שתף קטע נבחר

אחרי "קתרינה": חשש ל-80 הרוגים במיסיסיפי

מושל המדינה אמר שישנם דיווחים שטרם אומתו על לפחות 80 הרוגים במדינתו. מניין ההרוגים הרשמי עומד על 67, מתוכם 50 במיסיסיפי לבדה. ראש עיריית ניו אורלינס: יש גופות צפות ברחובות; 80 אחוז מהעיר מוצפת. כוחות החילוץ וההצלה יצאו עם אור ראשון לחפש ניצולים ולאמוד את הנזקים. ההערכה היא שמימדי האסון האמיתיים יתבררו בימים הקרובים. "קתרינה" זרעה הרס רב והציפה שטחים נרחבים בלואיזיאנה, מיסיסיפי ואלבמה, אך נחלשה ומוגדרת כעת סופה טרופית

סופת ההוריקן "קתרינה", מהחזקות שידעה ארצות הברית, זרעה הרס וחורבן וגבתה עשרות קורבנות במדינות מיסיסיפי, לואיזיאנה ואלבמה שלחופי מפרץ מכסיקו שבדרום ארה"ב. לפנות בוקר (יום ג') היא נחלשה והיא מוגדרת כעת סופה טרופית עם רוחות של כמאה קמ"ש - צל חיוור של הסערה שנשבה במהירות של 230 קמ"ש רק 12 שעות קודם לכן.

 

הוריקן קתרינה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

עוד במהלך הלילה ובעיקר עם אור ראשון, יצאו מאות אנשי חילוץ והצלה בלואיזיאנה, מיסיסיפי ואלבמה לאתר ניצולים, לסייע לפצועים, לחלץ לכודים מגגות הבתים ומבין ההריסות - וגם לספור את ההרוגים, לאמוד את הנזקים הקשים ולמנוע ביזה.

 

מושל מדינת מיסיסיפי היילי ברבור אמר כי מדיווחים שקיבל, מספר ההרוגים במדינה עומד על כ-80, אולם לא היה אישור רשמי לכך. לפי שעה עומד מספר ההרוגים הרשמי על 67, אך הרשויות העריכו שמספר ההרוגים יעלה לאחר שהמחלצים יצליחו לאתר הרוגים שנלכדו מתחת למים ולבניינים שהתמוטטו.

 

כ-50 מההרוגים נמנו במחוז האריסון שבמיסיסיפי, בו שוכנות הערים בלוקסי וגלפפּורט, שספגו פגיעה ישירה של עין הסערה. בבלוקסי דווח על לפחות 30 הרוגים בבניין אחד השוכן ליד החוף; באלבמה נמנו שני הרוגים; בלואיזיאנה טרם דווח על הרוגים אך בלילה אמר ראש העיר ריי נגין כי ישנן גופות שצפות על פני המים ברחובות.

 

ההרוגים הם ככל הנראה בעיקר תושבים עקשנים שסירבו להישמע לאזהרות הפינוי, או כאלה שלא היו להם אמצעים להימלט למקום מבטחים. יו"ר הרשות לביטחון פנים בניו אורלינס, טרי אברט, התייחס לתושבים שסירבו להתפנות ואמר: "זה היה הלילה האחרון על פני כדור הארץ עבור חלק מהם. זו דרך קשה ללמוד לקח".

 

עוד ביום ראשון הרגה "קתרינה" עוד שלושה קשישים בעת הפינוי הגדול של ניו אורלינס ובסוף השבוע עוד 11 בני אדם בדרום פלורידה.

 

מימדי האסון הסופיים עדיין לא ברורים ומעריכים שאומדן הנזק יתברר בשעות ובימים הקרובים. אזורים נרחבים במדינות הדרום הוצפו, בתים ובניינים נהרסו ושטחים גדולים זרועים בפסולת בניין ועצים עקורים. תשתיות החשמל והתקשורת קרסו וכבישים הוצפו. 

 

עוד בנושא:

 

עוד כשהתקרבה הסופה לחוף היה חשש כבד שהיא תפגע פגיעה ישירה בעיר ניו אורלינס. המומחים ניבאו שחורות ואמרו שהעיר תימחק ותוצף לגמרי. הם העריכו שיהיה מספר רב מאוד של הרוגים ונזק עצום, מפני שהעיר שוכנת באגן הנמוך מגובה פני הים.

 

זה אמנם לא היה יום הדין של ניו אורלינס כפי שחששו, אבל העיר היפהפיה והמתויירת הזו הפכה תוך כמה שעות לפח אשפה ענקי ומוצף במים עכורים. שטחים נרחבים הוצפו במי הגשמים והגאות לאחר שמערכת התעלות וסוללות העפר שמגינות עליה בדרך כלל מפני מי הנהר, קרסו ולא עמדו בעומס המים.  


הרס וחורבן בניו אורלינס (צילום: רויטרס)

 

ראש העיר ריי נגין העריך ש-80 אחוז מהעיר מוצף ושמאות תושבים תקועים על גגות ומבנים גבוהים ברחבי העיר. במזרח העיר, אזור בו מתגוררת אוכלוסיה ענייה, הוצפו כ-40 אלף בתים עד הגג. הרוח העזה קרעה את העיר לגזרים. חלונות נעקרו מבתי מלון מפוארים ושלטי רחוב ממקומם. מצבורי פסולת נערמו ברחובות, עצים נפלו וקירות וגגות קרסו. נגין ציין כי כ-20 בניינים קרסו וכי תושבי העיר לא יוכלו לשוב לבתיהם ב-48 השעות הקרובות, לפחות.

 

המומחים הסבירו שמזלה של ניו אורלינס שפר עליה משום ש"קתרינה" נחלשה מעט כשהגיעה לחוף, ומשום שסטתה מעט מזרחה מנתיבה המקורי ולא פגעה פגיעה ישירה בעיר. כמו כן, הסטיה הפנתה לעיר את הצד המערבי - החלש יותר יחסית של הסופה, וכך הרוחות שנשבו מעליה היו דרומיות, ולא גרמו לגלים גדולים ממפרץ מכסיקו לשטוף את הרחובות.


שיקום ההריסות יימשך חודשים (צילום: איי.פי)

 

בשיאה, שעטה "קתרינה" במהירות של 230 קמ"ש לעבר חופי לואיזיאנה ומיסיסיפי, הציפה מאות אלפי בתים ומאות קילומטרים של כבישים, הרסה בניינים, עקרה עצים, שיתקה את בתי הזיקוק בדרום ארה"ב ומנעה ייצור של מיליון חביות נפט. לבתיהם של מליון וחצי תושבים בארבע מדינות נותק זרם החשמל. גם תעשיית ההימורים שעל שפך נהר המיסיסיפי הושבתה. תעשיה זו מהווה את פרנסתם של אלפי משפחות באזור זה, וכעת הם צפויים לתקופה ארוכה של מחסור. 

 

כמיליון בני אדם שעו להוראת הפינוי ונמלטו מניו אורלינס עוד ביום ראשון, אך רבבות בני אדם שלא יכולים היו לצאת מהעיר שוכנו במקלטים ציבוריים גדולים. אחד מהמקלטים הוקם באיצטדיון הפוטבול הענק "סופרדום", לשם הועברו כ-25 אלף קשישים ומעוטי יכולת.

 

אלא שגם הם, בין קירת הבטון העבים, הרגישו את עוצמת הסופה כשהרוח העזה קילפה חלקים מהתקרה וגרמה למי הגשמים לזרום פנימה. עם זאת, התושבים הועברו לחלקים אחרים של המבנה הגדול ונשארו בתוכו ללא פגע.

 

מלאכת שיקום הבתים והתשתיות תארך חודשים ארוכים. ההערכה הראשונית הייתה כי הנזק יהיה כ-25 מיליארד דולר אולם נוכח הנס שקרה לניו אורלינס פחת האומדן והוא עומד על 9 עד 16 מיליארד בלבד.

 

ההוריקן "אנדרו" מחזיק בתואר המפוקפק של הסופה היקרה ביותר לאחר שזרע בשנת 1992 הרס בהיקף של 20.9 מיליארד דולר.


פורסם לראשונה 30/08/2005 06:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אלפי בתים נהרסו או הוצפו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
סירות ברחובות ניו אורלינס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הרוחות העזות קרעו את העיר לגזרים
צילום: איי פי
נתיב תנועת הסופה
איור: איי פי
צילום: איי פי
הצפות בניו אורלינס
צילום: איי פי
מומלצים