שתף קטע נבחר

נווה דקלים: תפילה אחרונה, בין ההרס והחורבן

בתוך רעש הדחפורים ובין החיילים שממשיכים לפרק ציוד, התכנסו רבנים ואנשי ימין לתפילה אחרונה בבית הכנסת בנווה דקלים. ח"כ אלי ישי: "אני מקווה שהעולם יתעורר. יש את האמנה הבינלאומית שלא הורסים מקומות קדושים. אסור שיהודי יהרוס בית כנסת". על קירות בית הכנסת כבר נכתב בערבית: "חמאס, אללה הוא אכבר, ג'יהאד איסלמי"

תפילת פרידה. שבועיים אחרי הפינוי ושבוע אחרי הריסת הבית הפרטי האחרון בגוש קטיף, לרגע שוב פעם ליבו של נווה דקלים. זה קרה כשרבנים וחברי כנסת מהימין התכנסו בבית הכנסת האשכנזי ביישוב, וקראו במקום את משפטי הפתיחה של תפילת הנעילה: "פתח לנו שער בעת נעילת שער, כי פנה היום. היום יפנה השמש יבוא ויפנה נבואה שעריך". הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת בני עקיבא הוסיף: "נחזור לכל מקום שעזבנו. עכשיו זה ייקח הרבה-פחות זמן".

 

שקט, חורבן והרס. זה מה שמתגלה למי שמגיע לגוש קטיף, אחרי שרק לפני מספר שבועות הכל פה עדיין פרח וקולות אנשים, נשים וילדים מילאו את האוויר. היום כל מה שנשאר אלה הדחפורים שממשיכים לעבוד על פינוי ההריסות, כשבמקביל חיילים ופועלים ממשיכים במלאכת פירוק הציוד.

 

מספר מבנים עדיין לא נהרסו ועליהם נכתב בצבע "לא להריסה". מדובר במתקני מים וחשמל ובתי הכנסת השונים. הדגלים הכתומים שהתנוססו על הציר הראשי של גוש קטיף והשלטים הרבים, כמו גם הדשאים והפרחים – הכל נעקר. גם בתוך בתי הכנסת כבר לא נשאר דבר, והם עומדים דוממים כמעין שריד אחרון למה שהיה כאן קודם. גם מסביב לשרידים אלו חורבן והרס. על קירות בית הכנסת הספרדי בנווה דקלים כבר נכתב בערבית "חמאס", "אללה הוא אכבר, ג'יהאד איסלמי".

 

ובתוך כל זאת ועל רקע החלטת בג"ץ שצריכה להינתן בעניין הריסת בתי הכנסת בגוש קטיף ובצפון השומרון, הגיעו אחר הצהריים חברי כנסת מהימין, רבנים ומספר אזרחים לתפילת נעילה בבית הכנסת האשכנזי בנווה דקלים. בין הנוכחים: חבר הכנסת אפי איתם, חבר הכנסת הרב יצחק לוי, חבר הכנסת אלי ישי, הרב חנן פורת, הרב חיים דרוקמן והרב יהודה דרעי ממועצת הרבנות הראשית לשמירת בתי הכנסת.

 

עוד קודם לתפילה אמר חבר הכנסת ישי: "זאת הולכת להיות תפילה בשם כל היהודים בארץ ובתפוצות, זעקה, כאב ודמעות. בתי כנסת לא הורסים כמו שגם מסגדים וכנסיות לא הורסים. אני מקווה שהעולם יתעורר. יש את האמנה הבינלאומית שלא הורסים מקומות קדושים. אסור שיהודי יהרוס בית כנסת. אני לא מכיר נוצרי שהורס כנסיה ואני לא מכיר מוסלמי שהורס מסגד".

 

הרב יצחק לוי אמר: "מדוע הממשלה לא מאיימת על הפלסטינים ש'אם תהרסו בית כנסת אנו נהרוס מסגד'?". הרב דרעי הוסיף: "אסור ליהודי להרוס בית כנסת. יש לנו התרעות בכל רחבי העולם שאם יהרסו פה בתי כנסת ייפגעו גם בתי כנסת במקומות שונים בעולם. אנחנו נתנו פתרונות הלכתיים".

 

חבר הכנסת איתם היפנה גם הפעם את האש כלפי אריאל שרון ואמר: "כל מה שמעניין את ראש הממשלה זה שבמרכז הליכוד לא יהיו תמונות של פלסטינים שנכנסים לבתי הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפרת וייס
תפילת הנעילה
צילום: אפרת וייס
צילום: אפרת וייס
נפרדים מבית הכנסת בנווה דקלים
צילום: אפרת וייס
מומלצים