שתף קטע נבחר

"קתרינה" חלפה על פני ניו אורלינס ונחלשה

ההוריקן "קתרינה" היכתה בכל עוצמתה בפאתי ניו אורלינס, וגרמה להפסקת חשמל, ניתוק קווי טלפון, הצפות בתים ורוחות של יותר מ-200 קמ"ש. ישנו חשש מגאות של 10-15 מטר. דווח גם על התמוטטות של מלון דירות ודיירים שנלכדו תחת ההריסות. חלק מהגג של איצטדיון ה"סופרדום" התפרק וגשם התחיל לדלוף פנימה, אך אין חשש לשלומם של כ-10,000 התושבים שמצאו שם מקלט. החזאים דיווחו שהסופה פחתה עוד בעוצמתה ושעיקר הסכנה כעת הוא במדינות אלבמה ומיסיסיפי

רוחות במהירות אדירה, עצים שנעקרו ממקומם, גגות מתעופפים, בתים שהוצפו, חלונות מנופצים ו-370 אלף בני אדם שנותקו מהחשמל  ומהטלפון- אלה רק חלק מהנזקים שהביאה עמה סופת ההוריקן "קתרינה" שהיכתה אחר הצהריים (יום ב') באזור העיר ניו אורלינס.

 

רשת הטלוויזיה CNN דיווחה כי מלון דירות התמוטט בעיר הסמוכה הארווי, וכי מספר בני אדם נלכדו בהריסות, אך עדיין לא ברור מה מצבם. חלק מהגג של איצטדיון ה"סופרדום" התפרק מעוצמת הרוח וגשם החל לדלוף פנימה. בתוך האיצטדיון מסתתרים 10,000 תושבים אולם הרשויות דיווחו שאין חשש לשלומם. 

 

רחובות ניו אורלינס התרוקנו מאדם ובכבישים נעים רב רכבי הצלה וביטחון. תיירים שמצאו מחסה במלונות באזור הונחו שלא לרדת מתחת לקומה השלישית ולהתרחק מהחלונות. מערכת התעלות המגינה על הרובע הצרפתי בעיר מפני הצפה - קרסה, ושמערכת החשמל באזור קרסה גם היא. גם כור גרעיני סמוך עיר הפסיק את עבודתו ליתר ביטחון.

 

הסופה נחלשה אך הסכנה עדיין גדולה

 

ולצד כל זאת, מרכז ההוריקנים האמריקני הודיע כי עוצמתה של "קתרינה" פחתה שוב, והיא מוגדרת כרגע כסופה בעוצמה 3 מתוך 5, עם רוחות במהירות של מעל 200 קמ"ש וגשמים עזים. מוקדם יותר סטתה הסופה מעט מזרחה והחזאים ציינו שכעת הצד החלש שלה - המערבי - הוא שיפגע קרוב ביותר לעיר.

 

כמו כן ציינו החזאים שבשל הסטיה בנתיבה, הרוחות שמכות בניו אורלינס הן דרומיות ולא צפוניות, כך שהחשש מגלים גדולים שיציפו את הרחובות פחת מעט. הרשויות גם הזהירו כי בעקבות השינוי בכיוון התקדמותה של הסופה, עיקר הסכנה כעת הוא במדינות אלבמה ומיסיסיפי, שמצידם מיהרו להכריז על מצב חירום.

 

מושלת לואיזיאנה הזהירה את התושבים שנמלטו מניו אורלינס בתחילת השבוע שלא למהר ולשוב לבתיהם עד שכוחות הביטחון והצלה לא יסיימו את עבודתם. היא הסבירה שגם אחרי שהסופה חלפה, עדיין יש חשש מקריסת בתים וכבישים, מפולות בוץ ועליית מפלס המים.

 

וכל העת ממשיכים כתבי רשתות הטלוויזיה להאבק באיתני הטבע. הכתבים שידרו לאורך שעות הלילה והבוקר בגשם השוטף וברוחות העזות. כתב רשת פוקס, סטיב הריגן, נראה על המסך מתעופף פעמים אחדות ובתגובה אף זכה למכתבי מעריצים שהתקבלו באולפן בדואר אלקטרוני. הריגן, שסיקר בעבר מצבים מסוכנים לא פחות דוגמת הלחימה בעיראק, נראה הפעם חסר אונים נוכח עוצמתן של הרוחות.

 

עוד בנושא:

 

 

טרם ברור מהי מידת הנזק שנגרם לניו אורלינס אולם מוקדם יותר סיפקו מומחים תחזיות קודרות במיוחד. "הסופה הזו מסוגלת לזרוע הרס במימדים קטסטרופליים, ניו אורלינס לא תשוב להיות כפי שהייתה", הזהיר מנהל מרכז חיזוי ההוריקנים מקס מייפילד. "אפילו בניינים יציבים יספגו נזק רב וכמובן אנו מאוד מודאגים ממחיר גבוה בחיי אדם".

 

החשש נבע מהעובדה שניו אורלינס שוכעת באגן הנמוך מגובה פני הים, ועדיין קיים חשש כבד שמערכת התעלות והמשאבות שמגנות על העיר מפני הצפות לא יעמדו בעומס המים שנוצר מכמויות הגשם הגדולות ומהגאות שמגיעה עם הסופה, אותה מעריכים ב-10 עד 15 מטר.

 

ההערכה הפסימית ניבאו שוחות יהרסו בין 60 ל-80 אחוזים מהבתים בעיר, וההצפות יכריעו את מערכת הסכרים והתעלות ויהפכו את העיר הציורית לאגם רעיל בעומק של 9 מטרים, מלא בכימיקלים ונפט מבתי הזיקוק הסמוכים ופסולת של הריסות הבתים. כמו כן דיברו המוחים על רבבות הרוגים ופצועים וכמיליון חסרי בית.

 

צילום איי פי

"כל הסימנים מעידים שאנו עומדים בפני התסריט הגרוע ביותר", אמר סגן מנהל מרכז ההוריקנים של לואיזיאנה, איבור ואן הירדן. "אנו צריכים להבין שאפשר שאנו עומדים לחוות את המקבילה של הצונמי שפקד את אסיה לפני כשנה, לפחות בכל הנוגע להיקף ההרס ומספר ההרוגים הפוטנציאלי", הוסיף.

  

כבר עתה גבתה "קתרינה" חיי אדם. בפלורידה נהרגו בסוף השבוע לפחות תשעה בני אדם כתוצאה מפגיעתה שם ובאזור ניו אורלינס דווח בלילה על מותם של לפחות שלושה קשישים, ככל הנראה מהתייבשות, לאחר שפונו באוטובוס לעיר הסמוכה באטון רוז'. 

 

מרבית התושבים כבר התפנו והשאר עשו דרכם למקום מחסה. המקלט הציבורי הגדול הוקם ב"סופרדום", איצטדיון הפוטבול המקורה המכיל 70 אלף מקומות. הרשויות, שקראו לתושבים לצאת מהעיר, נתנו עדיפות לקשישים, שחלקם הגיעו אליו עם הליכונים ומסכות חמצן ולמשפחות מעוטות יכולת. לכל הבאים נאמר להביא עמם תרופות, מזון ומים שיספיקו להם לחמישה ימים. אספקת החשמל באיצטדיון כבר קרסה ומערכות הגיבוי הופעלו - ללא מיזוג אוויר ועם תאורה מוחלשת, המקשה על יושביו.

 

בין הנמלטים מהעיר היה גם הישראלי שי סלומון, שהשתתף שם בכנס רפואי. "הכנס היה אמור להסתיים בערב אבל כבר בשבת בבוקר אמרו לנו שלאור המצב הם מבטלים את כל הפעילות וכולם עזבו בבת אחת. תיכננתי להשאר לסופשבוע בניו אורלינס, אבל די מהר הבנתי שלא כדאי. למרות שהחדר שלי במלון היה בקומה ה-28 מאוד לא רציתי להישאר.

 

"כל הטיסות היו מלאות. כרטיס טיסה מניו אורלינס עלה 2,000 דולר, מחיר מטורף שממחיש את הבלגן. בסוף מצאתי בחור ישראלי שעובד שם וביחד נסענו

ליוסטון, נסיעה שנמשכה 10 שעות במקום 5 שעות בזמן רגיל. משם טסתי לניו יורק ולארץ. היה לחץ אבל ברמה הגיונית, לא היתה היסטריה. פתחו מקלטים ומצאו פתרונות לנזקקים. התארגנו בצורה ראויה".

 

לאחר התייעצויות הכריז הנשיא בוש על לואיזיאנה ומיסיסיפי כאזורי אסון, הכרזה שמאפשרת לגייס תקציבים וכוח אדם נוסף. כ-4,000 אנשי המשמר הלאומי כבר פרושים בממפיס, מוכנים לסייע לתושבים הזקוקים לעזרה. במקביל נמצאים אנשי יחידות ההנדסה של צבא ארה"ב בכוננות לסייע להקים מחדש את הסכרים והתעלות שבוודאי יקרסו.

 

הפעם האחרונה בה פקדה סופה כה עזה את מיסיסיפי או לואיזיאנה הייתה ב-1969, כשהוריקן "קמיל" גבתה 256 הרוגים ומאות פצועים, וזרעה הרס וחורבן בעלות של מיליוני דולרים.  

 

  • צילום וידאו: רויטרס

פורסם לראשונה 29/08/2005 12:38

 

בועז דיין, טלי צין וסוכנויות הידיעות סייעו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: fox news
ההרס בחוף
צילום: fox news
צילום: איי פי
קתרינה בדרך לניו אורלינס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
החשש: העיר תטבע באגם רעיל
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
רחובות הרובע הצרפתי נטושים
צילום: רויטרס
אזור פגיעת ההוריקן
איור: איי פי
צילום: fox news
כתב רשת פוקס נאבק ברוח
צילום: fox news
צילום: CNN
העצים התעופפו ברוח
צילום: CNN
מומלצים