שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "ניתן היה לדעת בקלות ממה ערפאת מת"

  בעקבות חשיפת חלקים מהדו"ח הרפואי שבדק את נסיבות מותו של ערפאת, מסבירה מומחית ישראלית כי התסמינים שבגללם אושפז היו יכולים מלכתחילה להעיד מה גרם למחלתו - זיהום, גידול או איידס - וכי ניתן היה לאבחן אותם מיד לאחר המוות

  ממה מת יאסר ערפאת? הדו"ח הרפואי שחלקים ממנו מתפרסמים היום, עדיין מותיר עננה של אי ודאות באשר לסיבת מותו של הראיס. למעט איזכור התסמינים שבעטיים אושפז, שכללו בחילות, הקאות, שילשולים, והפרעות קרישה, אין חד משמעיות בנוגע לאבחנה הסופית שהביאה למותו. אלא שמומחים מסבירים היום כי ניתן בקלות היה לאבחן את מחלתו, הן בתקופת האישפוז והן בנתיחה שלאחר המוות.

   

  הדו"ח הרפואי של בית החולים הצבאי בפרסי, צרפת, מציין כי ערפאת הובהל לבית החולים בשל בעיות עיכול שהחלו כשבועיים טרם אישפוזו. עוד מציין הדו"ח כי ערפאת לקה בירידה במספר טסיות הדם, על רקע ירידה במצבו הכללי. ובנוסף נכתב שם כי סיבת המוות המיידית של ערפאת היתה דימום ניכר מתחת למעטפת המוח החיצונית, שהביא לשקיעת המוח לבסיס הגולגולת. שקיעה כזו גורמת ללחץ על גזע המוח, שם ממוקם מרכז בקרת הנשימה והלב.

   

  "הסימפטומים שבהם לקה ערפאת יכולים להתאים להרבה מאוד מחלות", אומרת ל-ynet ד"ר עליזה זיידמן, מנהלת מחלקה פנימית ב' בבית חולים השרון, "התסמינים הללו מאפיינים גם חיידק שתקף את המעיים, וירוס שהתפשט בגוף, או מחלה ממארת כמו לימפומה שעלולה לתקוף את המעיים וגם לגרום להפרעות קרישה. אי אפשר לשלול גם איידס, שיכול להתבטא באותם תסמינים. למעשה, כל מחלה זיהומית או גידולית יכולה להתאים".

   

  לדברי ד"ר זיידמן, "תמוה מאוד שאדם שכב בבית חולים כמה ימים, שנערכו לו במהלכם בדיקות רבות, ובכל זאת לא נמצאה סיבת המוות. ניתן היה לגלות בקלות, גם כשהוא בחיים וגם בנתיחה שלאחר המוות, האם זו מחלה ממארת, זיהומית או איידס".

   

  ד"ר זיידמן אומרת כי גם כשמדובר בהרעלה ניתן להגיע לאיתורה, ופעמים רבות גם למנוע נזקים שלה, כבר בהגעה לבית החולים. "אנחנו יודעים היום לאתר את כל סוגי ההרעלות המוכרות, ובהחלט שניתן היה לבצע בו סריקה של רעלים, ולדעת האם בכך היה מדובר. יותר מזאת, גם בנתיחה שלאחר המוות, ניתן לבדוק האם אכן מדובר בהרעלה ואם כן, באיזו. כך שדברי הרופאים, כאילו אינם ידעים ממה הוא מת, תמוהים מאוד". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  סדרת הבדיקות היתה צריכה לאבחן. ערפאת
  צילום: איי פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים