שתף קטע נבחר

מרדכי עדיין אלוף: "כבוד החיילות הופקר"

זעם במערכת הפוליטית ובקרב ארגוני הנשים על החלטת הוועדה הצבאית שקבעה: איציק מרדכי נשאר אלוף. "הוועדה גילתה רחמים כלפי מרדכי, אך לא כלפי קורבנותיו", אומר ח"כ זהבה גלאון. במרכז לסיוע נפגעות תקיפה מינית אומרים: "זו החלטה אומללה של קצינים בכירים שחיו בוואקום של סלחנות למעשים האלה. חברי הוועדה כשלו במילוי תפקידם"

בארגוני הנשים ובמערכת הפוליטית הביעו זעם רב על הכרעת הוועדה לחוק השיפוט הצבאי, שקבעה הערב (יום ה') כי האלוף (מיל') יצחק מרדכי יישאר אלוף, למרות הכל.

 

"הוועדה גילתה רחמים רבים כלפי יצחק מרדכי, אך לא כלפי הקורבנות, והתעלמה מכך שדרגות האלוף היו מכשיר לביצוע העבירה", אומרת חברת הכנסת זהבה גלאון, יו"ר סיעת מרצ בכנסת. "המסר של הוועדה לא זו בלבד שאינו שומר על כבוד הצבא, הוא מפקיר את כבודן של החיילות".

 

מרדכי, כזכור, הורשע בביצוע שני מעשים מגונים - הראשון ב-1992, כשהיה אלוף פיקוד הצפון, והשני כעבור ארבע שנים. הפרקליט הצבאי הראשי פנה לוועדה בבקשה לשלול ממרדכי את הדרגות בגלל הרשעתו, אך סורב.

 

הילה קרנר-סולימאן יו"ר מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית אומרת כי מדובר בהחלטה אומללה. "זוהי החלטה שגויה השולחת מסר מחפיר לציבור, ובפרט לנפגעות תקיפה מינית. אין זה ראוי שאדם שביצע מעשים מגונים בכוח במהלך בתפקידו הצבאי, יקבל יחס כזה".

 

לדבריה, "ההחלטה נובעת מכך שמי שהחליט אותה הם קצינים בכירים שלא מבינים מה זה להיות נפגע תקיפה מינית. הם חיים בוואקום בו אנשי צבא התייחסו בסלחנות למקרים אלו שנים רבות.

 

"אנחנו, במרכז, מתכוונים לפנות לציבור, לרמטכ"ל ולשר הביטחון כדי לערער על ההחלטה השגויה של חברי הוועדה, שכשלו במילוי תפקידם".

 

גם חברת הכנסת אתי לבני (שינוי) אומרת כי ההחלטה שלא להוריד את דרגותיו של האלוף איציק מרדכי היא פגיעה בצה"ל כולו ובדימוי שלו כצבא המכבד נשים. "מדובר בעיקר בהעברת מסר לחיילות המשרתות בצבא לפיו אדם יכול להמשיך לשאת תואר אלוף למרות שהורשע בבית המשפט בהטרדה מינית. אין בהורדה בדרגה לקחת ממנו את ההיסטוריה שלו, שכבודה במקומה מונח, אלא לאותת לאנשים שיירתעו מלהטריד מינית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
מסר בעייתי. גלאון
צילום: מאיר פרטוש
צילום גלי תיבון
יישאר אלוף. מרדכי
צילום גלי תיבון
מומלצים