"מ מטוקיו.

 

גם בצ'יבה נגרמו ניתוקי חשמל כתוצאה מהסופה, אך הפעם "רק" בכמה אלפי בתים. 54 בני אדם נאלצו לעזוב במהלך הלילה את ביתם ולעבור ללון במקלט ציבורי. עם עלות השחר, החשמל חובר מחדש והתושבים חזרו אל בתיהם. בסך הכל, 30 בתים הוצפו ושבעה מפולות בוץ נגרמו כתוצאה מהסופה.

 

סייעה בהכנת הידיעה איריס ז'ורלט, טוקיו
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הוריקן בפלורידה (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הוריקן בפלורידה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הוריקן בפלורידה (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים