שתף קטע נבחר

טביעת ה"נחשול" באילת: נזק של מיליון דולר

מפקד חיל הים הקפיא את השימוש בספינה החדישה. ועדת חקירה תנסה לעמוד על נסיבות הטביעה במימי הים האדום. קצין בכיר בחיל: "בים יש הכל - מכולות, בלוני גז, ארגזים, מקררים - כל דבר עשוי היה לפגוע בספינה, בדיוק כמו שחסידה פוגעת במטוס אף-15"

בחיל הים בודקים היום (ב') את נסיבות טביעתה של הספינה מסוג נחשול, שטבעה אמש במפרץ אילת לאחר שמים חדרו לסיפונה. הנזק הכספי שנגרם מהטביעה, מעריכים בחיל הים, עלול להגיע לכמיליון דולרים.

 

בעקבות הטביעה הורה מפקד חיל הים, האלוף דוד בן בעש"ט, להקפיא את השימוש בספינות הנחשול. זאת, עד לבחינת כל ההיבטים הבטיחותיים בה. כמו כן, מינה האלוף ועדת חקירה בראשות אלוף משנה לבדיקת נסיבות האירוע. במהלך היום עוסקים גורמים בחיל הים בניסיונות להציל ציוד שהיה על הספינה ששקעה למצולות.

 

קצין בכיר בחיל-הים אמר ל-ynet כי התאונה הנדירה נבדקת בהיבטים שונים, ובמקביל לוועדת החקירה שמינה האלוף בן בעש"ט בוחנים גם מהנדסים את הנסיבות שהובילו לאירוע.

 

"הקפאת השימוש בנחשול היא צעד שנועד לבחון את כל ההיבטים בכלי בעת שניזוק, כאמצעי בקרה נוסף", הבהיר הקצין. הנחשולים פועלים רק באילת ומשמעות ההקפאה היא צורך בתגבור כלים וכח אדם בזירה הדרומית.

 

לדברי הקצין הבכיר, התאונה התרחשה בשעה 21:15 בערב לערך, בחושך מוחלט ובעת פעילות ביטחון שוטף. "חלק מאנשי הצוות נמו את שנתם והמפקד היה על הסיפון. מהירות השייט הייתה 35-36 קשר ולפתע נשמעו מכות קלילות בצד הימני של הכלי ומכה אחת חזקה. בתוך זמן קצר החל הכלי להתמלא במים".

 

האירוע התרחש באזור בו עומק המים מוערך בין 300 ל-600 מטרים. שבעת אנשי הצוות ניסו תחילה להתמודד עם הבעיה, אולם כמות המים שזרמה פנימה הייתה עצומה, "הם אפילו ניסו להוציא את המים באמצעות סירים וכלים מאולתרים אחרים, הם גם ניסו להציל חלק מאמצעי הלחימה, אך לבסוף נטשו, על פי הנהלים".

 

מפקד חיל הים וקציניו הבכירים טסו כבר אמש לאילת על מנת לעקוב מקרוב אחר חקירת האירוע. בחיל הים מעריכים כי חפץ כבד שנמצא במים פגע בספינה וגרם לטביעתה. "תחילה הספינה עמדה עם החרטום למעלה, בדומה לטיטאניק, אבל בשעות האחרונות שקעה למצולות", הסביר הקצין הבכיר.

 

בחיל הים החלו לפעול באמצעות רובוטים ואמצעים מיוחדים אחרים, בהם מסוקים, על מנת לאתר את המפגע שגרם לפי ההערכות לנזק. כמו כן מנסים להציל אמצעי לחימה מהכלי שטבע. במקביל נסגר האזור מחשש שכלי שיט אחרים יתקלו במפגע. הודעה על הפעילות הערה במקום נמסרה גם למצרים ולירדנים.

 

"בים יש הכל - מכולות, בלוני גז, ארגזים, מקררים - כל דבר עשוי היה לפגוע בספינה ששטה במהירות הזאת, בדומה לחסידה שנכנסת למנוע של מטוס אף-15. אנו בהחלט מתרשמים שאנשי הצוות פעלו כראוי בנסיבות הללו", אומר הקצין הבכיר. לפי שעה לא הוחלט בחיל הים אם לשלוף את הספינה הטבועה החוצה, וממילא לא ברור אם הדבר ייתכן. 

 

הנחשול הוא כלי שיט שפועל בזירת ים סוף ותוכנן בעיקר בדרום אפריקה, על פי אפיון של חיל הים. לפני מספר שנים הצטרפה הספינה לספינות הדבור, המבצעות פעילות ביטחון שוטף במפרץ אילת.

 

מדובר בספינה קטנה מהדבור ומורכבים עליה אמצעי לחימה פשוטים יותר - שני מקלעי מא"ג, כלי נשק אישיים, מערכות גילוי, מערכות ניווט לוויני, מערכות ראיית לילה וזרקור. מהירותה מגיעה עד לכ-40 קשר, מהירות גבוהה יחסית המאפשרת לאנשי צוותה להתמודד עם כלים מהירים, כגון אופנועי ים, המנסים לחדור אל המים הטריטוריאליים של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הנחשול. מיליון דולר
צילום: דובר צה"ל
צילום: מאיה לוין, דובר צה"ל
הקפיא את הפעילות. בן בעש"ט
צילום: מאיה לוין, דובר צה"ל
מומלצים