שתף קטע נבחר

הרב אלנקווה: בתי הכנסת - הכותל המערבי שלנו

בקריאה אחרונה לפני ההכרעה בממשלה אמר הרב יוסף אלנקווה, מרבני גוש קטיף, כי הריסת בתי הכנסת תפגע במושג "מקומות קדושים" ברחבי העולם. גם ח"כ הנדל והרב הראשי של ת"א-יפו, ישראל מאיר לאו, הצטרפו לקריאות נגד ההריסה

"תושבי הגוש נמצאים באחד הרגעים הקשים והסוערים ביותר. נעקרנו מהבתים ומבית הקברות, אבל בתי הכנסת הם הכותל המערבי שלנו". כך אמר ל-ynet הרב יוסף אלנקווה, מרבני גוש קטיף, ערב ההצבעה היום (א') בממשלה בשאלה האם להרוס את בתי הכנסת בגוש קטיף ובצפון השומרון.

 

הרב אלנקווה אמר כי "התמונה הכי מזעזעת שיכולה להיות היא של יהודים הורסים בתי כנסת. מעולם בהיסטוריה היהודית-לאומית יהודי לא עשה זאת. אם בית כנסת ייחרב בארץ ישראל ע"י יהודי לא תהיה משמעות למושג 'מקומות קדושים' בכל העולם".

 

לדבריו, "בשנים האחרונות נרצחה אישה, ואחרים נפצעו, מפצמ"רים שנורו ממסגד בחאן יונס וגורמי ביטחון אמרו שלא ניתן לעשות דבר משום שמדובר במסגד. כשרוצחים אותנו מתוך מסגד לא עושים דבר, אבל המדינה רוצה להרוס בתי כנסת? לארצות הברית יש מספיק כוח לדאוג לשמר את בתי הכנסת. לא יכול להיות שנעשה מעשה כזה במו ידינו".

 

בהתייחסו לעובדה שכל תשמישי הקדושה הוצאו מבתי הכנסת, והמבנים נותרו "עירומים", אמר אלנקווה כי: "אי אפשר לרוקן בית כנסת קבוע. קדושת המקום נשארת".

 

הרב מקשה בשאלת הסיוע הרגשי שהבטיחה המדינה לספק לתושבים שפונו. "הממשלה הקימה בסיס הדרכה לקראת ההתנתקות, וטענה שהעמידה פסיכולוגים לתושבי גוש קטיף. איפה הם? למה הם לא מסתובבים בין הילדים? נכון, לא שיתפתי פעולה אבל הם באו וזרקו אותי מהבית. זה כאב, אבל עכשיו מדברים על בתי כנסת". הוא מפנה אצבע מאשימה גם לעבר בג"ץ ואומר כי בית הדין היה צריך להשעות עצמו מדיון בסוגיה, שכן "הוא לא יכול לפסוק בענייני הלכה".

 

אם בארזים נפלה שלהבת..

 

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי), לשעבר תושב גוש קטיף, מנה שלוש סיבות נגד ההריסה: "הראשונה, שהרבנות פסקה פה אחד נגד. השנייה, שמדובר במזכרת מהעבר המפואר של התושבים. והשלישית, קדושת המקום. שכן מאות בתי כנסת בעולם נשמרים בגלל קדושתם במעין חוק בלתי כתוב, וכך גם מסגדים וכנסיות".

 

לדבריו, "סגן ראש ממשלת אוקראינה אמר לרב הראשי של קייב: 'מדינת היהודים הורסת בתי כנסת, למה שאנחנו לא נהרוס?'. עד היום, הצוררים הכי גדולים הרסו בתי כנסת. זו פעם ראשונה שיהודים מחליטים להרוס לעצמם. מה נרוויח מזה? ההנחה שלי היא שאם אנחנו לא נהרוס, גם הפלסטינים לא יהרסו".

 

הנדל הביע אופטימיות לקראת ההצבעה בממשלה ואמר: "אם שרון נענה לבקשת מופז להביא את הנושא להצבעה בממשלה, אני מאמין שהוא מבין את החשיבות במניעת ההריסה".

 

גם הרב הראשי של תל אביב יפו, ישראל מאיר לאו, יצא בקריאה של הרגע האחרון "לממשלה – למצפון ולרגש הלאומי של שריה – לקבל כל חלופה שתמנע את הרס בתי הכנסת". לדבריו, "החלטה כזאת תציל את הכבוד היהודי והלאומי, ותשמש דוגמא של שמירה על מקומות המקודשים לכל הדתות בכל העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
כמו הכותל. הרב אלנקווה
צילום: גדי קבלו
צילום: סבסטיאן שיינר
גם הפלסטינים לא יהרסו. הנדל
צילום: סבסטיאן שיינר
להציל את הכבוד היהודי. הרב לאו
מומלצים