שתף קטע נבחר

האלוף אלמוג חשש מתביעה: נחת בלונדון וחזר

אלוף פיקוד הדרום לשעבר היה בדרכו לבריטניה, כשקיבל דיווח מהשגריר הישראלי בבריטניה על הגשת תביעה נגדו על ידי ארגון מוסלמי, בשל "פשעי מלחמה". תנועת "יש גבול": "שמונה תיקים נוספים, המחשידים קצינים ישראלים נוספים באחריות לפשעי מלחמה, כבר הוגשו למשטרת אנגליה"

האלוף במיל', דורון אלמוג, לשעבר אלוף פיקוד דרום, שעשה היום (א') את דרכו ללונדון, החליט לשוב על עקבותיו, לאחר שקיבל הודעה שהוגשה נגדו בבריטניה תביעה משפטית על-ידי ארגון מוסלמי, בגין "פעילותו הצבאית נגד העם הפלסטיני".

 

שגריר ישראל בלונדון, צבי חפץ, שוחח עם אלמוג עם נחיתתו, יעץ לו שלא לצאת מהמטוס והודיע לו שאם ייכנס לתחומי בריטניה יקבל את התביעה לידיו. מיד לאחר הנחיתה בלונדון, עלה אלמוג על טיסה בחזרה לישראל. השגריר חפץ דיווח על האירוע למשרד החוץ בישראל.

 

גורמים במשרד החוץ אמרו, כי לשגריר היה מידע מוצק על כוונה לעצור את אלמוג, עקב תביעה משפטית שהוגשה נגדו באחרונה על פשעי מלחמה שביצע לכאורה בשעה שכיהן כאלוף פיקוד דרום.

 

מקור בכיר בירושלים אישר: "טרם נחיתתו הוזהר אלמוג שיעצר עם הגעתו לבריטניה, ועל כן החליט שלא לרדת מהמטוס ולשוב לישראל". דובר משרד החוץ מסר: "הפרטים המדויקים בעניין נבדקים כעת".

 

לדבריו, "בהנחה שהמידע נכון, יש להצטער על כך שדווקא על רקע יציאת ישראל מרצועת עזה, יש גורמים המטיפים להמשיך ולחרחר ריב, באמצעות העלאת האשמות חסרות שחר במקום לפעול לשתוף פעולה, ודו-קיום במלחמה בטרור. עם השלמת התחקיר העובדתי, יבדוק משרד החוץ באילו צעדים ניתן לנקוט באנגליה למניעת הישנות מצב של היטפלות שווא לאזרחים ישראלים נאמנים".

 

מתנועת "יש גבול" נמסר: "הרכבת יצאה לדרך, עם הוצאת צו המעצר באנגליה נגד אלוף פיקוד הדרום לשעבר, דורון אלמוג, בחשד לאחריות לפשעי מלחמה. שמונה תיקים נוספים, המחשידים קצינים ישראלים נוספים באחריות לפשעי מלחמה, כבר הוגשו למשטרת אנגליה.

 

"אלו הם הקרונות הראשונים והרכבת עוד ארוכה. בג"ץ, שעד כה התחמק מדיון באחריות צה"ל לביצוע פעיל מלחמה, צריך לראות עצמו אחראי לכך שחיפוש הצדק נעשה היום באנגליה ולא בהיכלי המשפט בישראל".

 

התנגד להתנתקות, חשש מחגיגות הניצחון של הפלסטינים

 

בשנים 93'-95' שימש אלמוג כמפקד כוחות צה"ל ברצועה, ומשנת 2000 עד קיץ 2003 כיהן כאלוף פיקוד הדרום. בתחילת השנה הוא שב מתקופת לימודים בארצות-הברית ושמו הוזכר כמועמד לתפקיד סגן הרמטכ"ל, אולם בסופו של דבר הוא לא נבחר.

 

לאחרונה הביע את דעתו הנחרצת נגד תכנית ההתנתקות, ובכנס מיוחד שנערך במוזיאון תל אביב אמר: "יש לא מעט נעלמים בנוגע לתוכנית ההתנתקות ולאופן ביצועה. מה שברור זה, שאם ביום האחרון שלה נראה מחבלים פלסטינים עומדים על 19 יישובים - או מה שהיה יישובים, אני עוד לא יודע אם יחליטו למחוק אותם או להעבירם כפי שהם - אם נראה אותם עומדים ומסמנים 'וי' בידיהם, יורים באוויר ומניפים דגלים פלסטינים, אם זו תהיה התמונה האחרונה – זה יכול להיות היום הגדול של הטרור. הם יטענו לניצחון גדול.

 

"הם יגידו 'זהו ניצחוננו. אחרי כמה שנות עימות, הנה, הרווחנו את האדמה, את השטח, ואפשר לעשות איתו המון. היהודים מבינים רק כוח'. זה עלול להיות קטליזטור לעוד טרור, גם ביהודה ושומרון".

 

"אם זה היה תלוי בי, הייתי הולך למהלך בינלאומי רחב, מוחק את מחנות הפליטים ברצועה ובונה שכונות חדשות", הוסיף אלמוג. "זהו מהלך מותנה - להעביר כספים, לבנות, לנסות לעשות מהלכים שיבודדו את אותם מרכיבי טרור או יצמצמו את המוטיבציה לפעולה. אני מאמין שבמהלך רחב, בשום פנים ואופן לא חד-צדדי, עם גורמים בינלאומיים, אירופה, ארצות-הברית ומצרים, אני חושב שיהיה אפשר לבודד חלק גדול ממרכיבי הטרור".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
דורון אלמוג. התנגד להתנתקות
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים