שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"יותר מעשרת אלפים הרוגים בסופה"

כך העריך הסנאטור הרפובליקני דייויד ויטר. הכאוס בניו אורלינס מגיע למימדי שיא, וחיילים רבים הוקפצו לעיר. "החיילים האלה יודעים לירות ולהרוג - ואני מצפה שהם יעשו את זה", אמרה המושלת קתלין בלנקו. ממראות הזוועה בעיר: תינוקות זוחלים על גופה. הביקורת על בוש גוברת, ובנו של ג'סי ג'קסון קרא ללמוד מישראל כיצד היא קלטה את יהודי אתיופיה

מספרים בלתי נתפסים: ייתכן שסופת ההוריקן "קתרינה" גרמה למותם של יותר מ-10,000 בני אדם במדינת לואיזיאנה לבדה. כך העריך אמש (יום ו') הסנאטור הרפובליקני דייויד ויטר.

 

הוריקן קתרינה - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בינתיים מנסים אנשי כוחות הביטחון האמריקנים להשתלט על הכאוס ששורר בניו אורלינס. עד כדי כך חמור המצב, ש-300 חיילים מהמשמר הלאומי "הוקפצו" מעיראק ל"אזור הקרבות" שבניו אורלינס. "יש להם רובים והם נמצאים בהיכון", הבהירה המושלת קתלין בלנקו. "החיילים האלה יודעים לירות ולהרוג, הם נכונים לעשות זאת, ואני מצפה שזה בדיוק מה שהם יעשו".

 

בין 15 ל-20 אלף בני אדם נמצאים במרכז הסיוע שהוקם באיצטדיון ה"סופרדום" בעיר, רובם המוחלט שחורים. ארבעה ימים עברו מאז שהסופה פקדה את העיר והניצולים הזועמים מנסים לשרוד בתוך הטינופת וגופות המתים, בעוד משאיות האספקה והאוטובוסים לחילוץ החלו לזרום למקום. עיתון מקומי דיווח באתר האינטרנט שלו כי אחד האוטובוסים, שהסיע ניצולים מה"סופרדום", התהפך. על פי הדיווח, אדם אחד נהרג ולפחות עשרה נפצעו בתאונה, שנסיבותיה אינן ברורות.

 


פעולות החילוץ (צילום: איי.אף.פי)  

 

הדיווחים על מקרי אונס רק הולכים ומתרבים. ידיהם של השוטרים, בפיקודו של אדי קומפאס, עמוסות עבודה. "יש לנו מקרים של נשים שנאנסו, יש לנו מקרים של אנשים שהוכו באכזריות", אמר קומפאס. "תיירים מנסים להגיע למרכז הסיוע ואנשים קופצים עליהם כמו חיה שקופצת על טרפה".

 

בצעד אחרון של ייאוש ניסה ראש העיר ריי נאגין להרגיע את ההמון הזועם והתיר לניצולים לצעוד לעבר הגדה המערבית של העיר, זו שלא הוצפה, על-מנת לנסות למצוא שם מזון ובגדים. אבל המהומה הגדולה שפרצה הפכה את המשימה לבלתי אפשרית. "זה מקרה חירום. זה SOS", אמר נאגין. "כרגע אזלו לנו כל המשאבים במרכז הסיוע והאוטובוסים לא מגיעים".

 

תינוקות זוחלים על גופה, חיתולים מתגלגלים ברחוב

 

המראות במרכז הסיוע ובסביבותיו מזעזעים. גופת גבר זקן מוטלת על האדמה הבוצית, כשעליה זוחלים תינוקות רעבים. מעבר לפינה, אשה זקנה מוטלת מתה בכיסא גלגלים, מכוסה בשמיכה. למרגלות הכיסא מוטלת גופה נוספת, מכוסה בסדין שהשליך עובר אורח רחום.

 

הרחוב בו נמצא המרכז מסריח משתן וצואה. חיתולים משומשים ובקבוקים מתגלגלים בכל מקום. "לכלב שלי אני לא מתייחס ככה", אומר אחד המקומיים. "ארבעה ימים הם מוכרים לנו סיפורים על אוטובוסים שייקחו אותנו מפה. הם אומרים שהם יגיעו יום אחד, אבל זה לא קורה".

 

כשמכונית סיור משטרתי עוברת במקום, ויושביה מחזיקים רובים דרוכים מבעד לחלונות, מתחיל ההמון לצעוק "אנחנו רוצים עזרה, אנחנו רוצים עזרה". מאוחר יותר מתפרצת אשה מתוך המרכז אל המדרגות שמובילות אליו ומבקשת מכל הנוכחים לצעוק עמה את המשפט היחיד שלדבריה אולי יעזור לאלה שהאדם שכח: "ה' רועי ולא אפחד".

 

"רבים מתושבי השכונות האלה לא מחזיקים מכונית", הסביר מרק מוריאל, פעם ראש עיריית ניו אורלינס וכיום נשיא "הליגה האורבאנית הלאומית". לדבריו, "מדובר באנשים שלא יכולים להרשות לעצמם לשהות לילה בבית מלון, אנשים שהברירה היחידה שלהם היא להישאר פה. המסקנה היא בלתי נמנעת – האנשים שנשארו בניו אורלינס הם בעיקר עניים מרודים. בעיקר אפרו-אמריקנים".

 

"תלמדו כיצד ישראל קלטה את יהודי אתיופיה"

 

מוקדם יותר אתמול יצא ראש העיר ניו אורלינס במתקפה חריפה על פעולות הסיוע לעיר: "לבכירי הממשל אין מושג מה קורה כאן", אמר נאגין. לפני ביקורו של הנשיא ג'ורג' בוש באזור האסון, אמר נאגין כי "אמרתי לנשיא שיש לנו כאן משבר עצום והעובדה שאתה טס עם המטוס הנשיאותי מעל האזור כלל לא עוזרת. אני מתוסכל מאוד מהמצב".

 

הוא הוסיף בלשון בוטה שהטענות לפיהן העזרה מגיעה הן "בולשיט". "אני כל הזמן שומע 'זה מגיע, זה מגיע' אבל זה בולשיט, ואנשים מתים". הוא גם קרא לכוחות הפדרליים "להזיז את התחת שלהם ולעשות משהו".

 

בנו של הכומר ג'סי ג'קסון ביקר את תגובת הממשל האמריקני לסופה וציין כדוגמה חיובית דווקא את העלאת יהודי אתיופיה לישראל כשאמר: "ישראל קלטה את יהודי אתיופיה, למה אי אפשר לקלוט את תושבי אלבמה, מיסיסיפי ולואיזיאנה בניו יורק ובערים אחרות?"

 

ואילו בוש אמר בעקבות הביקורת החריפה על אופן פעולת הממשל באסון כי "התוצאות לא מקובלות עליי". בוש הגיע לביקור באזור האסון בדרכו חזרה מחופשה בטקסס. בנאום שנשא בפני כלי התקשורת אמר בוש כי  "האנשים בניו אורלינס צריכים להבין שהרבה אנשים עובדים קשה מסביב לשעון וישנה התקדמות. אמנם עכשיו המצב לא נראה טוב, אבל האזור הזה ישתקם".

 

בוש הבהיר כי מדובר באסון בעל השלכות לאומיות המצריך תגובה לאומית, "לא אשכח את מה שראיתי . ההרס מצריך יותר מתשומת לב של יום אחד, העניין הזה ימקד את תשומת הלב שלנו לאורך זמן. זה אחד האסונות הגדולים שהתמודדנו איתם".

 

אל מול ההרס הנורא ניסה בוש להישאר אופטימי, "ניו אורלינס תשוקם ותהיה עיר טובה יותר. העיר בה הייתי בא לבלות, לפעמים יותר מדי, תשוב לעצמה ותהיה אף מקום טוב יותר".

 

בסיום דבריו קרא בוש לציבור האמריקני לתרום כספים לסיוע בעבודות השיקום, "אם אתם מאזינים ורוצים לעזור תרמו כסף לצלב האדום ולחיל הישועה. כרגע אנחנו צריכים כסף בעבורם כדי שייסיעו לאנשים הזקוקים לסיוע".

 

התגובות בקרב נבחרי הציבור האמריקנים לא איחרו להגיע, שני סנאטורים הודיעו כי בכוונתם להקים ועדה דו-מפלגתית לחקירת כשל הממשל בטיפול בנפגעי ההוריקן ". השניים, סוזן קולינס מהמפלגה הרפובליקנית וגוז'ף ליברמן מהמפלגה הדמוקרטית, הודיעו כי יפתחו בחקירה בשבוע הבא כאשר הסנאט ישוב מפגרת הקיץ.

 

"בכוונתנו לדרוש תשובות באשר לכשל העצום שאירע. אך בראש ובראשונה למצוא דרכים בהן הקונגרס יכול לסייע בפעולות החילוץ והשיקום", כתבו השניים בהצהרה משותפת."זו אחריותנו לבדוק מדוע לא נעשו ההכנות המתאימות ולא בוצעו הפעולות הנדרשות בתגובה לסופה הנוראה. אין ספק שליקויים בהיערכות ובתגובה המיידית פגעו במאמצי הסיוע ברגעים הקריטים".  

 

סיוע של 10.5 מיליארד דולר

 

בית הנבחרים האמריקני אישר להעביר כספי סיוע בסך 10.5 מיליארד דולר לנפגעי הסופה.

 

במקביל, מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, קרא למדינות העולם לסייע לארה"ב בשיקום ההריסות והנזקים שגרמה הסופה "קתרינה" כפי שארה"ב סייעה לנפגעי הצונמי בדרום מזרח אסיה.  

 

לדבריו, "האמריקנים בדרך כלל נדיבים ביותר בכל הנוגע לסיוע במשברים, ועתה הם חטפו מכה קשה, ואני חושב שיש לעזור לנשיא בוש ולממשלו".


פורסם לראשונה 02/09/2005 20:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפינוי
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
"רק שחורים"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הנזקים
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הניצולים
צילום: איי אף פי
מומלצים